, sobota 18 maja 2024
Nowy program „HIOB” w Zakładzie Karnym w Cieszynie
Ukończenie programu umożliwi teoretyczne przygotowanie się do egzaminu na prawo jazdy oraz wpłynie na zmianę postaw skazanych.  fot: kpt. Tomasz KobyłeckiDodaj do Facebook

Nowy program „HIOB” w Zakładzie Karnym w Cieszynie

Jadwiga Szweblik, por. Tomasz Głasek
Nowy program „HIOB” w Zakładzie Karnym w Cieszynie

W Zakładzie Karnym w Cieszynie realizowany jest program psychokorekcyjny „HIOB” dla kierowców odbywających karę pozbawienia wolności za jazdę w stanie nietrzeźwości lub w związku z nieprzestrzeganiem przepisów ruchu drogowego.

Program HIOB

Readaptacja społeczna skazanych, pomimo pandemii i wynikających z niej ograniczeń, jest w dalszym ciągu podstawowym celem podejmowanych w więzieniach oddziaływań penitencjarnych. Jednym z realizowanych na bieżąco w Zakładzie Karnym w Cieszynie programów jest program „HIOB”, który ma na celu przekazanie wiedzy o wpływie alkoholu na organizm i zachowania uczestnika ruchu drogowego, konsekwencjach prawnych wynikających z jazdy pod wpływem alkoholu oraz zdobycie wiedzy praktycznej dotyczącej przepisów kodeksu ruchu drogowego.

Problem powstaje w momencie, kiedy kierowca już ukarany zakazem prowadzenia pojazdów, decyduje się pomimo zakazu, usiąść za kierownicą, wtedy decyzja o cofnięciu uprawnień może wydłużyć się o kolejne miesiące, a w konsekwencji skutkować koniecznością powtórnego egzaminu lub pobytem w zakładzie karnym.

Przewidywane efekty resocjalizacyjne

Ukończenie programu umożliwi teoretyczne przygotowanie się do egzaminu na prawo jazdy oraz wpłynie na zmianę postaw skazanych. Zdobyta wiedza z pewnością przyczyni się do bezpieczniejszego i odpowiedzialnego poruszania się na jezdni w roli kierowcy.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama