, wtorek 23 kwietnia 2024
Profilaktyka antynowotworowa szansą na życie
Profilaktyka daje szansę na uratowanie każdej kobiety. Wcześnie rozpoznany rak jest w 100% wyleczalny. fot: Agnieszka Kaczmarczyk



Dodaj do Facebook

Profilaktyka antynowotworowa szansą na życie

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Profilaktyka antynowotworowa szansą na życie

Co roku około 4000 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Połowa z nich umiera, bo zgłosiła się do lekarza zbyt późno. fot. A. Kaczmarczyk

Co roku około 4000 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Połowa z nich umiera, bo zgłosiła się do lekarza zbyt późno. 8 listopada w cieszyńskim Domu Narodowym, w ramach Powiatowej Kampanii Antynowotworowej 2011 „Po prostu porozmawiaj” przekonywano kobiety do badań profilaktycznych i zdrowego trybu życia.

Nowotwór to nie wyrok. Jego wczesne wykrycie daje szansę na całkowite wyleczenie. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, każdej kobiecie w wieku 50-69 lat przysługuje co 2 lata darmowa mammografia. Przedstawiciele powiatu zachęcają  do wykorzystania tej możliwości. - Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że w ciągu najbliższych 15 lat liczba zachorowań na raka zwiększy się o połowę. Jedyną szansą na uratowanie życia i jego wydłużenie jest profilaktyka - mówi  Jerzy Nogowczyk, starosta powiatu cieszyńskiego i dodaje, że ważnym jest fakt podnoszenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki zdrowia.

- Z możliwości darmowych badań korzystamy niestety rzadko. Zbyt późna diagnoza choroby nowotworowej jest przyczyną wielu zgonów, zaś profilaktyka daje szansę na długie życie - przekonuje Barbara Kłosowska, Główny Specjalista ds. Promocji Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Cieszynie.

W 2007 roku w Polsce odnotowano 14 tys. zachorowań na raka piersi i ponad 4 tys. zachorowań na raka szyjki macicy. Mammografia wykrywa 90%  przypadków raka piersi. - Badam się, bo chcę być zdrowa. To chyba najważniejszy argument - mówi Lilianna Zemła. - Profilaktyka jest bardzo ważna. Jestem na bieżąco ze wszystkimi badaniami i czuję się dzięki temu spokojna - dodaje Edyta Trojan. 

Audyt zewnętrzny prowadzony przez Centralny Ośrodek koordynujący programy profilaktyczne Instytutu Onkologii w Warszawie wykazał, że jakość pracy i działania profilaktyczne w naszym powiecie prowadzone są na wysokim poziomie. Z 284 pracowni mammograficznych w Polsce, Skoczów uzyskał 17 miejsce, Cieszyn 46. 

W naszym regionie najwięcej kobiet skorzystało z darmowej mammografii w gminach: Zebrzydowice (50,35 proc.), Dębowiec (47,89 proc.) oraz Goleszów (47,05 proc.). Dramatycznie przedstawiają się dane dla gmin Chybie oraz Strumień. Odpowiednio: 28,02 proc i 30,54 proc. - Profilaktyka daje szansę na uratowanie każdej kobiety. Wcześnie rozpoznany rak jest w 100% wyleczalny. Niewykryty i nieleczony powoduje śmierć w krótkim czasie - mówi Stanisław Bochenek z Przychodni Akademickiej w Cieszynie. 

Pamiętajmy o badaniach.Ważne jest, aby począwszy od 20 urodzin regularnie badać piersi. Mammografię powinno się wykonywać regularnie po ukończeniu 40 roku życia, a cytologię po ukończeniu 25 roku życia, raz na 3 lata. 

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama