, piątek 23 luty 2024
Dwór Kossaków wśród nominowanych do prestiżowej nagrody
Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków" w Górkach Wielkich znalazło się wśród nominowanych w konkursie "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich". fot. arch. Fundacja im. Zofii Kossak Dodaj do Facebook

Dwór Kossaków wśród nominowanych do prestiżowej nagrody

JAKUB MARCJASZ
Projekt adaptacji zabytkowych ruin dworów Kossaków na cele kulturalne w Górkach Wielkich znalazł się wśród dwudziestu jeden innych nominowanych w czwartej edycji konkursu "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich". Nagrody zostaną przyznane w siedmiu kategoriach, a swojego zwycięzcę wybiorą również internauci. Głosowanie potrwa do 28 kwietnia.
Obiekt turystyczny, Rewitalizacja, Zabytek, Produkt promocyjny, Turystyka aktywna, Turystyka transgraniczna oraz międzynarodowa oraz Obszary wiejskie - to kategorie, w których zostaną przyznane tytuły w czwartej edycji konkursu "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich".

Wśród tegorocznych nominowanych do tej prestiżowej ogólnopolskiej nagrody w kategorii zabytek znalazły się aż dwa projekty z południowej części województwa śląskiego: "Adaptacja zabytkowych ruin dworu Kossaków wraz z ich otoczeniem w Górkach Wielkich na cele kulturalne" oraz "Rewitalizacja i zagospodarowanie kulturalne kompleksu Starego Zamku i Parku Habsburgów w Żywcu".

- To niesamowite wyróżnienie i ogromna mobilizacja do dalszej pracy - mówi Anna Fenby Taylor, wnuczka Zofii Kossak oraz członek Fundacji jej imienia.

Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków" to wyjątkowe miejsce na mapie powiatu cieszyńskiego. - To ma być miejsce wydarzeń, spotkań, to ma być placówka kulturalna w nietypowym miejscu, w najszerszym znaczeniu tego słowa. Chcemy tutaj oraz w otoczeniu ruin organizować nie tylko koncerty, prezentować sztuki teatralne, ale też organizować warsztaty, szkolenia, konferencje. Mamy nadzieje, że to miejsce, podobnie jak kiedyś inspirowało młodych twórców, zainspiruje również dzisiejsze pokolenie - mówiła w styczniowej rozmowie z portalem gazetacodzienna.pl Anna Fenby Taylor.

Z wyróżnienia dla góreckiego dworu cieszy się także Tomasz Terteka, rzecznik żywieckiego magistratu. Projekt rewitalizacji i zagospodarowania Starego Zamku i Parku Habsburgów w Żywcu również - podobnie jak Dwór Kossaków - znalazł się wśród nominowanych w kategorii zabytek. - Wyróżnienie w tej trudnej kategorii jest tym cenniejsze, że decydowali o nim eksperci z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego - dodaje Tomasz Terteka.

Wszyscy podkreślają, że nominacja to przede wszystkim ogromna promocja. - To jest szansa, że o Dworze Kossaków dowie się cała Polska - mówi z nadzieją wnuczka pisarki. Już w piątek, w Górkach Wielkich gościła ekipa Telewizji Polskiej, która przygotowuje materiały filmowe dotyczące każdego z nominowanych projektów (mają być prezentowane w telewizji oraz internecie). Dodatkowe informacje mają znaleźć się w folderach oraz specjalnie przygotowanym albumie.

Organizatorem konkursu "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich" jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Głównym celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych przedsięwzięć, które w istotny sposób przyczyniają się do wzrostu atrakcyjności turystycznej i kulturalnej Polski. Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło ponad 200 wniosków, które ocenione zostały przez ekspertów z dziedziny turystyki i Funduszy Europejskich.

Ogłoszenie wyników konkursu, w tym głosowania internautów, nastąpi podczas IV Forum Funduszy Europejskich, które w dniach 5-7 maja 2011 r. odbędzie się w Warszawie.

Głosowanie w internecie potrwa do 28 kwietnia, swój głos można oddać na stronie www.polskapieknieje.gov.pl
Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Podjęta decyzja o powołaniu Fundacji im. Zofii Kossak w latach 90-tych XX wieku była jak widać trafna i wizjonerska. Dokonania Fundacji wynoszą Górki na kolejny poziom rozwoju cywilizacyjnego naszego powiatu. Brawo i gratulacje

...

Dwór Kossaków jest nieporównywalny do Zamku Cieszyn...

Może się uda, dwór nie należy przcież do cieszyńskiego magistratu. Myślę, że może pokażą, jak się gospodaruje w takich obiektach.

Ludziska głosujemy wszyscy! Tak jak na Halinke :P :P :P

cieszyńskiego - to za mało, by mówić o sukcesie.

Trzymam kciuki za Dwór Kossaków. Świetnie zaadoptowane pomieszczenia.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama