, sobota 9 grudnia 2023
Jakub i Julia wśród najpopularniejszych imion. Moda nie zmienia się od lat
Najpopularniejszymi imionami w 2011 roku był Jakub oraz Maja. fot: ARCDodaj do Facebook

Jakub i Julia wśród najpopularniejszych imion. Moda nie zmienia się od lat

JAKUB MARCJASZ
Julia i Jakub to najczęściej nadawane imiona przez rodziców w ostatnich kilku latach - wynika z danych Urzędu Stanu Cywilnego w Cieszynie. Pytamy, co o tej modzie sądzi socjolog.

Wśród najpopularniejszych imion męskich w 2011 roku znalazły się: Jakub - w 50 przypadkach, Szymon - 32, Paweł - 28, Filip - 27 oraz Wojciech - 25. Dla dziewczynek rodzice najczęściej wybierali imię: Maja - 37 razy, Julia - 36, Lena - 35, Anna i Zuzanna - 28.

Najpopularniejsze imię wśród chłopców i drugie w kolejności wśród dziewczynek to te, które najczęściej wybierali rodzice w przeciągu ostatnich ośmiu lat. W tym okresie, tylko dwa razy zdarzyło się, że najbardziej popularnym imieniem męskim było inne niż Jakub. W 2006 roku rodzice częściej wybierali imię Mateusz, a w 2009 roku - Kacper. Wśród dziewczynek przez pewien czas najbardziej popularnym imieniem była Wiktoria, ale od dwóch lat nie cieszy się ono już taką popularnością. Nie dotyczy to natomiast Julii, która od lat jest wśród najczęściej nadawanych imion żeńskich.

- Najczęściej nadawane w powiecie cieszyńskim imię męskie Jakub oddaje dobrze tendencję ogólnopolską - to imię biblijnego patriarchy oraz imię apostoła zostało wybrane w innych regionach. Dla rodziców, najbliższej rodziny to "Kubuś", "Kuba". Przyjemne brzmienie zdrobnień imienia wpływa na jego popularność. Imię Julia w społeczeństwie polskim może być kojarzone raczej z bohaterką tragedii Szekspira, osobą piękną i zakochaną - mówi dr hab. Piotr Wróblewski, socjolog kultury z Uniwersytetu Śląskiego.

Skąd więc bierze się ta moda? - Rodzice lubią nadawać dzieciom imię popularne-modne, zgodnie z prawem naśladownictwa albo wybierają imię oryginalne, czyli podkreślające indywidualizm wyboru - podkreśla socjolog. Wśród tych najrzadszych jakie rejestrowali pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego w Cieszynie w ostatnich latach znalazły się m.in. takie imiona jak: Tiara, Weridiana, Stefania, czy Stella - wśród imion żeńskich oraz Teodor, Tristian, Xawery, czy Vincent - wśród imion męskich. Każde z nich w danym roku zostało zarejestrowane tylko raz.

- Choć w perspektywie roku można zaobserwować zmiany, to w cyklu pokoleniowym występuje stabilizacja i pewna dominacja. Anna, Maria oraz Piotr, Krzysztof pozostają imionami, które wybiera się najczęściej - zauważa jednak Wróblewski.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama