, sobota 9 grudnia 2023
Jak działa test owulacyjny? Zastosowanie, opinie, cena
Test owulacyjny fot: mat. prasoweDodaj do Facebook

Jak działa test owulacyjny? Zastosowanie, opinie, cena

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Owulacja to naturalny proces zachodzący cyklicznie w ciele kobiety. Od momentu pierwszego uwolnienia komórki jajowej aż do okresu przekwitania (menopauzy) większość kobiet przeżyje kilkaset owulacji, z których każda będzie stanowić potencjalną szansę na zajście w ciążę. Dlatego też dokładne wyznaczenie terminu jajeczkowania jest bardzo istotne szczególnie dla pacjentek starających się o dziecko - w tym celu często stosują one testy owulacyjne. Jak jednak działa taki test? Aby to zrozumieć, należy przyjrzeć się mechanizmowi i fizjologii owulacji.

Co prowadzi do owulacji?

Owulacją - inaczej jajeczkowaniem - nazywa się proces pęknięcia pęcherzyka Graafa (dojrzałego pęcherzyka jajnikowego) i uwolnienia z niego komórki jajowej, gotowej do zapłodnienia. Aby do niej doszło, konieczne jest zajście szczególnych zmian chemicznych i fizjologicznych w organizmie kobiety.
Dola celów klinicznych, cały cykl menstruacyjny podzielono na trzy etapy: fazę folikularną, lutealną oraz miesiączkę (menstruację). Owulacja wyznacza koniec fazy folikularnej i początek lutealnej.

W trwającej około dziewięć dni fazie folikularnej, zwanej też pęcherzykową, duże stężenie hormonu folikulotropiny (FSH) produkowanej przez przysadkę, oraz estrogenów powstających głównie w jajnikach, powoduje wzrost kilku pęcherzyków jajnikowych, zawierających komórki jajowe. Po pewnym czasie, jeden z pęcherzyków wysuwa się na prowadzenie w procesie wzrostu i to właśnie on ulegnie pęknięciu.

Przebieg owulacji

W dziewiątym dniu dochodzi do znacznego wzrostu zarówno stężenia estrogenów, jak i FSH, jednak najistotniejszy jest gwałtowny wzrost wydzielania innego hormonu, lutropiny (LH). To właśnie on odpowiada w głównej mierze za pęknięcie pęcherzyka i uwolnienie komórki jajowej. Kobieta może odczuć owulację poprzez ból lub kłucie w okolicach jajnika, jednak często jest ona bezobjawowa.

Uwolnienie komórki jajowej rozpoczyna trwającą około dwóch tygodni fazę lutealną, w której stężenie LH góruje nad FSH, a przy okazji wzrasta stężenie progesteronu - hormonu przygotowującego organizm kobiety do ciąży. Jest on produkowany przez pozostałości pękniętego pecherzyka, które przekształcają się w tak zwane ciałko żółte.
Tymczasem komórka jajowa zostaje przechwycona przez strzępki jajowodu i trafia do jego światła. To właśnie tam, przez około dobę, czeka ona na zapłodnienie przez plemnik. Jeśli do niego nie dojdzie, komórka jajowa obumiera i dochodzi do menstruacji (wydalenia martwej komórki wraz ze złuszczonym nabłonkiem macicy), po czym cały cykl rozpoczyna się od nowa.

Jak działa test owulacyjny?

Testy owulacyjne, z uwagi na ich budowę i sposób korzystania, dzieli się na paskowe, kasetkowe i strumieniowe. Każdy rodzaj testu działa jednak na tej samej zasadzie; w jego skład wchodzą specjalne przeciwciała, skierowane przeciwko hormonowi LH. Są one wyznakowane enzymami, które w momencie związania się przeciwciał z hormonem, zmieniają kolor, co powoduje powstawanie charakterystycznych pasków. Wykonanie testu obejmuje umieszczenie na nim próbki moczu (w zależności od rodzaju testu, można to zrobić za pomocą specjalnej pipetki, podłożyć test pod strumień moczu lub zanurzyć go w nim), w której to mierzy się stężenie LH. Większość testów daje wynik pozytywny, gdy stężenie hormonu w moczu wynosi powyżej 25-30 mIU/ml. Oznacza to, że najprawdopodobniej owulacja już trwa bądź zacznie się w ciągu najbliższej doby - to właśnie w tym okresie istnieje największa szansa na zajście w ciążę.

Wybór testu owulacyjnego

Testy owulacyjne dostępne są w aptekach - również internetowych - bez recepty. Wybór rodzaju testu zależy w dużej mierze od preferencji samej pacjentki. Testy paskowe zazwyczaj są najtańsze, choć kasetkowe i strumieniowe charakteryzują się nieco lepszą czułością. Każdy rodzaj testu jest jednak w znacznej większości przypadków miarodajny, pod warunkiem prawidłowego przeprowadzenia badania. Przykładem łatwo dostępnego i korzystnego cenowo produktu jest test owulacyjny na wapteka.pl, gdzie zaopatrzyć się można również w inne środki ułatwiające planowanie rodziny.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama