, poniedziałek 15 lipca 2024
Czym jest zawór bezpieczeństwa i jak go dobrać do sprężarki?
Czym jest zawór bezpieczeństwa i jak go dobrać do sprężarki? fot: mat. prasoweDodaj do Facebook

Czym jest zawór bezpieczeństwa i jak go dobrać do sprężarki?

ART. SPONSOROWANY
Zawór bezpieczeństwa jest jednym z typów zaworu pneumatycznego. Najczęściej spotykamy się z nim przy sprężarkach, gdzie wykorzystuje się je do spuszczania nadmiaru powietrza, w momencie zbyt wysokiego ciśnienia. Oczywiście zawory bezpieczeństwa wykorzystywane są również w różnego rodzaju instalacjach. Jak sama nazwa wskazuje, mają one głównie zapobiegać awariom urządzeń. Jednak czym dokładnie jest taki zawór i jak poprawnie dobrać go do sprężarki?

Czym jest zawór bezpieczeństwa?

Jak zostało to już wspomniane, zawory bezpieczeństwa są rodzajem zaworu pneumatycznego. Cechuje się on jednak specyficzną budową, która pozwala na samoczynne otwarcie się zaworu, w momencie kiedy poziom ciśnienia w układzie pneumatycznym przekroczy dopuszczalną normę. Zawór bezpieczeństwa jest bezobsługowy - działa on całkowicie samodzielnie, bez żadnej ingerencji. Co więcej, warto podkreślić, że zawory bezpieczeństwa sprężynowe - wyposażone w sprężynę - również samodzielnie się zamykają. Zawór bezpieczeństwa więc, wyróżnia się ponadprzeciętną szczelnością, a także niezawodnością.

Do czego służą i przed czym chronią zawory bezpieczeństwa?

Zawór bezpieczeństwa do sprężarki spełnia w niej niezwykle istotną rolę. Dzięki nim jest możliwe upuszczenie nadmiaru sprężonego powietrza, w momencie kiedy osiąga ono krytyczne wartości. Zawory bezpieczeństwa skutecznie chronią w przypadku awarii presostatu, kiedy pompa w sprężarce dalej pracuje. Wówczas zawór będzie stopniowo upuszczał powietrze, by doprowadzić do spadku ciśnienia. Dzięki temu możliwe jest zapobieganie:

  • spaleniu silnika sprężarki;

  • uszkodzeniom pompy, która może przestać efektywnie tłoczyć;

  • eksplodowaniu zbiornika - co jest jedną z najbardziej niebezpiecznych awarii.

Jak więc łatwo można się domyślić, zawór bezpieczeństwa do kompresora ma przede wszystkim zwiększyć komfort i - analogicznie - bezpieczeństwo podczas pracy z urządzeniem. Niektóre z awarii jak np. wspomniana już eksplozja zbiornika, może być niebezpieczna nie tylko dla samej sprężarki, ale także dla osób, które obecnie znajdują się w jej pobliżu. Warto również wspomnieć, że zawór bezpieczeństwa jest niezbędne do uzyskania certyfikatu wydawanego przez Urząd Dozoru Technicznego.

Zawory bezpieczeństwa - dobór do sprężarki

Zawory bezpieczeństwa i ich dobór wcale nie jest taki oczywisty. Wynika to przede wszystkim z ich zróżnicowanych parametrów. Wystarczy bowiem zajrzeć na stronę: https://www.pneumat.com.pl/zawory_bezpieczenstwa. Każdy z zaworów ma bowiem specyficzne parametry i wymiary, na które warto zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na jego zakup. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • gwint przyłącza - ten komponent musi zostać dobrany na podstawie miejsca, w którym ma on zostać umieszczony. W przypadku, gdy będzie miał on nieco większą średnicę niż sam zawór, można zastosować dodatkowo redukcję;

  • ciśnienie maksymalne - jest to parametr, który wskazuje na to, przy jakim poziomie ciśnienia zawór się otworzy. Ciśnienie maksymalne zaworu nigdy nie powinno być niższe niż maksymalnie ciśnienie zbiornika kompresora;

  • przepustowość - to jeden z najważniejszych parametrów zaworów bezpieczeństwa. Dobierając zawór bezpieczeństwa do sprężarki warto pamiętać o tym, by jego przepustowość była wyższa niż sama wydajność sprężarki. Jeśli z kolei zawór ma być podpięty pod instalację składającą się z kilku sprężarek, pod uwagę należy wziąć sumę wydajności wszystkich urządzeń.

Jasno można powiedzieć, że chcąc dobrać odpowiedni zawór bezpieczeństwa do kompresora, musimy poznać jego podstawowe parametry jakimi są: wydajność oraz maksymalnie ciśnienie. Następnie konieczne jest znalezienie zaworu bezpieczeństwa, który zaoferuje nieco wyższe parametry. Wówczas będziemy mogli mieć pewność, że zawór spełni odpowiednio swoją rolę i rzeczywiście przyczyni się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa podczas korzystania z urządzenia. Warto również pamiętać o tym, by wybierać zawory bezpieczeństwa od renomowanych producentów, którzy są gwarancją ich wysokiej jakości oraz solidności.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama