, poniedziałek 15 lipca 2024
Połączą gimnazjum z liceum? W Skoczowie mają taki pomysł
Skoczowski magistrat chciałby, aby miejscowe gimnazjum nr 2 zmieniło swoją siedzibę. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Połączą gimnazjum z liceum? W Skoczowie mają taki pomysł

JAKUB MARCJASZ
Skoczowski magistrat oraz część miejskich radnych opowiada się za przeniesieniem miejscowego gimnazjum nr 2 do budynku liceum ogólnokształcącego. Powiat nie mówi "nie". Na razie.

- Jesteśmy otwarci na każdą propozycję, która pozostawiałaby liceum na swoim miejscu - mówi Janina Żagan, burmistrz Skoczowa.

Przypomnijmy, że w lutym rada powiatu cieszyńskiego podjęła uchwałę dotyczącą rozpoczęcia konsultacji zmierzających do przeniesienia skoczowskiego liceum do budynku miejscowego Zespołu Szkół Zawodowych. Wobec tego pomysłu ostro zaprotestowali uczniowie, rodzice, nauczyciele, radni oraz władze miasta.

Starostwo, które szkołę prowadzi, argumentowało, że musi szukać oszczędności, bo w ostatnich latach dramatycznie spadła liczba uczniów. Podobny problem pojawił się również w Skoczowie. Miasto poważnie zastanawia się nad reorganizacją sieci gimnazjów. Stąd pomysł połączenia obu szkół. Gimnazjum i liceum zarządzałby powiat, który wspólnie z gminą pokrywałby koszty prowadzenia tak powstałego zespołu szkół. - To jest nasz projekt i wstęp do negocjacji. Czekamy na odpowiedź - mówi burmistrz Skoczowa, która pismo w tej sprawi złożyła w cieszyńskim starostwie na początku grudnia.

- Ta szkoła jest wyremontowana, świetnie wyposażona, posiada zaplecze sportowe - mówi o skoczowskim liceum Danuta Wójcik, wieloletnia dyrektorka szkoły oraz miejska radna. Sama idzie o krok dalej i proponuje, aby to gmina przejęła liceum. Wtedy, to do niej właśnie trafiłby wszystkie ministerialne dotacje i subwencje na utrzymanie placówki.

Jednocześnie przypomina, że już rok temu Ministerstwo Edukacji Narodowej zaleciło samorządom łączenie szkół w grupy i tworzenie na przykład szkoły przedszkolno-podstawowej lub gimnazjalno-licealnej. W opinii ministerstwa pozwoliłoby to zmniejszyć koszty oraz uniknąć konieczności zwalniania nauczycieli i likwidacji szkół. Jest jeszcze jeden argument. Od roku szkolnego 2012/2013 roku zmienia się podstawa programowa w szkołach ponadgimnazjalnych. Ilość godzin z niektórych przedmiotów (np. fizyki, chemii, biologii) zostanie zmniejszona do minimum i będą one odbywały tylko w pierwszej klasie. - Nauczyciele, który uczyłby zarówno w gimnazjum, jak i w liceum mógłby zachować ciągłość realizowanego programu - przekonuje Wójcik.

Propozycji skoczowskiego magistratu, dotyczącą połączenia obu szkół, nie chce komentować Agata Staszczyszyn, dyrektorka gimnazjum nr 2, która nie ukrywa, że ma żal, że o tej propozycji oficjalnie dowiedziała się dopiero w minionym tygodniu.

- Analizujemy możliwości prawne tego rozwiązania - mówi tymczasem, proszona o komentarz, Czesława Haczek, członek zarządu powiatu cieszyńskiego, która odpowiedzialna jest za edukację.

Ostateczna decyzja dotycząca liceum w Skoczowie ma zostać podjęta do końca lutego 2012 roku.

Komentarze: (24)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Do zainteresowanego
Prosze wpaść do G-2 w wakacje.Wtedy to dopiero gotuje się pyszne obiadki.Możę Pana/nią/ poczęstują zaradne kuchareczki.

Nie masz co robić tylko rozpowiadać ploty o szkole i robić z okna domu fotki, a później dorabiać do nich swoje chore teorie.To już lepiej pilnuj, żeby twoi sąsiedzi nie śmiecili na szkolnym boisku. Najlepiej anonimowo się wypowiadać i robić na szkołę donosy gdzie się da, a jak trzeba zareagować, bo coś złego na mieście się dzieje, to chowamy nos pod kołderkę, co?! Typowa, skoczowska postawa obywatelska, szczególnie mieszkańca samego centrum;/

Skandal! W obronie jednej szkoły p.burmistrz, radni miejscy i powiatowi nawet tańczyli poloneza na rynku!
A teraz co? po cichutku (chyba żeby czasem ktoś się nie odważył zaprotestować) realizują projekt "ratowania LO" i to jakim kosztem? Innej skoczowskiej szkoły!
Gimnazjum potraktowano jak przedmiot, zbyteczny śmieć, bez kompletnego szacunku dla ludzi z nim związanych.
Inne miasta przynajmniej wcześniej prowadzą konsultacje społeczne (nie mylić z cieszyńskim starostwem) a radni czy burmistrz znają podstawowe zasady dobrego wychowania i kierują się "jakimś" kodeksem etyki. A u nas?
Takie stanowiska a słoma z butów wyłazi! Cóż...jak się z domu tego nie wyniosło, to żaden "tytuł" nie doda klasy.

Ładne zdjęcie, trzeba było też pokazać jak ładnie jest w środku!

Jak ładnie jest w środku można zobaczyć tu : http://g2skoczow.pl/nasza-szkola no i przy okazji zobaczyć, co dzieje się w Dwójce:)

Na budynku gimnazjum widnieje data 1873r. Od tego roku (138 lat) budynek jest siedzibą szkoły. Od 1999 - siedzibą Gimnazjum nr 2. Jest obiektem zabytkowym, o czym niektórzy nie wiedzą (nawet niejaki autor publikacji o zabytkach miasta).
Ciekawe jakie zamiary mają wobec tego obiektu szanowne władze?
Bo że o dobro uczniów tej szkoły im nie chodzi, to już wszyscy wiemy.
Może by tak mieć odwagę publicznie przyznać się do swoich planów?
I zauważyć, że może rodzice uczniów też mają coś do powiedzenia w tej sprawie, bo akurat im dobro uczniów, ich dzieci, nie jest obojętne!

Jak można przeczytać na stronie UM Skoczów w relacji z posiedzenia Rady 15 grudnia - pani Burmistrz osobiście zawiosła plany połączenia szkół do powiatu - szkoda, że nie informuje o takich pomysłach Gimnazjum - pracowników, rodziców i uczniów...
Nie ma jak szacunek do innych i uczciwe załatwianie spraw.

W budynku LO jest 13 sal lekcyjnych, plus dwie w piwnicy no i mikro sala. Sale są małe, jak nie ciasne, a trzeba poza pomocami dla LO, zmieścić pomoce naukowe z gimnazjum. Trzeba ułożyć plan dla wszystkich klas z LO + gimnazjum, i to tak, żeby dzieci z Gimnazjum nie musiały zaczynać o 7 czy kończyć o 17, żeby uczniowie obu szkół mogli uczyć się w pracowniach do konkretnych przedmiotów, a nie mieć biologię w piwnycy, czy matematykę w sali do geografii. W LO niektóre klasy są dwuprofilowe, jest dużo zajęć z podziałem na grupy, więc nie jest tak, że mają 9 klas i będzie łatwo się plan układać. Biblioteka też jest mała w budynku LO, a musi pomieścić dodatkowo księgozbiór gimnazjum. Do tego w szatni musi się zmieścić 120 szafek dla gimnazjalistów. Nie ma miejsca na stołówkę dla dzieci. W gimnazjum potrzebna jest świetlica, bo uczniowie często przyjeżdżają wcześniej do szkoły, lub zostają po lekcjach, żeby wspólnie odrabiać zadania czy uczyć się z nauczycielem.

Teraz w gimnazjum jest 10 sal lekcyjnych, każdy przedmiot ma swoją pracownię - wyposażoną w różne pomoce naukowe, wszystkie meble są nowe - od krzeseł i stolików zaczynając, a kończąc na szafach. W każdej klasie jest nowy telewizor, dvd. Są trzy tablice interaktywne, rzutniki, laptopy. W salach jest przestronnie, jasno, wszystko świeżo wymalowane. Jedyne czego tej szkole brakuje to nowe okna, no i sala na którą nie chce się zgodzić konserwator zabytków. Stołówka jest duża, a kuchnia gotuje pyszne obiady, które cateringuje też do innej szkoły. Warunki do uczenia i opieki nad dziećmi są świetne.

Myślmy o dzieciach, a nie tylko o swoich potrzebach.

Kazda szkoła gotuje pyszne obiady i proszę przestać rozpisywac się na temat stołowki.Mozę by tak raczej zdyscyplinowac pracowników tejże stołowki. Szkoda ze nie znam autora tego tekstu posłałbym mu fotki o pysznych obiadkach gotowanych w czasie wakacji.

Taaaa....tajniak fotoamator, konfident sokole oko? Znana działalność w poprzedniej epoce. Swoje rewelacje opisz w Super ekspresie a zdjęcia daj na fotka.pl! Zrobisz karierę w mediach;/ Fuj!

"Myślmy o dzieciach, a nie tylko o swoich potrzebach" - wierzycie w to? bo ja nie.
Włodarze Skoczowa myślą tylko o swoich potrzebach od daaaaawna (kasa, stanowisko itp)? dziwnym zbiegiem okoliczności kolejne gimnazja w tzw. zespołach szkół powstawały tuż przed kolejnymi wyborami samorządowymi.
(i tak wiejskie gimnazjum w tak powołanym zespole liczy prawie niecałe 60 osób! a jakie ma "wyniki"!!!).

Co ma być to będzie, urzędnicy i tak podejmą decyzję jaka im pasuje. Tylko niech obie szkoły, wszystko jedno co się stanie, dalej trzymają taki poziom i nie dają się ponieść nerwom. Trzymam kciuki i powodzenia w Nowym Roku. Będzie dobrze:)

Jedna pani już "reformowała" szkolnictwo miasta i przeniosła szkołę do budynku po OC! Tonący podobno brzytwy się chwyta, ale dlaczego pociąga za sobą inną szkołę na dno? Czy gimnazjum nie ma nikogo wśród radnych, kto stanął by w jego obronie? Po raz kolejny kosztem tej szkoły chce się załatwić interes innej szkoły. I podobno nikt się tej szkoły o zdanie nie pyta, a nawet jej nie informuje o knutych planach. Reorganizacja sieci gimnazjów? No jak ich jest aż 6 to jest co reorganizować, skoro się tyle naotwierało i wcześniej nie mówilo o kosztach! LO i G2 przenieść do Pogórza, to będziecie mogli sprzedać 2 budynki, a tam będzie tak, jak pani radna mówi - zespół przedszkolno-szkolno-gimnazjalno-licealny! Cztery w jednym! A jakie oszczędności? Na 4 kina wystarczy:/

Pewna pani już kiedyś przeniosła szkołę podstawową do budynku po OC. Teraz chce przenosić kolejną.
Jakoś się trzeba wpisać w historię skoczowskiej oświaty, no nie?

Faktycznie, tak było

no pewnie jak chcecie ratować jedną szkołę to nie dobijajcie drugiej!!!, od Międzyświecia !!!wara, to i tak ostatnia szkoła, którą chciano wyremontować. ciekawe bo w Rolniczej też są ludzie, pracownicy i uczniowie którzy chcą tam i tylko tam chodzić do szkoły!

Prawdziwy niż demograficzny dopiero przed nami. To niestety sprawdzone informacje. Wskaźnik dzietności określa liczbę urodzonych dzieci przypadających na jedną kobietę w wieku rozrodczym (15 – 49 lat). Jeśli wynosi ponad 2,10, oznacza to, że dany naród nie wymiera. Wskaźnik dzietności w Polsce jest jednym z najniższych na świecie. Z 223 krajów, które klasyfikuje Word Factbook, znajdujemy się na 209. pozycji. Na jedną parę przypada u nas
statystystycznie zaledwie 1,24 dziecka!!!!! Jako naród stale się kurczymy!!!!!

tak, ale jak pokazuje przykład przedszkoli, nie warto zamykać placówek oświatowych...

Niż już od dawna jest w gimnazjach, ktoś ma niesprawdzone informacje.
Od kiedy to p.Wójcik jest takim ekspertem w sprawie reformy programowej? Te wszystkie "nowości" każdy może przeczytać na stronie MEN-u, więc nie odkrywa Ameryki.
Szkoda, że skoczowscy pomysłodawcy przyjęli taką samą próbę realizacji swojego pomysłu, jaką przed rokiem starostwo zastosowało w stosunku do LO - po cichutku, nikogo zainteresowanego nie informując, ale opowiadając o planach związanych z gimnazjum nawet księdzu na kolędzie!
Przed rokiem w obronie LO skoczowscy rajcy podnosili raban, głównie argumentując absurd pomysłu przeniesienia szkoły dobrem uczniów. Szkoda, że w stosunku do gimnazjum nie ma wśród władz takich argumentów, a przecież tam też są uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi i też głównie o ich dobro chodzi.
Oszczędności w Skoczowie? Jasne...kolejna inwestycja, przebudowa kina, bo ludzie tłumnie ten przybytek odwiedzają i już się nie mieszczą. Strefa aktywności....jasne, brakuje w mieście boisku, placów zabaw, skwerków. Te inwestycje z pewnością przyniosą większy dochód niż szkoła.
Żenada....Wesołych Świąt

Niż już jest w szkołach, a przed nami wyż... I ciekawe co wtedy? Poza tym nie mogę się zgodzić z panią Wójcik odnośnie zachowania etatów dla fizyka, biologa czy chemika - bo i w gimnazjum i w liceum uczą teraz nauczyciele tych specjalności - skoro liczba godzin w liceum się zmniejsza, to ktoś zostanie bez godzin, przy połączeniu jacyś nauczyciele też stracą pracę. Gimnazjum jest dobrze wyposażoną placówką, wszystkie klasy mają nowe meble, sprzęt audiowizualny, są tablice interaktywne, komputery czy rzutniki. W Gimnazjum jest świetnie działająca kuchnia i świetne obiady. Ciekawe gdzie w LO będzie stołówka dla uczniów? Poza tym ciekawe co będzie w budynku Gimnazjum? Kolejny integrator czy inne zaplecze dla MDK, który ma już tyle budynków w mieście, ponad 2 mln przeznaczone na budowę kina, czy może damy od razu jedną salę Dodzie, bo i tak z kasy miasta trzeba jej płacić...
Myślimy o zachowaniu liceum, fajnie by było, gdyby ktoś pomyślał o zachowaniu gimnazjum.

Przeniesienie gimnazjum do budynku liceum to dobry projekt. Może on skutecznie zablokować przeniesienie liceum. Tym bardziej, że gimnazjalistów nie jest zbyt wielu, a mamy przed sobą nadciągający niż demograficzny. Opustoszały budynek po gimnazjum będzie mógł przynosić profity z dzierżawy dla miasta.

"Skutecznie zablokować przeniesienie liceum"? "Gimnazjalistów nie jest zbyt wielu"? Co to ma być?! I te profity dla miasta z dzierżawy budynku...To się sprowadza do jednego - skuteczne POGORSZENIE warunków nauki i gimnazjalistów, i licealistów! Tylko, że w tym wszystkim uczniowie nie są najważniejsi dla jednych i drugich władz, ale KASA. A to co się stanie z uczniami nie jest dla nich ważne, zresztą podobnie jak dla Pana czy Pani - w pańskiej wypowiedzi również pieniądze są najważniejsze. Poza tym uczniowie gimnazjum nie służą do "skutecznego blokowania przeniesienia liceum", są młodymi ludźmi, którzy też nie marzą o przenosinach. A czy jest ich niewielu? Z rodzicami, nauczycielami i obsługą to będzie jakieś 500 osób! Większość z nich pójdzie do następnych wyborów pamiętając pomysły obecnych władz, radnych i burmistrza.

Zgodzę się w 100%, że uczniowie gimnazjum są potraktowani przedmiotowo i jako narzędzie do zablokowania przenosin LO. Niech popatrzą władze, jakie super warunki do nauki mają uczniowie w G4 w Skoczowie, gdzie uczą się na zmiany, mają wf w środku lekcji, na sali gimnastycznej po 3 klasy razem ćwiczą, bo baza lokalowa jest za mała dla dwóch szkół. Tak samo będzie w budynku LO. ŻENADA p. burmistrz!!!

...a dlaczego nie rozważyć połączenia szkoły rolniczej z Międzyświecia z Technikum na Bajerkach - to byłoby racjonalne szukanie oszczędności! a nie ładowanie kasy w rolniczówkę na peryferiach - która obecnie jest termomodernizowana - po co skoro coraz mniej ludzi chce tam chodzić! Zostawcie w Skoczowie Liceum !!!

Gdzie przeniesiesz park maszynowy ? Zbudujesz stodołę ? Gdzie przyszli rolnicy mają się uczyć obrabiać pole ?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama