, czwartek 1 grudnia 2022
Koniec z wycinkami - drzewa przy liniach kolejowych zostaną uratowane
W dniu wczorajszym Minister Infrastruktury, w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministrem Środowiska, podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie wymagań w zakresie odległości i warunków dopuszczających usytuowanie drzew i krzewów. fot: FJDDodaj do Facebook

Koniec z wycinkami - drzewa przy liniach kolejowych zostaną uratowane

U.Markowska
Koniec z wycinkami - drzewa przy liniach kolejowych zostaną uratowane

Mieszkańcy Cieszyna nadal nie mogą pogodzić się z wycięciem drzew przy Dworcu Kolejowym. Nieustannie o tej bezsensownej rzezi przypominają wciąż zlegające pnie, które ułożone blisko torów nie przeszkadzają przejeżdżającym pociągom. Jak widać problemem było to, że stoją bo jak leżą to już zupełnie inna „bajka”.

Mieszkańcy Cieszyna nadal nie mogą pogodzić się z wycięciem drzew przy Dworcu Kolejowym. Nieustannie o tej bezsensownej rzezi przypominają wciąż zlegające pnie, które ułożone blisko torów nie przeszkadzają przejeżdżającym pociągom. Jak widać problemem było to, że stoją bo jak leżą to już zupełnie inna „bajka”. Wieść o rozpoczynających się pracach przy linii kolejowej do Goleszowa rysowała w planach kolejne wycinki wiekowych drzew, a ustawa która dawała takie możliwości wygrywała z buntującymi się mieszkańcami, a przede wszystkim ze zdrowym rozsądkiem. Dzisiaj możemy odetchnąć z ulgą bo udało się wywalczyć zmianę ustawy co pokazuje, że oddolne działanie mieszkańców mają sens.

W dniu wczorajszym Minister Infrastruktury, w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministrem Środowiska, podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie wymagań w zakresie odległości i warunków dopuszczających usytuowanie drzew i krzewów, elementów ochrony akustycznej i wykonywania robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowej, a także sposobu urządzania i utrzymania zasłon odśnieżnych oraz pasów przeciwpożarowych.

Nowelizacja ma na celu rozwiązanie problemów związanych z nadmierną wycinką drzew i krzewów w sąsiedztwie linii kolejowych, z zachowaniem należytego bezpieczeństwa dla ruchu kolejowego. Nowe przepisy zakładają, że poza lasami, drzewa i krzewy będą mogły być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 6 m od dolnej krawędzi nasypu albo górnej krawędzi przekopu albo od zewnętrznej krawędzi rowów bocznych. Natomiast w lasach drzewa i krzewy będą mogły być usytuowane za zewnętrzną krawędzią bruzdy tworzącej pas przeciwpożarowy.

Dzięki tej zmianie drzewa i krzewy na terenach poza lasami będą mogły być usytuowane w bliższej odległości niż dotychczas (zamiast 15 m oddalenia od torów kolejowych dozwolone będzie 6 m), dzięki czemu roślinność stanowić będzie ochronę przed zanieczyszczeniem i hałasem oraz będzie mogła pełnić funkcje przyrodnicze i estetyczne.

Rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Lokalne społeczności walczące z dotychczasową ustawą mogą odetchnąć z ulgą i cieszyć się zwycięstwem bo w głównej mierze to ich zasługa. Nie należy jednak usypiać czujności i wciąż powinniśmy przyglądać się trwającym wycinkom drzew. Prawo nie działa wstecz, a wydane pozwolenia nadal są prawomocne. Zanim więc ustawa wejdzie w życie może jeszcze w pośpiechu zostać wyciętych wiele drzew.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama