, niedziela 14 lipca 2024
Ks. Paweł Hubczak zmienia miejsce posługi kapłańskiej
Zgodnie z wolą ks. Biskupa od września ks. Hubczak będzie opiekował się Ośrodkiem Caritasu diecezji bielsko-żywieckiej w Szczyrku Czyrnej. fot: Wojciech TrzcionkaDodaj do Facebook

Ks. Paweł Hubczak zmienia miejsce posługi kapłańskiej

Agnieszka Kaczmarczyk
Kapłani diecezji bielsko-żywieckiej otrzymali dekrety kierujące ich do pracy w nowych parafiach. Ze Strumienia odchodzi ksiądz Paweł Hubczak, ceniony przez swoich parafian, inicjator m.in. misteriów paschalnych i żywej szopki.

Ksiądz Paweł Hubczak pochodzi z Łodygowic Dolnych k. Międzybrodzia Bialskiego. Jego moc twórcza i organizacyjna narodziła się w poprzedniej parafii w Porąbce, gdzie wybudował z pomocą parafian pierwszą żywą szopkę.

Ze Strumieniem związany jest już od 6 lat. - Był to czas mojej posługi kapłańskiej w parafii św. Barbary w Strumieniu. Jak to w życiu kapłańskim bywa, przychodzi czas pożegnania tego wszystkiego, czym żyłem przez ostatnie lata. Przede wszystkim ludzi. Dzięki nim ubogacałem się i mogłem rozwijać moje kapłaństwo - mówi ksiądz Paweł.

Zgodnie z wolą ks. Biskupa od września będzie on opiekował się Ośrodkiem Caritasu diecezji bielsko-żywieckiej w Szczyrku Czyrnej. - Zmieni się na pewno specyfika mojej pracy i to diametralnie. Ciągły ruch zaowocował przejściem do życia "pustelniczego" tam, pod Skrzycznem - mówi kapłan i przyznaje, że taka jest wola boża i przyjmuje ją z wielką pokorą.

Zmiany wynikające ze specyfiki pracy duszpasterskiej są oczywiste, ale przez te kilka lat na pewno przyzwyczaił się ksiądz do tego miejsca, swoich wiernych. Co przez te kilka lat było dla księdza najważniejsze tu w Strumieniu?
- Najważniejsi dla mnie są i byli boży ludzie, których spotykałem tak wielu, na co dzień. To z nimi szukałem Boga, między innymi w dziełach, które wspólnie podejmowaliśmy od Misteriów Paschalnych, Plenerowej Drogi Krzyżowej, Niedzieli Palmowej i Zmartwychwstania, po "Strumieńskie Betlejem", czyli żywą szopkę, która zgromadziła przy naszym Sanktuarium przez te ostatnie 5 lat dziesiątki tysięcy ludzi. Oprócz ciekawości, przybywali szukać przede wszystkim Boga. Ważna dla mnie była również Wspólnota Zbytkowska, gdzie pomagałem ks. prałatowi przy budowie nowej świątyni, gdzie założyliśmy wspólnie grupę teatralną i gdzie uczestniczyłem w spotkaniach młodzieży oazowej.

Od 2006 roku w parafii św. Barbary w Strumieniu. Szybko dał się ksiądz poznać jako nieoceniony organizator i pomysłodawca przedsięwzięć, które łączą ludzi i mobilizują ich do wspólnego działania. Czy znajdzie się następca, który będzie kontynuował np. Strumieńskie Betlejem oraz plenerowe misteria paschalne?
- Ufam, że tak. Są tu wspaniali ludzie, którzy pomogą. Jest również dobra baza dla takich przedsięwzięć. Kibicuję kontynuacji naszego wspólnego dzieła. Taki ogrom pracy, który wykonaliśmy, był możliwy tylko dzięki dobrym ludziom, których jest wielu. Trzeba ich tylko zauważyć! Od września zapraszam grupy zorganizowane do Ośrodka Rekolekcyjno-Wypoczynkowego Caritas w Szczyrku Czyrnej.

Mieszkańcy Strumienia będą mile wspominać księdza Hubczaka. - Będzie mi brakowało jego ciepła, wrażliwości. Trudno spotkać tak zaangażowaną w życie parafian, inteligentną osobę, a zarazem tak ciepłą i otwartą. Do naszych problemów podchodził z pełnym zaangażowaniem - mówi Marta Milewska. - Najbardziej szkoda mi będzie jego pozytywnej energii i kazań, gdyż słuchając ich, wydawało mi się, że są skierowane bezpośrednio do mnie. Wierzę, że teraz nadszedł czas na to, aby swoją dobroć przekazywał innym ludziom, w innym miejscu - mówi Mateusz Witkiewicz.

Za wykorzystanie swoich talentów w celu pobudzenia wszelkich działań kulturalnych dla społeczności gminy ks. Paweł Hubczak w 2009 roku został uhonorowany mianem "Zasłużonego dla Gminy Strumień".

Księdza Pawła Hubczaka, we wrześniu, w Strumieniu zastąpi ksiądz Jakub Studziński, neoprezbiter.

Ksiądz Paweł Hubczak, nie jest jedynym księdzem, który w tym roku zmieni miejsce swojej posługi kapłańskiej. Biskup diecezji bielsko-żywieckiej, Tadeusz Rakoczy ogłosił następujące zmiany:

Cieszyn
Z Parafii Cieszyn-Mnisztwo, ks. Sebastian Fajfer oddelegowany został do Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Zastąpi go ks. Maciej Jenkner z Żabnicy. Do Parafii Cieszyn-Bobrek z Bulowic przyjedzie ks. Krzysztof Gardyna, a z Parafią św. Jerzego w Cieszynie pożegna się ks. Witold Zahraj. Z Pogórza odchodzi ks. Grzegorz Kierpiec (Oświęcim, św. Maksymiliana). Przychodzi ks. Grzegorz Pasternak (neoprezbiter).

Pruchna
Z Pruchnej odchodzi ks. Bernard Jarek, a zastąpi go ks. Jacek Urbaczka (Cieszyn Bobrek, wikariusz).

Zebrzydowice
Z tamtejszej parafii odchodzi ks. Robert Szczotka, który posługę będzie odbywał w Porąbce. Jego miejsce zajmie ks. Paweł Marczyk (neoprezbiter).

Wisła
Do Czańca odchodzi ks. Dariusz Mależyna. Zastąpi go Ks. Piotr Hoffmann z Szczyrku Czyrnej.

Kaczyce
Do Kaczyc przychodzi ks. Marcin Mendrzak z Porąbki.

Ustroń
Z parafii św. Klemensa do Pisarzowic odchodzi ks. Adam Łomozik, przychodzi ks. Zając Patryk z Czechowic-Dziedzic.

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

"nieoceniony organizator i pomysłodawca przedsięwzięć, które łączą ludzi i mobilizują ich do wspólnego działania"
śmieszne....miałam okazję 'pracować' z "ks" i poznać się na jego nieocenionej organizacji od kulisy, gdzie bez skrępowania przeklinał (przy dzieciach) i wpadał w furię....pozerstwo i zakłamanie!

Dokładnie, miałam okazję wiele razy uczestniczyć w tych wszystkich "szopkach", może na zewnątrz to wyglądało bardzo doskonale, ale ludzie, którzy brali w tym wszystkim udział wcale nie mieli łatwo, a nieraz teksty tego księdza nie były przyjemne, ale może ta zmiana księdzu wyjdzie na dobre

A co to kogo obchodzi gdzie ten pan ksiądz będzie głosił słowo boże.Jesteśmy przecież obywatelami świeckiego państwa -no nie ! ! !

taka Wola Boża...

A po co komu te zmiany na pewno nie służą ludziom ani wikariuszom tylko samemu biskupowi.

ja. . .zywa szopka;)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama