, wtorek 23 lipca 2024
Ks. Marian Niemiec nowym biskupem diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
Biskup - elekt ma 53 lata. Obejmie swój urząd w czasie uroczystego nabożeństwa, które będzie miało miejsce w ewangelickim kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach. fot: www.luteranie.plDodaj do Facebook

Ks. Marian Niemiec nowym biskupem diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP

SM/LUTERANIE.PL
W sobotę 10 maja Synod Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP wybrał na swojego zwierzchnika ks. dr. Mariana Niemca, proboszcza ewangelickiej parafii w Opolu. Za kandydatem zagłosowało 65 z 80 obecnych synodałów.

Synod wyborczy odbył się w związku ze śmiercią - w styczniu tego roku - bp. Tadeusza Szurmana, który pełnił posługę zwierzchnika Diecezji Katowickiej w latach 2002-2014.

- Z jednej strony jestem dumny z księży kolegów z diecezji oraz Synodu, dlatego, że dość jednomyślnie dokonali tego wyboru. To pokazuje, że jest wśród nas wszystkich duża zgodność. Z drugiej strony powierzona jest mi wielka odpowiedzialność - powiedział biskup-elekt, podsumowując wybór swojej osoby. Zapytany o plany wobec diecezji podkreślił konieczność skupienia się w najbliższych latach na obchodach 500 lat Reformacji i zaangażowaniem osób świeckich w Kościele.

Ks. dr Marian Niemiec urodził się 17 lutego 1961 roku w Kobielicach koło Pszczyny. W latach 1979-1984 studiował teologię ewangelicką w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Został ordynowany w Mikołowie dnia 24. listopada 1985 roku przez zwierzchnika Kościoła bpa Janusza Narzyńskiego. Po ordynacji pełnił funkcję wikariusza parafii w Starym Bielsku, a następnie w Opolu. W 1990 roku objął obowiązki proboszcza administratora tej ostatniej, a z dniem 23 marca 1993 został wybrany jej proboszczem. W latach 2002-2012 pełnił obowiązki radcy Rady Diecezjalnej Diecezji Katowickiej. W latach 1998-2001 odbył studia doktoranckie na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. W 2007 roku otrzymał tytuł doktora teologii ekumenicznej. Od 2004 roku jest prezesem Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie. Od roku 2006 jest członkiem Synodu Kościoła z listy duchownych. Był przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Kościoła. W 2011 roku został wybrany na urząd Radcy Konsystorza.

Biskup - elekt ks. Marian Niemiec ma 53 lata, jest żonaty, ma córkę i syna. Swój urząd w czasie uroczystego nabożeństwa, które będzie miało miejsce w ewangelickim kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach. Data konsekracji na biskupa Diecezji Katowickiej zostanie podana w terminie późniejszym.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama