, czwartek 25 kwietnia 2024
Mieszkańcy Iskrzyczyna: Nazwanie ulicy ulicą Golina uwłacza miejscowości
Czy Rada Gminy mogła podjąć uchwałę ustalając nazwę ulicy wbrew przeprowadzonym konsultacjom i bez konieczności przeprowadzenia dodatkowej konsultacji z mieszkańcami? fot: www.iskrzyczyn.pl



Dodaj do Facebook

Mieszkańcy Iskrzyczyna: Nazwanie ulicy ulicą Golina uwłacza miejscowości

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Podczas czerwcowej sesji Rada Gminy Dębowiec podjęła uchwałę w sprawie nadania nazw ulic drogom publicznym na terenie sołectwa Iskrzyczyn. W podjętej uchwale ulicy biegnącej w kierunku Simoradza nadano nazwę Golina. Od tego czasu do urzędu napłynęło 66 pism, w których część mieszkańców Iskrzyczyna wzywa radę do zmiany nazwy ulicy na ulicę Świętego Jakuba, która została wybrana większością głosów podczas zebrania wiejskiego.

Spór o ulicę Św. Jakuba

Przed podjęciem uchwały przeprowadzono konsultacje z mieszkańcami sołectwa, a podczas zebrania wiejskiego podjęto uchwałę z propozycjami nazw ulic. Większością głosów zdecydowano, że droga biegnąca w stronę Simoradza będzie nazywać się ulicą Św. Jakuba. Jednak podczas sesji rady gminy złożone zostało pismo z podpisami innej części mieszkańców Iskrzyczyna, w którym proszą oni o zamianę proponowanej nazwy ulicy Św. Jakuba na ulicę Golina. W trakcie sesji jeden z radnych złożył wniosek formalny o tę zmianę, przewodniczący przeprowadził głosowanie, a następnie Rada Gminy podjęła uchwałę przyjmując ostatecznie nazwę "Golina".

Od tego czasu do Rady Gminy napływają pisma. - Wzywam Radę Gminy Dębowiec do usunięcia naruszenia mojego interesu do nazwania ulicy w sołectwie, w którym mieszkam zgodnie z wolą wyrażoną w uchwale zebrania wiejskiego. (…) Nazwa "Golina" odrywa się od chrześcijańskich korzeni i sama w sobie uwłacza miejscowości Iskrzyczyn. Święty Jakub był jednym z dwunastu apostołów i jest ważną postacią dla chrześcijańskiej społeczności. (…) Nazwa "Golina" jest deprecjonująca i kojarzy się ze słowem golizna, co może być przedmiotem niewybrednych żartów mieszkańców innych miejscowości w przyszłości - taką treść można odczytać w jednym z 66 pism skierowanych do Rady Gminy Dębowiec. - (…) Moim zdaniem Rada narusza zasadę demokratycznego państwa prawnego wyrażoną w art. 2 Konstytucji i skutkować może w dalszej kolejności skierowaniem wniosku do Prezesa Rady Ministrów w celu rozważeni podstaw do wystąpienia o rozwiązanie Rady Gminy Dębowiec - czytamy dalej.

Czy Rada Gminy mogła podjąć uchwałę ustalając nazwę ulicy wbrew przeprowadzonym konsultacjom i bez konieczności przeprowadzenia dodatkowej konsultacji z mieszkańcami?

Na to pytanie odpowiada w oficjalnej opinii radca prawny Dominika Wieja, która tłumaczy, że w sprawie nadania nazw ulic drogom publicznym na terenie sołectwa Iskrzyczyn przeprowadzono konsultacje, ale ich wynik nie wiąże rady gminy. Rada gminy przy zachowaniu procedur obradowania mogła podjąć uchwałę, w której nadała nazwę ulicy inną, niż zaproponowana w wyniku konsultacji z mieszkańcami. Opiniujący nie może również odnieść się do treści pism mieszkańców wzywających do usunięcia naruszenia, gdyż nie wskazano, jaki konkretnie interes prawny lub uprawnienie zostało naruszone w wyniku podjęcia uchwały przez Radę Gminy.

Wczoraj, podczas sesji odczytano pisma i wszyscy radni gminy Dębowiec, przy jednym głosie wstrzymującym się, przyjęli stanowisko w tej sprawie: - Rada nie naruszyła interesu prawnego poszczególnych mieszkańców. Do mieszkańców, którzy złożyli pisma wkrótce zostanie wysłana oficjalna odpowiedź w tej sprawie.

Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jako mieszkaniec Iskrzyczyna, brałem udział w zebraniu mieszkańców. Na tymże zebraniu, wybierano nazwy ulic. Glosami większości, jedna z nich miała nosić nazwę św.Jakuba Apostoła. Jednakże wola mieszkańców nie jest dla radnych czymś istotnym. Jak widać po zachowaniu niektórych z nich, arogancja władzy zeszła już do najniższych szczebli. Radni zastosowali odwrotną argumentację do tej, którą nie tak dawno bronili nazwy wybranej na zebraniu wiejskim mieszkańców Simoradza. Na tymże zebraniu dosłownie kilku mieszkańców Simoradza przegłosowało nazwę Sportowa dla ulicy obok kościoła pod wezwaniem Św.Jakuba Apostoła w Simoradzu. Gdy sprawa nazwy stalą się powszechną, oburzona większość próbowała zmienić nazwę na św. Jakuba Apostoła lub Kościelna. Mimo protestu wyrażonego w piśmie do Rady Gminy Dębowiec, podpisanym przez blisko czterystu mieszkańców,ci sami radni podtrzymali nazwę Sportowa, argumentując swą decyzję wolą mieszkańców, wyrażonej na zebraniu wiejskim. Nauczeni tym smutnym doświadczeniem mieszkańcy Iskrzyczyna licznie stawili się na swoim zebraniu i wyrazili swoją wolę podczas nadawania nazw ulicom. Jedna z tych nazw nie odpowiadała niektórym radnym, więc usankcjonowali włąsną wolę. W jednej z lektur Henryk Sienkiewicz tak napisał:
"Jeśli ktoś Kalemu zabrać krowy (...) to jest zły uczynek (...). Dobry, to jak Kali zabrać komu krowy."
Myślę, że niektórzy Radni z Dębowca z całej powieści przeczytali tylko ten fragment, i z ochotą stosują tę zasadę w życiu....
Czy mamy się z tego cieszyć?

Demokracja polega na tym że jak mieszkańcy zagłosowali, to wola radnych nie powinna tylko zatwierdzić decyzje mieszkańców. No ale ktoś chyba chce być" panem i władcą jednej kadencji". To gdybyśmy wybrali prezydenta wolą choćby 30% a nasi posłowie stwierdzili że im człowiek nie pasuje, co tam ludzie wybierzmy innego! Ale teraz najlepiej siać zamęt we wsi niech się między sobą kłócą. Cały "Nasz folwark"

Co ta ,,Golina'' ma wspólnego z Iskrzyczynem, Bo nijak mi sie z niczym nie kojarzy.

A może zmienić nazwę "Iskrzyczyn " na "Wszystkich Świętych"?:) A rynek nazwać "Plac św. Wojciecha"

Jak ni ma problemu trza go znaleźć - proponują ją teraz przemianować na ulicę: głupoty wszechpanujacej

W imieniu własnym pragnę przeprosić mieszkańców miasteczka Golina za nieliczną grupę mieszkańców Iskrzyczyna , którzy twierdzą ,że nazwa Golina odrywa się od chrześcijańskich korzeni.j Mieszkańcy Ci nie wiedzą ,że najcenniejszym waszym zabytkiem jest drewniany Kościółek św. Jakuba Apostoła jak również Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, nie wiedza nie usprawiedliwia obrażania!!!!

Wy tam śpicie w tej gazeciecodziennej czy co?obudżcie się

No cóż radni jak radni byle dieta pasowała a reszta? co nas tam jacyś mieszkańcy obchodzą!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama