, sobota 13 kwietnia 2024
Szpital Śląski w Cieszynie po raz czwarty uzyskał akredytację Ministerstwa Zdrowia
Szpital Śląski w Cieszynie należy do elitarnego grona 177 placówek medycznych w całym kraju i 23 w województwie śląskim, które posiadają akredytację przyznawaną przez Ministerstwo Zdrowia. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Szpital Śląski w Cieszynie po raz czwarty uzyskał akredytację Ministerstwa Zdrowia

Szpital Śląski w Cieszynie należy do elitarnego grona 177 placówek medycznych w całym kraju i 23 w województwie śląskim, które posiadają akredytację przyznawaną przez Ministerstwo Zdrowia. W całej Polsce działa aż 898 szpitali, z czego w województwie śląskim 136, jednak tylko nieliczne z nich otrzymują to prestiżowe wyróżnienie. Dla Pacjentów certyfikat akredytacyjny oznacza, że jakość leczenia w cieszyńskiej placówce realizowana jest na najwyższym poziomie, a sam szpital spełnia szereg określonych kryteriów jakości i bezpieczeństwa, dysponuje wykwalifikowaną kadrą medyczną oraz profesjonalnym sprzętem medycznym. Cieszyński szpital uzyskał akredytację już po raz czwarty, z powodzeniem utrzymując ją nieprzerwanie od 2011 roku.

Ostatnie lata dla Szpitala Śląskiego w Cieszynie to czas intensywnego rozwoju i wielu zmian. Placówka obecnie dysponuje jednym z najlepszych Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w regionie, świadczy profesjonalną opiekę medyczną w 22 oddziałach szpitalnych i 24 poradniach specjalistycznych oraz prowadzi Stację Dializ, Centrum Zdrowia Psychicznego i Poradnię Psychologiczną dla Dzieci i Młodzieży. Posiada także wykwalifikowany personel niosący fachową pomoc mieszkańcom powiatu cieszyńskiego i okolic, który stale podnosi swoje kompetencje i zdobywa nową wiedzę. Ponadto szpital w trosce o zapewnienie jak najlepszej jakości udzielanych świadczeń, zrealizował liczne inwestycje, m.in. budowę lądowiska dla helikopterów ratunkowych, uruchomienie pracowni kontenerowej TK i RTG, utworzenie kompleksu leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc oraz modernizację nowej siedziby Centrum Zdrowia Psychicznego. Potwierdzeniem skuteczności prowadzonych działań i świadczeniem opieki medycznej zgodnie z najwyższymi standardami Ministerstwa Zdrowia jest przyznany 31 sierpnia 2022 roku Certyfikat Akredytacyjny.
- W Szpitalu Śląskim podejmujemy działania, aby zapewnić jak najwyższą jakość opieki i leczenia. Jesteśmy dumni, że po raz czwarty udzielono nam akredytacji w zakresie naszej działalności. Przyznany dokument jest dowodem na bezpieczną, skuteczną i fachową opiekę nad pacjentem, ale także potwierdzeniem, że placówka jest komfortowym miejscem pracy dla personelu. Utrzymany od 11 lat certyfikat świadczy o spełnieniu po raz kolejny niełatwych wymagań Ministerstwa Zdrowia dotyczących organizacji i funkcjonowania szpitala - wskazuje Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie i dodaje: Przyznane wyróżnienie to zasługa całego personelu szpitala, który każdego dnia ciężko pracuje na sukces szpitala, pomimo trudności jakie przyniosła pandemia i wyzwań obecnej sytuacji w ochronie zdrowia.
Szpital Śląski, jako placówka akredytowana, udziela świadczeń medycznych i prowadzi opiekę nad pacjentami w oparciu o procedury, które zapewniają bezpieczeństwo, komfort i najwyższe kryteria jakości leczenia.
Cieszyński szpital wśród nielicznych placówek w kraju
Akredytacji udziela Minister Zdrowia, na wniosek Rady Akredytacyjnej, po przeprowadzonym przez wizytatorów Centrum Monitorowania Jakości audycie. To prestiżowe wyróżnienie, po spełnieniu szeregu standardów akredytacyjnych, udzielane jest tylko najlepszym szpitalom w kraju na okres 3 lat. Szpital Śląski w Cieszynie po raz pierwszy do procesu akredytacji przystąpił już w roku 2011 i od tamtego czasu z powodzeniem odnawia akredytację. Obecnie placówka jest w gronie 177 placówek medycznych w całym kraju, które posiadają tego typu wyróżnienie z 898 funkcjonujących stacjonarnych szpitali ogólnych w Polsce (dane GUS z 2020 r.). W województwie śląskim Certyfikat Akredytacyjny posiadają 23 szpitale ze 136 placówek funkcjonujących na Śląsku. Cieszyński szpital z uzyskanym wyróżnieniem znalazł się w tym samym w gronie, co np. Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach czy Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.
221 standardów i skomplikowany proces akredytacyjny
Przystąpienie do procesu certyfikacji jest dużym wyzwaniem organizacyjnym dla każdej placówki i wymaga szeregu działań sprawdzających wszystkie aspekty jej działalności. Do otrzymania akredytacji niezbędne jest uzyskanie przez każdy szpital minimum 75% punktów. Certyfikacja w Szpitalu Śląskim w Cieszynie realizowana była po raz czwarty.
- Ocena akredytacyjna szpitali jest złożonym i pracochłonnym postępowaniem. Doświadczeni, zewnętrzni wizytatorzy, doskonale znający specyfikę pracy szpitali, przyglądają się pracy kadry i analizują różnorodne aspekty podstawowej działalności szpitala, takie jak m.in. proces leczenia i opieki nad pacjentem. Weryfikują także działania zarządcze, organizacyjne i administracyjne – podsumowuje Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
Zewnętrzna, niezależna Komisja Akredytacyjna wnikliwie oceniała funkcjonowanie Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Placówka musiała spełnić aż 221 standardów akredytacyjnych w 15 działach funkcjonowania szpitala. Analizie podlegały m. in. takie działania jak: ciągłość opieki, prawa pacjenta, ocena stanu pacjenta, opieka nad pacjentem, kontrola zakażeń, zabiegi i znieczulenia, farmakoterapia, laboratorium, diagnostyka obrazowa, odżywianie, poprawa jakości i bezpieczeństwo pacjenta, zarządzanie ogólne, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie informacją, zarządzanie środowiskiem opieki. Przystąpienie do procesu akredytacji jest dobrowolne dla każdego szpitala. Ocena szpitala oparta jest na porównaniu stwierdzonej podczas wizytacji praktyki postępowania i stanu szpitala ze wzorcami, jakie stanowią standardy akredytacyjne oraz dokonanie oceny stopnia ich spełnienia.
Program Akredytacji Szpitali funkcjonuje w Polsce od 1998 r. Został opracowany i wdrożony przez Ośrodek Akredytacyjny Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) w Krakowie – jednostkę podległą Ministerstwu Zdrowia.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama