, poniedziałek 8 sierpnia 2022
O Albumie Biograficznym Gminy Goleszów
Józef Golec, Tomasz Jaszowski, Witold Pieńkowski, Album Biograficzny Gminy Goleszów, Goleszów: Gmina Goleszów 2013. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

O Albumie Biograficznym Gminy Goleszów

MMT
Niedawno w nakładzie 2000 egzemplarzy ukazał się Album Biograficzny Gminy Goleszów. Poniżej krótka recenzja tego wydawnictwa.

Autorami Albumu… są Józef Golec, który ma w swoim dorobku m.in. pionierski Słownik biograficzny ziemi cieszyńskiej, oraz Tomasz Jaszowski, zastępca wójta Goleszowa, i Witold Pieńkowski, zawodowo związany z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. Na album składa się 108 krótkich biogramów (po dwa na stronę), okraszonych fotografią bohatera. Pierwsza połowa przedstawia osoby nieżyjące, druga to swojego rodzaju goleszowskie Who is Who.

Jeżeli ktoś spodziewał się nieznanych wcześniej faktów w części historycznej, mocno się rozczarowuje. To głównie kompilacja informacji z regionalnych słowników biograficznych oraz kalendarzy. O wszystkich bohaterach można przeczytać w innych publikacjach. Poza tym nacisk położono na osoby żyjące w XX wieku. Z tych, które nie dożyły tego stulecia, pojawiają się zaledwie cztery: chłopski pamiętnikarz Jura Gajdzica z Cisownicy, polscy działacze narodowi Paweł Stalmach i Andrzej Cinciała oraz pastor Paweł Terlica. Brakuje bardzo wielu osób. Tutaj tylko kilka tytułem przykładu: Adam Goczałkowski - starosta ziemski Księstwa Cieszyńskiego, właściciel Lesznej Górnej i Dzięgielowa, jego syn Jan Józef (1714-1759) - urodzony w Dzięgielowie kanonik głogowski, aktywni działacze społeczni z końca XIX wieku jak ksiądz Józef Karowski, rolnik Józef Palarczyk, pocztmistrz Paweł Ochodek, Józef Węglorz czy Henryk Ehrler, Jan Sztwiertnia (1851-1912) – wójt Kisielowa i współzałożyciel Macierzy Szkolnej Księstwa Cieszyńskiego… Te braki nie są winą autorów, którzy we wstępie podkreślają, że nie mogli zaprezentować sylwetek wszystkich zasłużonych osób "m.in. z uwagi na ograniczoną objętość i format Albumu".

Jeśli chodzi o drugą część, to można zastanawiać się, czy skoro wydawcą publikacji jest gmina nie powinno zrezygnować się z sylwetek obecnych samorządowców.

Nie jest to zła publikacja: świetnie ilustrowana (autorzy zdobyli zdjęcia lub portrety wszystkich 108 osób, przedstawionych w Albumie…), zaopatrzona w bibliografię, gdzie można szukać dalszych szczegółów o przedstawionych bohaterach. Powinna też spełnić swoją rolę popularyzatorską, bo wcześniej o zasłużonych osobach z goleszowskiej gminy trzeba było szukać informacji albo w bardziej ogólnych kompendiach (np. Polski Słownik Biograficzny czy wspomniany Słownik biograficzny ziemi cieszyńskiej), albo w lokalnych wydawnictwach w rodzaju "Kalendarza Goleszowskiego" czy "Panoramy Goleszowskiej".

Bardzo dużym plusem jest fakt, że Album… udostępniono na stronach internetowych Gminy Goleszów. Skoro publikacja jest wydana za pieniądze podatników, powinna być ogólnodostępna. Pod tym względem Gmina Goleszów, która również on-line udostępnia na bieżąco roczniki "Kalendarza Goleszowskiego", powinna być przykładem dla pozostałych jednostek samorządu terytorialnego z naszego powiatu.

Józef Golec, Tomasz Jaszowski, Witold Pieńkowski, Album Biograficzny Gminy Goleszów, Goleszów: Gmina Goleszów 2013, dostępny on-line.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

pomysł bardzo dobry, ale obecność polityków w takiej publikacji jest już dużym nieporozumieniem...

Co w tym "Albumie" robi obecny Wójt!?? To są kpiny !!!!

Przejrzałam i podsumowanie znajduję tylko jedno: "Towarzystwo wzajemnej adoracji".
Zawiodłam się i tyle. Liczyłam na bardziej rozbudowanej części historycznej a tu nic z tego.

To napisz co lepszego.... Wszystkim się dobrze krytykuje ale sami w nic nie robią tylko krytukują...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama