, środa 19 czerwca 2024
Kolejne spotkanie w książnicy cieszyńskiej
mgr Krzysztof Szelong podczas wykładu  fot: JFDDodaj do Facebook

Kolejne spotkanie w książnicy cieszyńskiej

F.J DRAL
Kolejne spotkanie w książnicy cieszyńskiej

FJD

28 października książnica cieszyńska zaprosiła swoich stałych wielbicieli na kolejne spotkanie z cyklu “Cymelia i osobliwości”, na którym tym razem swoją wiedzą podzielił się sam dyrektor jednostki mgr Krzysztof Szelong.

Jak zwykle, tak i tym razem na zebranych spłynęła ogromna ilość informacji, która poświęcona była cieszyńskiemu miłośnikowi książek Jerzemu Sobkowi, a w szczególności jego księgozbiorowi.

Prelegent na wstępie zaznaczył, że jego wykład nie będzie to jak zwykle bywa prezentacja zbiorów, ale zaznaczył, że podzieli się wynikami badań, które prowadził od wielu lat. Badania swoje rozpoczął ćwierć wieku temu gdzie jako pracownik w biblioteki miejskiej w inwentarzu Leopolda Jana Szersznika natknął się na zapis o manuskrypcie, który mówił o bibliotece Jerzego Sobka. Ten jak na XVII–to wieczne czasy zapalony bibliofil z okolic Cieszyna zgromadził pokaźny księgozbiór w ilości prawie 600 ksiąg. Niestety jak zaznaczył K.Szelong tego manuskryptu/rękopisu w zbiorach o których mowa nie udało się jemu odnaleźć. Ale w późniejszych latach jak prowadził dalsze badania w muzeum franciszkańskim w Brnie natknął się na oryginał tegoż manuskryptu, który zawierał aż 36 stron z tego 22 strony to inwentarz samej biblioteki. Dalsze dzieje tego zaginionego rękopisu manuskryptu wyjaśniły się po latach kiedy to w papierowej teczce ofiarowanej książnicy przez Mariusza Kowalskiego zalazł się zaginiony rękopis.Tych kilka szczegółów niech będzie przykładem jak ciekawe i trzymające w napięciu wykłady serwuje nam cieszyńska książnica, które naprawdę warto zaliczyć. Takich i innych interesujących ciekawostek na pewno nie znajdziemy przeglądając Googla, lub oglądając program telewizyjny Discovery Historia.

Żywe słowo było jest i będzie najlepszym komunikatorem i przekaźnikiem wiedzy, nawet we współczesnym świecie. W trakcie tego godzinnego niezmiernie interesującego wykładu Krzysztof Szelong nie odmówił sobie także zacytowania listu na temat skąpstwa tego szlachcica, który Adam Wacław książę cieszyński wysłał przedstawionemu w wykładzie Jerzemu Sobkowi. Można by było jeszcze mnożyć dziesiątki przeróżnych przykładów niezmiernie interesujących ciekawostek, które zebranym serwował prelegent, ale niech to będzie zachętą do odwiedzania naszej książnicy w każdy ostatni piątek miesiąca i wysłuchania ciekawego wykładu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama