, piątek 24 marca 2023
Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Skoczowie upiekli pierniki i pomogli swoim kolegom
Inicjatorką akcji pieczenia pierników w skoczowskim gimnazjum jest Olimpia Sokólska (z lewej). fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Skoczowie upiekli pierniki i pomogli swoim kolegom

JAKUB MARCJASZ
Drobne upominki, przybory szkolne, owoce i słodycze znalazły się w paczkach świątecznych, które otrzymali ubożsi uczniowie Gimnazjum nr 2 w Skoczowie. Wszystko dzięki ich kolegom, którzy najpierw upiekli pierniki a potem sprzedali je na świątecznym kiermaszu. Już po raz ósmy.

Na pomysł pieczenia świątecznych pierników wpadła Olimpia Sokólska, szkolna pedagog. Pomysłem udało się jej zarazić nie tylko innych nauczycieli, ale przede wszystkim uczniów.

Już na początku grudnia we wszystkich klasach odbywa się zbiórka produktów potrzebnych do przygotowania pierników. Później, rozpoczyna się wielkie pieczenie, lukrowanie i w końcu sprzedawanie. Uczniom cały czas towarzyszą nauczyciele, którzy aktywnie włączają się we wszystkie prace. Wszystko, odbywa się w szkolnej kuchni po zakończeniu lekcji. Już w połowie grudnia po całej szkole rozchodzi się zapach pieczonych ciastek.

- Zdecydowanie najtrudniejsze było zrobienie karmelu - mówią Joanna Skurzok i Julia Bojda, które nie tylko przyozdabiały, ale i sprzedawały świąteczne pierniki.

Zazwyczaj jednak, poszczególne zadania dotyczące przygotowania pierników muszą być dzielone. - Jest tak dużo chętnych uczniów, że musimy ich dzielić na tych, którzy pieką, lukrują oraz na tych, którzy je sprzedają - opowiada inicjatorka akcji.

Kiedy wszystko uda się już upiec i zapakować w paczki (w tym roku było ich blisko pięćdziesiąt) można rozpocząć sprzedaż. Odbywa się ona na kilka dni przed świętami przy okazji szkolnej wywiadówki. Zapakowane pierniki kupują wszyscy: uczniowie, nauczyciele, rodzice.

Zebrane w ten sposób środki przekazywane są na zakup paczek dla biedniejszych uczniów. Ze względu na ograniczoną ilość środków zazwyczaj jest to po jednym z uczniów z każdej klasy. Mimo tego, przez osiem lat trwania akcji, w taki sposób udało się pomóc już kilkudziesięciu dzieciakom. Ich wyboru dokonują nauczyciele oraz sami uczniowie.

Każda paczka tworzona jest indywidualnie pod kątem każdego ucznia. - Zazwyczaj są to artykuły szkolne, owoce, słodycze. Zawsze staramy się dorzucić jakiś drobny gadżet - mówi Sokólska. Prezent wręczany jest w dniu szkolnej wigilijki, by nie tworzyć krępującej sytuacji, w zaciszu gabinety pani pedagog.

Jak zapowiadają nauczyciele i uczniowie akcja na pewno dalej będzie kontynuowana w następnych latach. - Mamy nowe pomysły na nowe kształty pierników i cały czas myślimy nad kolejnymi pomysłami, które pozwolą nam zdobyć kolejne środki - mówi Sokólska.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Bo ta szkoła ma same świetne pomysły. Pomagają w różnych akcjach (Góra Grosza, WOŚP, Świąteczna Paczka), ale najważniejsze,
że chcą pomagać swoim najbliższym kolegom! I W tą akcję są angażowani wszyscy uczniowie, to ważne.
Szkoła ma też uczyć wrażliwości na problemy innych i TA szkoła tego uczy!
Jak nasze dzieci dorosną, to nie tylko o sobie i swojej karierze będą myślały, ale też o innych i o tym, żeby innym pomagać.
I tych "umiejętności" Dwójkowiczów w żadnym rankingu nie zobaczycie, bo takiego rankingu nie ma.
Świetna, cenna inicjatywa tej szkoły. Szkoda, że dla tzw. "włodarzy miasta" nie jest WARTOŚCIĄ Dwójki to, że tutaj uczy się dzieci tak ważnych rzeczy.

Świetnie, bardzo dobry pomysł, to że na to wpadła Dwójka nas wcale nie dziwi. Oby tak dalej !

Oby tak dalej....ta szkoła jest niesamowita! Ale niestety organ prowadzący tego nie dostrzega i tylko przelicza na pieniądze to, czego na pieniądze nie da się przeliczyć - system wartości!

Już ósmy raz?! I dopiero teraz o tym piszecie? Nie tylko wielkie akcje harytatywne o zasięgu prawie światowym są cenne, ale pomoc tym, którzy są blisko nas jest ważna. Cenna inicjatywa, gratulacje:)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama