, sobota 20 kwietnia 2024
Niepełnosprawność  na co dzień: Rehabilitacja
To co dla jednego jest zwykłą czynnością dla innego może stać się czymś co poprawi jego kondycję fizyczną lub psychiczną i sprawi, że życie będzie dużo łatwiejsze.  fot: pixabay.pl



Dodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Rehabilitacja

Iwona Włodarczyk
Rehabilitacja wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z zajęciami w gabinetach zabiegowych i na salach ćwiczeń prowadzonych przez fizjoterapeutów oraz masażystów. Po części to skojarzenie jest prawdziwe, gdyż pod okiem i z pomocą wykształconej kadry medycznej o sprawność swojego ciała walczy nie jeden niepełnosprawny.

Pojęcie rehabilitacji ma jednak szersze znaczenie i dotyczy wielu innych dziedzin życia. Wiedzą o tym np. ci niepełnosprawni, którzy ze względów zdrowotnych zostali pozbawieni możliwości wykonywania dotychczasowego zawodu. Po utracie pracy nie jeden przeszedł załamanie nerwowe, a to z kolei negatywnie wpłynęło na poczucie własnej wartości. Z tego też powodu przez lata stowarzyszenia oraz inne instytucje zajmujące się potrzebami osób z niepełnosprawnością prowadziły i nadal prowadzą projekty umożliwiające niepełnosprawnym ponowną aktywizację zawodową.

Kolejną z form rehabilitacji są spotkania w gronie osób, które mają te same problemy zdrowotne, to w trakcie tych spotkań uczestnicy wymieniają się własnymi doświadczeniami, udzielają wzajemnego wsparcia i dzięki temu unikają wielu niepotrzebnych stresów.
Zajęcia plastyczne, nauka chodzenia z laską oraz wykonywania czynności dnia codziennego, wyjście do teatru czy kina, a nawet zwykły spacer również mogą być rehabilitacją.

Duża grupa osób z niepełnosprawnościami dopiero po wkroczeniu na ścieżkę swojej dysfunkcji odnalazła się w sporcie i to każdego dnia pomaga im w odnajdywaniu sensu życia, a także ma pozytywny wpływ na kondycję fizyczną.
Przez wiele lat rozwijała się turystyka niepełnosprawnych, którzy w zorganizowanych grupach wyjeżdżali na wycieczki krajowe i zagraniczne. Wyjazdy poza zwiedzaniem oraz poznawaniem historii danego miejsca były świetną okazją do integracji z pełnosprawnymi.
Na chwilę obecną ta forma rehabilitacji jest niemożliwa, jednak nie jednemu niepełnosprawnemu wspomnienia z wyjazdów pozwalają przetrwać trudny czas izolacji.

To co dla jednego jest zwykłą czynnością dla innego może stać się czymś co poprawi jego kondycję fizyczną lub psychiczną i sprawi, że życie będzie dużo łatwiejsze.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama