, wtorek 23 lipca 2024
Pomóż Tomkowi w walce z chorobą
Pod koniec stycznia Tomek przeszedł trudną operację usunięcia największego guza. fot: arch. prywatne.Dodaj do Facebook

Pomóż Tomkowi w walce z chorobą

JM
Pomóż Tomkowi w walce z chorobą

Tomek przed nawrotem choroby. fot. arch. rodzinne

14-letni Tomek z Zaborza zmaga się z bardzo rzadką i nieuleczalną choroba genetyczną, powodującą m.in. powstawanie różnych guzów w głowie i na kręgosłupie. Rodzice proszą o pomoc.

Gdy Tomek miał 4,5 roku wykryto u niego nowotwór oponiak lewego płata skroniowego. W trakcie pobytu w Oddziale Neurochirurgii Dziecięcej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach Ligocie przeszedł długą i ciężką operację usunięcia guza, która miała być szansą na powrót do zdrowia. Niestety badanie kontrolne wykonane w październiku 2005 roku wykazało odrost guza z naciekiem nowotworowym w kierunku kości klinowej. Lekarzom udało się usunąć guza i częściowo naciek. Niedługo potem odbyła się trzecia operacja. Wykonane w lutym 2007 roku kolejne badanie kontrolne wykazało obecność następnego guza, tym razem z naciekiem podstawy czaszki. Diagnoza była bardzo zła - guz nieoperacyjny.

- Bóg jednak czuwał nad Tomkiem. 20 marca 2007 roku w Oddziale Klinicznym Neurochirurgii Szpitala św. Barbary w Sosnowcu pomyślnie zoperowano naszego syna - mówi Barbara Mrózek, mama chłopaka.

Dodatkowo od ponad dziesięciu lat Tomek ma padaczkę. Przeszedł m.in. nietypową operację wyrostka robaczkowego, drenaż jamy bębenkowej oraz wiele trudnych badań.

- Przez ostatnie lata żyliśmy nadzieją, że choroba już nie powróci i Tomek będzie mógł cieszyć się życiem jak jego rówieśnicy. Los jednak nie jest dla nas łaskawy. 10 stycznia tego roku odbył się kolejny kontrolny rezonans. Badanie wykazało obecność czterech nowych guzów w głowie Tomka: dwa nerwiaki w wewnętrznych przewodach słuchowych, oponiak związany z sierpem mózgu i drugi oponiak. Diagnoza to neurofibromatoza typ drugi - mówi mama Tomka.

Jest to ciężka, bardzo rzadka (w Europie zdarza się raz na 210 tys. urodzeń) i nieuleczalna choroba genetyczna powodująca m.in. powstawanie różnych guzów w głowie i na kręgosłupie. Pod koniec stycznia Tomek przeszedł trudną operację usunięcia największego guza. Kolejne guzy mają być leczone radioterapią. Przed Tomkiem trudne, wieloletnie, wielospecjalistyczne leczenie i rehabilitacja. Niestety z powodu choroby mama Tomka musiała zrezygnować z pracy, pracuje tylko tata, dlatego rodzice zwracają się do wszystkich ludzi dobrego serca z prośbą o pomoc. Pieniądze potrzebne na pokrycie wydatków związanych z leczeniem, dojazdami do szpitala, zakupem leków i późniejszą rehabilitacją.

W pomoc Tomkowi i jego rodzina postanowiła zaangażować się Rada Rodziców przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zaborzu (chłopak jest absolwentem Szkoły Podstawowej w Zaborzu oraz uczniem Gimnazjum w Mnichu), która już w najbliższą niedzielę 16 lutego o godz. 15.30 organizuje w sali OSP Zaborze akcję charytatywną. W jej trakcie przewidziano m.in. dwugodzinny maraton Zumby (Zumba Fitness i Zumba Kids), marsz nordic walking, będzie też możliwość zakupienia produktów z bufetu z wypiekami.

Darowizny dla Tomka można wpłacać na konto Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą", ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa, Bank BPH S.A. 15 1060 0076 0000 3310 0018 2615, z dopiskiem: 5316, Mrózek Tomasz Ireneusz - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia

Aby przekazać 1 proc. podatku dla Tomka należy w rubryce: "Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku należnego…" wpisać numer KRS 0000037904. Natomiast w rubryce "Informacje uzupełniające-cel szczegółowy 1 proc.": 5316, Mrózek Tomasz Ireneusz.

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Bardzo współczuję rodzicom Tomka,mam podobną sytuację.Wnuczusia urodziła się z niedotlenieniem okołoporodowym wymaga opieki całodobowej i stałej rehabilitacji-koszty ogromne.

Wspolczuje ci nie poddawaj się

Bardzo ci współczuje nie poddawaj sie

bardzo współczuję. Ale ta sytuacja pokazuje jak fatalny jest system medyczny w Polsce. Jest bezczelnością, żeby żądać od tak chorego -pieniędzy za lekarstwa, za rehabilitację. To bezczelność rządzących tym krajem. Życzę zdrowia.

A człowiek czasami narzeka jak mu ciężko, że praca mało płatna, że na wczasy nie stać, a tu w zderzeniu z takim opisem wszystko blednie i zdajemy sobie sprawę jak ulotne jest życie i zdrowie. Jak powinniśmy codziennie cieszyc się i dziękować Bogu za to, co mamy. Dużo zdrowia Tomku, oby Ci się udało pokonać chorobę. Będę się modlić za Ciebie.

Ech, bardzo współczuję :(

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama