, poniedziałek 25 września 2023
Szybka reakcja - czyjeś życie!
Należy pamiętać, że każdy z nas może również znaleźć się w sytuacji, kiedy to niezbędna będzie pomoc lekarza , a szybka reakcja całkiem obcych osób może uratować nam życie. Ofiarujmy więc innym to czego sami byśmy od nich oczekiwali i kiedy będzie potrzebna nasza pomocna dłoń nie wahajmy się jej podać. fot: ARC GCDodaj do Facebook

Szybka reakcja - czyjeś życie!

IWONA WŁODARCZYK
Pierwszy dzień szkoły, na przystankach autobusowych jest mnóstwo oczekujących pasażerów. Czekają dzieci, młodzież oraz osoby starsze. Nagle na jednej z pobliskich ławeczek starsza kobieta zaczyna źle się czuć, słabnie z minuty na minutę, a wezwana karetka zabiera ją do szpitala. Pomimo iż owa pani nie była sama, lecz z członkiem rodziny to duża liczba osób oczekujących na autobus wykazała zainteresowanie oraz chęć niesienia pomocy.

Udzielanie pomocy drugiemu człowiekowi jest obowiązkiem każdego z nas i trzeba powiedzieć, że ci którzy nie byli obojętni i bezinteresownie udzielili wsparcia, chociażby tego słownego pokazali, że dla nich liczy się drugi człowiek.

O ile niektóre rodzaje niepełnosprawności są widoczne, o tyle choroby bezpośrednio zagrażające życiu między innymi takie jak cukrzyca czy te związane z układem krążenia już nie. Są takie choroby, których objawy do złudzenia przypominają upojenie alkoholowe. Trzeba więc pamiętać, że człowiek idący wężykiem, lub zataczający się może być trzeźwy, a jego zachowanie może być wynikiem choroby. Niekoniecznie leżący na ławeczce czy trawniku to człowiek, który postanowił tam właśnie odespać imprezę, lecz może to być ktoś kto po prostu zasłabł i bez udzielonej mu medycznej pomocy może nie przeżyć.

Kiedy na wyżej wymieniony przystanek zaczęli dochodzić nowi pasażerowie przekazywana z ust do ust informacja zaczęła żyć własnym życiem i po jakimś czasie można było usłyszeć, że karetka zabrała kogoś kto był pod wpływem środków odurzających, co niektórzy przyjęli z dezaprobatą.

To co widzimy oraz nasze domysły nie dają nam prawa do tego abyśmy decydowali kto zasługuje na udzielenie pomocy, a kto powinien być pozostawiony sam sobie. Wszyscy niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania czy zasobności portfela mogą być chorzy. Kultura wymaga, aby dzieci i młodzież ustępowała w autobusie miejsca starszym i to jest jak najbardziej w porządku, jednak bywa i tak że oni również czują się źle i gdy siedzą na siedzeniu podczas gdy inni stoją nieraz narażają się na głośno wyrażaną negatywną opinię o nich. Znam przypadek, kiedy to młody człowiek pomimo tego, że sam źle się czuł ustąpił miejsca, dojechał na najbliższy przystanek siedząc na podłodze autobusu, wysiadł i zemdlał. Dopiero tam została udzielona mu pomoc i oczywiście zamiast w szkole wylądował w szpitalu.

Należy pamiętać, że każdy z nas może również znaleźć się w sytuacji, kiedy to niezbędna będzie pomoc lekarza, a szybka reakcja całkiem obcych osób może uratować nam życie. Ofiarujmy więc innym to czego sami byśmy od nich oczekiwali i kiedy będzie potrzebna nasza pomocna dłoń nie wahajmy się jej podać.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama