, sobota 13 sierpnia 2022
Trwają kontrole instalacji gazowej
W przypadku wyczucia zapachu gazu należy zamknąć zawory odcinające przed urządzeniami gazowymi i skontaktować się z rozdzielnią gazu. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Trwają kontrole instalacji gazowej

SM
Rozdzielnia Gazu w Cieszynie informuje, że w dniach od 10.06. do 12.06. nastąpi akcja wzmożonego nawaniania paliwa gazowego, dla odbiorców zamieszkałych w gminach: Cieszyn, Hażlach, Dębowiec, Goleszów oraz miejscowości Pruchna, obsługiwanych przez w/w. rozdzielnię. Działanie to ma na celu wykrycie ewentualnych nieszczelności na sieci oraz instalacji gazowej.

- Gaz ziemny jest bezbarwny i lżejszy od powietrza. Jego gęstość wynosi około 0,75 kg/m3. Ponieważ nie ma charakterystycznego zapachu, w celach bezpieczeństwa, konieczne jest nawanianie gazu przed wprowadzeniem go do sieci rozdzielczej. Najbardziej rozpowszechnionym środkiem służącym do nawaniania jest tetrahydrotiofen C4H8S - THT. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (norma zakładowa ZN-G-5001 z 2001 r) dawka THT wynosi powyżej 15 mg/m3 - wyjaśnia nam szczegółowo Maja Girycka, rzeczniczka prasowa Górnośląskiej Spółki Gazownictwa.

Na czym polega proces nawaniania THT? - Jest to mieszanie tetrahydrotiofenu z gazem ziemnym w tzw. nawanialniach, w celu nadania mu nieprzyjemnej woni (przypominającej zapach zgniłych jaj - przyp. red.) . Nadawanie bezwonnym, niebezpiecznym gazom użytkowym nieprzyjemnego zapachu ma na celu ułatwić wykrywanie nieszczelności instalacji gazowej, co bezpośrednio wpływa na poprawę bezpieczeństwa - dodaje Girycka i apeluje, by spółdzielnie mieszkaniowe i zarządcy budynków skontrolowali w okresie od 10.06. do 12.06. stan wewnętrznych instalacji gazowych oraz zgłosili ewentualnie usunięcie nieszczelności.

W przypadku wyczucia zapachu gazu należy zamknąć zawory odcinające przed urządzeniami gazowymi i skontaktować się z rozdzielnią gazu. Można to uczynić telefonicznie pod numerami telefonów 33 852 02 29, 33 851 85 60 lub 992. Zgłoszone nieszczelności będą usuwane przez pracowników Rozdzielni Gazu i Pogotowia Gazowego.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Haha widze ze wysoki poziom mamy tutaj jesli chodzi o tego co to pisał ale fajny nagłowek "moze smierdziec ZNIŁYMI JAJKAMI -------------------------ZGNIŁE JAJKA--------------------

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama