, wtorek 31 stycznia 2023
Nowy punkt Centrum Zdrowia Psychicznego w Skoczowie
Nowy punkt Centrum Zdrowia Psychicznego w Skoczowie fot: Sekcja Promocji ZdrowiaDodaj do Facebook

Nowy punkt Centrum Zdrowia Psychicznego w Skoczowie

Nowy punkt Centrum Zdrowia Psychicznego w Skoczowie


Nowy punkt Centrum Zdrowia Psychicznego w Skoczowie

Szpital Śląski w Cieszynie uruchomił nowy Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny w Skoczowie przy ul. Krzywej 4. Powstanie jednostki jest kolejnym krokiem rozwoju pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego, do którego cieszyńska placówka przystapiła 1 września 2018 r. 

Do punktu mogą zgłaszać się osoby, które chcą uzyskać fachową informację, dotyczącą leczenia lub potrzebują porady psychologicznej, ustalenia ewentualnego leczenia psychiatrycznego. Punkt będzie działał w dni robocze od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 18.00. Można również kontaktować się telefonicznie pod nr tel. 570 860 477. W spotkaniu uczestniczyli Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie, Janina Żagan, Wicestarosta cieszyński, lek. Andrzej Kłoda, Pełnomocnik Dyrektora ds. Centrum Zdrowia Psychicznego.

Co kryje się za CZP?

1 września Szpital Śląski w Cieszynie, jako jeden z 28 ośrodków w Polsce wszedł do pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Program skierowany jest do osób pełnoletnich obejmujący cały powiat cieszyński.

Co się zmieniło dla pacjenta?

Wszystkie formy leczenia i opieki nad pacjentem zostały zintegrowane. Kolejną zmianą jest powstanie Zespołu Leczenia Środowiskowego, zajmującego się leczeniem w warunkach domowych ale w ściśle określonych zaburzeniach psychicznych. Oferowana przez zespół forma leczenia jest skierowana do osób, które nie są w stanie skorzystać z opieki ambulatoryjnej a wcześniej jedyną formą leczenia była hospitalizacja w zamkniętym oddziale lub co gorsza brak opieki i w konsekwencji brak perspektyw na lepsze funkcjonowanie.

Gdzie szukać pomocy?

Szukając pomocy warto zgłosić się osobiście lub zadzwonić do Punktu Zgłoszeniowo-Koorydynującego, pod numer 338549200 wew. 550 gdzie można zasięgnąć porady oraz uzyskać fachową i kompleksową informację. Nasz punkt działa w Poradni Zdrowia Psychicznego, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00, oprócz dni ustawowo wolnych od pracy.

Można także przyjść „z ulicy”, nie trzeba skierowania!

Pomoc udzielana jest przez psychologów i pielęgniarkę psychiatryczną. Jej zakres zależy przede wszystkim od stanu psychicznego osoby zgłaszającej się. Czasem kończy się na jednorazowym spotkaniu, rozmowie czy wsparciu. Niekiedy wymagana jest konsultacja psychiatryczna co wiąże się z ustaleniem terminu wizyty u lekarza.

Co zrobić kiedy stan psychiczny osoby potrzebującej pomocy nie pozwala na dotarcie do poradni?

Wtedy, po ocenie typu schorzenia psychicznego i zasadności interwencji przez pracownika punktu, wizyta może odbyć się w miejscu zamieszkania.
Zespół Leczenia Środowiskowego składa się z lekarzy, pielęgniarek, psychologów, terapeutów środowiskowych oraz asystentów zdrowienia działających w terenie. Przy pierwszej wizycie dla każdego pacjenta ustala się w formie planu indywidualną opiekę terapeutyczną. To w nim ustala się zakres oraz czas działań. Praca zespołu, poprzez szeroki wachlarz oddziaływań, ma na celu jak najszybszy powrót pacjenta do zdrowia w miejscu zamieszkania bez konieczności hospitalizacji w szpitalu psychiatrycznym. Często nie jest to tylko praca z pacjentem, ale jest to też praca z rodziną.
Jak widać Centrum Zdrowia Psychicznego w Szpitalu Śląskim w Cieszynie zapewnia opiekę i leczenie we wszystkich formach, to jest: opiekę ambulatoryjną, domowo-środowiskową, oddziału dziennego oraz oddziału całodobowego, gdzie wykwalifikowana kadra leczy według nowoczesnych standardów leczenia.

Wojciech Zaleski

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Fachowa pomoc psychologiczna jest bardzo potrzebna! Świetnie, że szpital w Cieszynie podejmuje taka inicjatywe. Ukłony i powodzenia!

Fachowa pomoc psychologiczna jest bardzo potrzebna! Świetnie, że szpital w Cieszynie podejmuje taka inicjatywe. Ukłony i powodzenia!

Fachowa pomoc psychologiczna jest bardzo potrzebna! Świetnie, że szpital w Cieszynie podejmuje taka inicjatywe. Ukłony i powodzenia!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama