, niedziela 14 lipca 2024
Do czego służy i jak działa naczynie wzbiorcze w instalacji grzewczej?
Instalacja grzewcza fot: mat. prasoweDodaj do Facebook

Do czego służy i jak działa naczynie wzbiorcze w instalacji grzewczej?

ART. SPONSOROWANY
Każda instalacja centralnego ogrzewania, niezależnie od rodzaju, musi zostać zabezpieczona przed wzrostem ciśnienia. Wytwarza się ono w momencie podgrzewania wody, która na skutek wzrostu temperatury zwiększa swoją objętość. Rozwiązaniem, które zapobiega uszkodzeniu instalacji centralnego ogrzewania na skutek wzrostu ciśnienia, jest montaż naczynia wzbiorczego. Warto dowiedzieć się nieco więcej na jego temat.

Naczynie wzbiorcze – jak działa?

Niezależnie od tego, czy dom zasilany jest przy pomocy tradycyjnych metod ogrzewania, czy też pompy ciepła (więcej szczegółów o urządzeniu można poznać np. na stronie internetowej https://euroterm24.pl/technika-grzewcza/pompy-ciepla), montaż naczynia zbiorczego zalecany jest zawsze.

Jego zadaniem jest przejęcie nadmiaru wody, który powstaje na wskutek jej podgrzania. W momencie, kiedy temperatura wody wzrasta, zgodnie z prawami fizyki powiększa się jej objętość. Nadmiar cieczy trafia do zbiornika wzbiorczego, a po zmniejszeniu jej temperatury – powraca do obiegu centralnego ogrzewania.

Można więc uznać, że naczynie wzbiorcze to element konieczny w instalacji centralnego ogrzewania. Jego brak mógłby wiązać się z nadmiernym wzrostem ciśnienia w rurach, co w skrajnych przypadkach mogłoby doprowadzić do ich popękania i trwałego uszkodzenia instalacji.

Jakie rodzaje naczyń zbiorczych dostępne są w sklepach?

Osoby, które stoją przed koniecznością zakupu naczynia wzbiorczego, mogą zapoznać się różnymi rodzajami tego urządzenia, przykładowo na stronie internetowej https://euroterm24.pl/armatura-grzewcza/naczynia-wzbiorcze-przeponowe-wyrownawcze. Będą to między innymi:

  • przeponowe naczynia wzbiorcze – naczynia, które można montować wyłącznie w instalacjach zamkniętych, zasilanych przy pomocy gazu lub oleju. Automatyczne mechanizmy napędzania cieczy sprawiają, że nadmiar wody z instalacji pobierany jest przez przeponowe naczynie wzbiorcze. Samo naczynie posiada dwie komory: gazową i powietrzną, oddzielone od siebie przy pomocy elastycznej przepony,

  • naczynie wzbiorcze otwarte – ten typ naczynia wykorzystywany w instalacjach zasilanych paliwem stałym. Otwarte naczynie wzbiorcze montowane jest w najwyższym punkcie obiegu wody i przez pochłanianie nadmiaru cieczy utrzymuje stałe ciśnienie w instalacji.

Czy montaż naczynia wzbiorczego wymagany jest przy pompie ciepła?

Osoby, które posiadają instalację centralnego ogrzewania zasilaną pompą ciepła, często zastanawiają się, czy montaż naczynia wzbiorczego jest konieczny. Otóż do instalacji pompy ciepła również wymaga się jego zastosowania.

Pozwala ono między innymi na:

  • odparowanie czynnika cieplnego, który występuje w instalacji. Dzięki naczyniom wzbiorczym gaz ma odpowiednią przestrzeń do odparowania, co umożliwia mu bezproblemowy powrót do skraplacza,

  • stabilizację ciśnienia w układzie – zastosowanie naczynia wzbiorczego równoważy ciśnienie w instalacji, minimalizując jego wahania, które mogłyby skrócić żywotność pompy ciepła,

  • bezpieczne gromadzenie nadmiaru czynnika chłodniczego – w momencie, kiedy czynnik chłodniczy zwiększa swoją objętość na skutek wzrostu temperatury, naczynie wzbiorcze zaczyna go magazynować, pozwalając na jego rozprężenie i powrót do układu.

Podsumowując, naczynie wzbiorcze stanowi ważny element instalacji centralnego ogrzewania, niezależnie od źródła jej zasilania. To właśnie dzięki niemu możliwe jest efektywne i bezpieczne działanie całego systemu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama