, czwartek 25 kwietnia 2024
Dr Joanna Wowrzeczka: O protestach w Cieszynie, o kobietach i o tym co dalej?
O protestach i kobietach, ale również o tym co dalej, z dr Joanną Wowrzeczką rozmawiała Urszula Markowska. fot: ARCDodaj do Facebook

Dr Joanna Wowrzeczka: O protestach w Cieszynie, o kobietach i o tym co dalej?

Masowe protesty które nie tak dawno przetoczyły się również przez Cieszyn pokazują, że obóz władzy obudził emocje wykraczające poza politykę, z jakimi dotąd nie miał do czynienia. Ale i problem, o który chodzi jest wyjątkowy. O protestach i kobietach, ale również o tym co dalej, z dr Joanną Wowrzeczką rozmawia Urszula Markowska.

Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego prawna podstawa do aborcji ciężko uszkodzonego płodu znika automatycznie i nie jest do tego potrzebne uchwalanie jakichkolwiek przepisów. Orzeczenie jest zdumiewające prawnie i moralnie. Trybunał Julii Przyłębskiej niczym Aleksander Macedoński przeciął, zamiast rozwiązać, węzeł fundamentalnego sporu.

Tym razem to nie jest tylko sprawa rządu, to przede wszystkim sprawa każdej kobiety, i każdego kolejnego pokolenia. Cieszyn solidarnie i wyjątkowo trafnie odczytał problem przed którym zostaliśmy postawieni. Wyraził więc swoje zdanie. Świadczą o tym tłumne protesty, które nazywane były spacerami. Dzisiaj protesty ucichły, co nie znaczy, że ich nie ma, a rząd próbuje negocjować i szukać kompromisu. Szukają go oczywiście mężczyźni i przedstawiciele kościoła, czyli znów męski pierwiastek. Kobiety jednak potrafią mówić same i same o swoje prawa się upomnieć.

Potrafimy również w sposób bardzo spokojny, wbrew sloganom partyjnym, rozmawiać. Nie oznacza to również, że działania w Cieszynie się zakończyły. Z ulic przeniosły się do Internetu i prac w innym obszarze. Joanna Wowrzeczka protestujących scaliła i swoim doświadczeniem spacery poprowadziła tak, by odbyły się w spokojny i pokojowy sposób. Nie było aktów wandalizmu. Nie było również podziałów. Był za to wspólny głos.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama