, czwartek 29 luty 2024
Przemoc.  Jak przerwać błędne koło
Przemoc. Jak przerwać błędne koło fot: mat. prasoweDodaj do Facebook

Przemoc. Jak przerwać błędne koło

ART. SPONSOROWANY
Przyjmuje różną formę, dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. To agresja, bicie, szturchanie, popychanie, ale także krzyk, kontrola, zakazy, karanie, odcinanie od pieniędzy, wymuszanie stosunku seksualnego, zazdrość, to zaniedbanie podstawowych potrzeb dzieci ale i osób starszych, chorych. Przemoc zawsze boli.

- Można to zmienić, można to zakończyć. Pomagamy w tym, jesteśmy wyjątkowym miejscem w województwie śląskim – prowadzimy Powiatowy Ośrodek Wsparcia dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie – mówi Anna Kot, prezes Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Być Razem” w Cieszynie.

Myślałam, że stworzymy lepszą rodzinę

- Mąż po zmianie pracy zaczął mnie poniżać, odreagowywał na mnie. Zajmowałam się domem i małymi dziećmi, tylko on pracował, cały czas był problem z pieniędzmi, miał długi. Pierwszy raz uciekłam na tydzień, straszył mnie wtedy policją, że zabierze mi dzieci. Wróciłam. Decyzja o rozwodzie zapadła, gdy miałam potwierdzenie, że ma także problem z narkotykami. Nie tylko je zażywał, ale także sprzedawał – wyznaje Dominika (imię zostało zmienione dla zapewnienia bezpieczeństwa rozmówczyni – przy. red.).

Pomoc okazali sąsiedzi. Były także interwencje policji, co doprowadziło, że wszczęto procedurę założenia Niebieskiej Karty. O miejsce w Ośrodku dla Dominiki z dwójką dzieci wnioskował Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Nie trzeba było na nie czekać.

- Byłam bita przez ojca, mama nie reagowała. Myślałam, że z mężem stworzymy lepszą rodzinę – przyznaje i dodaje: – Bez Ośrodka nie dałabym sobie rady. Spędziliśmy tam 4 miesiące. Czułam się bezpieczna. Dzieci także poczuły się tam dobrze, nazywały to miejsce domem. Ani razu nie zapytały o tatę. Tam zrozumiałam, że to nie była moja wina. Przemoc psychiczna bardzo boli i długo – podkreśla Dominika.

W tym przypadku impulsem, by to co dzieje się w domu przestać traktować jak coś normalnego, był artykuł w gazecie. – Zobaczyłam, jak bardzo mnie to dotyczy. Miłość nie krzywdzi. Trzeba uciekać, szczególnie jak ma się dzieci. One wszystko widzą, czują. Warto prosić o pomoc, pomimo obaw i wstydu. Dla nas Ośrodek okazał się najlepszym rozwiązaniem, u mamy mąż by mnie nachodził, tu nie miał wstępu. Otrzymałam pomoc nie tylko psychologiczną, ale także prawną. Mąż już ma ograniczone prawa rodzicielskie. Przed nami rozprawa rozwodowa.

Zatrzymać i minimalizować skutki przemocy

Co roku w Ośrodku schronienie otrzymuje 20-40 osób, mieszkańców powiatu cieszyńskiego. Co ważne – można tu przyjechać o każdej porze dnia i nocy, 7 dni w tygodniu. Nie trzeba się umawiać, nie trzeba mieć skierowania. Pomoc udzielana jest bezpłatnie. Nie ma przymusu noclegu. Zorganizowana jest pomoc psychologiczna, terapeutyczna, ale także prawna. – Co wtorek spotyka się grupa wsparcia dla osób doświadczających przemocy. Wystarczy przyjść na godzinę 16.00 – mówi Anna Miech – kierownik Ośrodka i dodaje: – Pobyt u nas daje czas, by dojść do siebie, pomyśleć, co można zmienić. Wspieramy dążenie do samodzielności. To się zaczyna już tu na miejscu. Po pierwszych dniach na zaaklimatyzowanie się, nasi sami organizują sobie tutaj dom, sprzątają, przygotowują posiłki itp.

Pomocą objęci są nie tylko dorośli. Osobne wsparcie skierowane jest do dzieci. Dostępna jest terapia psychologiczno-terapeutyczna, praca w grupach socjoterapeutycznych. – Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że dzieci obserwujące przemoc w domu, także jej doświadczają – podkreśla Magdalena Krużołek, przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, działającego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Cieszynie.

Przy Ośrodku działa także Punkt Interwencji Kryzysowej (ul. Ks. Janusza 3), gdzie od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00 można uzyskać wsparcie. Interwent rozpoznaje sytuację, gdy wymaga działania, zaprasza na spotkanie, umawia psychologa, prawnika. Działa także telefon zaufania, pod którym można dzwonić w godz, 19.00-07.00 przez 7 dni w tygodniu. Osobny numer posiadają służby. Korzystają, gdy sytuacja wymaga wsparcia kryzysowego. Na takie interwencje jedzie zawsze dwóch pracowników Stowarzyszenia „Być Razem”.

Współpraca instytucjonalna

Prowadzenie Ośrodka zleca Powiat Cieszyński, nadzór nad jego działalnością prowadzi Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Funkcjonowanie tego miejsca współfinansują samorządy gminne. Co wyróżnia to miejsce? –Współpraca pomiędzy wieloma instytucjami, specjaliści z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, szeroki zakres usług – wyjaśnia Aneta Ogierman z PCPR.
W tym roku 10 z 12 gmin powiatu cieszyńskiego współfinansuje funkcjonowanie tego zadania.

Powiadomione instytucje mają wypracowane różne, w zależności od sytuacji, ścieżki działania, mogą być elastyczni. – Współpraca odbywa się także z asystentami rodziny, kuratorami, z dzielnicowymi a także policyjnymi patrolami. Zaangażowane są sądy rodzinne, pracownicy socjalni także ci zajmujący się pieczą zastępczą, usługami opiekuńczymi – dodaje Magdalena Krużołek.

Reaguj!

Od ponad 26 lat Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem” działa na rzecz osób dotkniętych przemocą. O ile przemoc fizyczna rodzi reakcje - interweniuje rodzina, sąsiedzi. Przemoc psychiczna, seksualna, zaniedbania wobec osób chorych, starszych wciąż nie są oczywiste. Warto reagować. Jeśli masz podejrzenie, że temat przemocy dotyczy ciebie lub kogoś z bliskiego otoczenia, pytaj, podejmij działania. Pomoc i niezbędne informacje uzyskasz:

Powiatowy Ośrodek Wsparcia dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (Cieszyn, ul. Mała Łąka 17 a)
tel. 33 851 29 29

Telefon Zaufania - anonimowo dla osób doświadczających przemocy bądź w kryzysie (codziennie od 19.00 do 7.00)
tel. 33 851 29 29

Punkt Interwencji Kryzysowej
(Cieszyn, ul. ks. Antoniego Janusza 3)
tel. 33 479 5354

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama