, czwartek 18 kwietnia 2024
Niepełnosprawność na co dzień: Potrzebne wsparcie dla DPS w Strumieniu
Potrzebne wsparcie dla DPS w Strumieniu fot: DPS StrumieńDodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Potrzebne wsparcie dla DPS w Strumieniu

Iwona Włodarczyk
Niepełnosprawność na co dzień: Potrzebne wsparcie dla DPS w Strumieniu


Niepełnosprawność na co dzień: Potrzebne wsparcie dla DPS w Strumieniu

Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci w Strumieniu to placówka przeznaczona dla 73 chłopców z niepełnosprawnością intelektualną. Czas pandemii to niezwykle trudny czas zarówno dla pracowników jak i dla mieszkańców. Izolacja daje się wszystkim mocno we znaki. Od marca 2020 obowiązuje zakaz odwiedzin, ograniczony jest również kontakt pomiędzy mieszkańcami różnych grup.

Przez cały czas pandemii dyrekcja oraz opiekunowie starają się robić wszystko, żeby zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo, ale przy tym również normalność. Obchodzone były urodziny, dzień dziecka i inne wydarzenia – oczywiście z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Założycielem i organem prowadzącym jest Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame Prowincja Polska z siedzibą w Opolu. Dom służy dzieciom wymagającym opieki, edukacji i rehabilitacji. Placówka podzielona jest na pięć niedużych grup wychowawczych, a warunki są możliwie najbardziej zbliżone do domowych.

W czerwcu 2020 DPS w Strumieniu obchodził 65 lecie działalności placówki. Tak jak każdy dom tak i dom w którym mieszkają chłopcy wymaga remontów.

Jak mówi Dyrektor Domu Anna Sławińska, „ w całej tej trudnej sytuacji, jaką jest pandemia staramy się doszukiwać choć odrobiny pozytywów. Szczególnie aktywna w tym czasie była grupa terapii przez pracę, której członkowie nadmiar swojej energii wykorzystywali na prace porządkowe i konserwacyjne. Działo się to oczywiście pod nadzorem Pana konserwatora i terapeutów.”

Grupa ergoterapeutyczna m.in. odmalowała altanki i huśtawki, wybudowała garaż, przycięła drzewka, kosiła trawę, a zimą odśnieżała. Chłopcy angażują się również w remonty, które trwają już prawie od roku. Celem zapewnienia mieszkańcom komfortu i higieny konieczne było podjęcie prac modernizacyjnych. Działania takie, jak kładzenie gładzi, malowanie czy wykonywanie lamperii wykonuje specjalistyczna firma, jednak najwyżej funkcjonujący mieszkańcy angażują się w pomoc przy drobnych pracach takich jak zdzieranie starych lamperii. Niestety, jak podkreśla Dyrektor DPS

Jak to przy takich remontach bywa okazuje się, że potrzeb jest więcej aniżeli możliwości”. W związku z tym wspólnie z Fundacją „Zostań Aniołem” prowadzimy akcję „Pomóż mi wyremontować pokój”. Fundacja „Zostań Aniołem” podjęła się zebrania dla nas kwoty 52 000 zł, która przeznaczona będzie na remont pokoju jednej z grup wychowawczych- podkreśla dyr. strumieńskiego DPS.

W grupie wychowawczej, o której mowa mieszka 20 osób. Obarczone są one znacznym i głębokim stopniem niepełnosprawności intelektualnej ze sprzężeniami ruchowymi lub neurologicznymi. Najmłodszy mieszkaniec tej grupy ma 13 lat, a najstarszy 62.
Więcej informacji o akcji, oraz o tym jak można ją wesprzeć znajduje się: TUTAJ

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama