, poniedziałek 11 grudnia 2023
Nasi z tytułami "Osobowości Ziem Górskich"
Wśród nagrodzonych znalazły się osoby związane z Ziemią Cieszyńską: Zuzanna Kawulok z Istebnej oraz Szczepan Spis z Brennej. fot. UM Żywiec Dodaj do Facebook

Nasi z tytułami "Osobowości Ziem Górskich"

JAKUB MARCJASZ
Ksiądz Piotr Sadkiewicz z Leśnej koło Żywca, znany propagator idei transplantacji, otrzymał tytuł "Osobowość Ziem Górskich". Statuetkę od razu przekazał jednak Zuzannie Kawulok, artystce z Istebnej. Uznał, że ona bardziej na nią zasługuje. Wśród wyróżnionych znalazł się również Szczepan Spis z Brennej, który otrzymał tytuł "Dziennikarza Ziem Górskich".
W sobotę, 16 kwietnia, w Żywcu wręczono statuetki w plebiscycie "Osobowości Ziem Górskich. Wśród wyróżnionych znalazły się również osoby związane ze Śląskiem Cieszyńskim.

Najważniejsze wyróżnienie trafiło w ręce znanego propagatora idei transplantologi księdza Piotra Sadkiewicza z Leśnej na Żywiecczyźnie. Statuetkę od razu przekazał Zuzannie Kawulok z Istebnej. - To ogromny społecznik i człowiek zaangażowany w kulturę regionu od lat. Szanuję decyzję kapituły, ale uznałem, że statuetka i tytuł należą się pani Zuzannie - tłumaczy swoją spontaniczną decyzję ksiądz Sadkiewicz i dodaje: - Moja działalność jest uniwersalna i może być prowadzona zarówno w Krakowie, Warszawie, jak i w Gdańsku. Nie jest to coś ukierunkowane typową na tutejszą kulturę.

- To kapłan, który organizuje akcje krwiodawstwa, szuka dawców szpiku kostnego i namawia ludzi do dzielenia się organami po śmierci. Jest wielkim propagatorem idei transplantacji. Uczestniczył między innymi w redagowaniu listu pasterskiego w tej sprawie, który został odczytany w polskich kościołach, zachęcał do tego z billboardów. W jego parafii można wziąć udział w kursach pierwszej pomocy, pojawił się tu także defibrylator – pisze o księdzu z Leśnej "Gazeta Wyborcza".

Zuznanna Kawulok z Istebnej jest znaną folklorystką, multiinstrumentalistką, gawędziarką i pisarką oraz właścicielką słynnej Kurnej Chaty Kawuloka - jednej z niewielu w pełni autentycznych prywatnych chałup działających jako muzea. W 2009 roku została odznaczona medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

- Ogromnym wyróżnieniem i zaskoczeniem była dla mnie już sama nominacja – mówi Zuzanna Kawulok, która podkreśla, że gest i słowa księdza Sadkiewicza świadczą o jego wielkości i skromności.

- Folklor to są nasze korzenie, nasza tożsamość, stroje, tańce, śpiew, zwyczaje, budownictwo. To wszystko w oczach ludzi miało znaczenie, i dlatego wszystkim, którzy na mnie głosowali chciałabym bardzo serdecznie podziękować - dodała.

Wyróżniony i statuetka w kategorii „Dziennikarz Ziem Górskich” trafiła w ręce Szczepana Spisa z Brennej.

- To impuls do dalszej wytężonej pracy i promocji regionu z którym bardzo się identyfikuję – mówi Szczepan Spis, redaktor naczelny „Wieści znad Brennicy”. Mimo że pochodzi z Górnego Śląska, a w Brennej mieszka na stałe dopiero od pięciu lat, to jak podkreśla, nie wyobraża sobie życia gdzie indziej. - To tutaj ładuję akumulatory - dodaje.

Tytuł "Osobowości Ziem Górskich” przyznaje Stowarzyszenie Koalicja Marek Ziem Górskich, którego jednym z celów jest promowanie ludzi i przedsiębiorstw związanych z ziemiami górskimi oraz podkreślanie walorów turystycznych i ekonomicznych regionu.
Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ten Ksiądz to naprawdę Wielka Osobowość! GRATULACJE. Oby więcej takich kapłanów.

gartulacje

gratulacje, osobliwi gorole!

gratulacje dla wszystkich!

Gratulacje dla Ks. Piotra Sadkiewicza, za piękny gest godny Wielkiego Czowieka, Pani Zuzannie za cały dorobek oraz dla Szczepana za dobry wynik!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama