, środa 30 listopada 2022
Niepełnosprawność na co dzień:  Łatwy dostęp do książek
Aplikacja Dolphin Easy Reader umożliwia odtwarzanie książek udostępnianych przez wiele bibliotek z całego świata w tym przez DZDN, z której zbiorów korzystają osoby z orzeczoną dysfunkcją wzroku.  fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Łatwy dostęp do książek

Iwona Włodarczyk
Coraz więcej osób zwłaszcza niepełnosprawnych czyta książki dostępne w formie audiobooków. Przed słabowidzącymi i niewidomymi ten rodzaj czytania otwiera drogę do kontynuowania spotkań z ulubionymi autorami oraz z napisanymi przez nich książkami.

Książki nagrywane są w różnych formatach między innymi w formacie daisy i do ich odtwarzania niezbędny jest specjalistyczny sprzęt, który do tej pory był poza zasięgiem wielu osób.
Dzisiaj ten problem znika dzięki nowej darmowej aplikacji, wystarczy mieć tylko smartfon lub tablet.

Aplikacja Dolphin Easy Reader umożliwia odtwarzanie książek udostępnianych przez wiele bibliotek z całego świata w tym przez DZDN, z której zbiorów korzystają osoby z orzeczoną dysfunkcją wzroku. Temat wzbudza duże zainteresowanie, więc warto krok po kroku przybliżyć proces instalacji aplikacji.

Aby zainstalować aplikacje na urządzeniu mobilnym należy:
Wyszukać ją za pośrednictwem sklepu GooglePlay (urządzenia z systemem Android) lub AppStore (urządzenia z systemem IOS) a następnie wybrać przycisk Instaluj.
Po otwarciu zainstalowanej aplikacji na urządzeniu należy: założyć konto użytkownika w aplikacji. Posiadacze urządzeń z systemem Android mogą zrobić to logując się na własne konto Google.
Po zalogowaniu / założeniu konta użytkownika w aplikacji z menu w lewym górnym rogu należy wybrać opcje Zarządzaj bibliotekami i z listy dostępnych bibliotek wybrać interesującą nas bibliotekę.
W przypadku Biblioteki zawierającej zbiory dla niewidomych logujemy się do konta w DZDN loginem i hasłem, które już posiadamy będąc czytelnikiem.
Po zalogowaniu pojawia się okienko wyszukiwarki, gdzie wpisujemy interesujący nas tytuł lub autora.
Po wybraniu przycisku Wypożycz pozycja pojawia się na naszej liście książek wypożyczonych. Można rozpocząć słuchanie lub wybrać przycisk Pobierz by książka została zapisana na urządzeniu a jej słuchanie nie wymagało stałego dostępu do Internetu.

Aplikacja ta jest kolejnym udogodnieniem znacznie ograniczającym wydatki na kupno dodatkowego sprzętu, na który nie każdego czytelnika stać, a co za tym idzie ułatwia dostęp do książek.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama