, poniedziałek 25 września 2023
Czy można kłaść płytki bez fugi?
Czy można kłaść płytki bez fugi? fot: mat. prasoweDodaj do Facebook

Czy można kłaść płytki bez fugi?

ART. SPONSOROWANY
Jednolita, gładka przestrzeń odbijająca światło to jeden z najbardziej pożądanych elementów nowoczesnych aranżacji.

Wielkoformatowe płytki ceramiczne położone bez fug to marzenie wielu z nas. Czy jego realizacja jest możliwa? Co stanie się, jeśli zdecydujemy się na układanie kafli na styk? Z naszego artykułu dowiesz się czy można kłaść płytki bez fugi. Zapraszamy do lektury!

Czym jest fuga i po co jest potrzebna?

Mówiąc o płytkach ceramicznych nie sposób nie wspomnieć o fugach. Szersze lub węższe, wyróżniające się lub prawie całkowicie niewidoczne, w stonowanych barwach lub odważnych kontrastowych kolorach. Do czego właściwie służy fuga? Spełnia dwie niezwykle ważne funkcje. Pierwszą z nich jest zabezpieczenie płytek przed zmianami termicznymi oraz naprężeniami, na które narażona jest każda podłoga. Płytki ceramiczne są tworzywem, które pod wpływem temperatury rozszerza się lub kurczy, stąd potrzebne ich zabezpieczenie w postaci fugi. Ta elastyczna i cienka dylatacja chroni je przed popękaniem i odpadnięciem od podłoża. Drugą istotną rolą fugi jest niwelowanie różnic w wielkości poszczególnych płytek. Tylko z pozoru cała zawartość paczki posiada te same rozmiary, w rzeczywistości niewielkie różnice rzędu kilku milimetrów sprawią, że kafle nie będą do siebie idealnie przylegać, co znacznie obniży walory estetyczne takiej podłogi. Dzięki fudze różnica ta jest niewidoczna gołym okiem.

Kładzenie płytek bez fug, czyli jak?

Nowoczesne, minimalistyczne aranżacje do minimum ograniczają dekoracje we wnętrzu pozwalając, by to elementy wykończenia grały pierwsze skrzypce. Taki pożądany efekt uzyskamy dzięki jednolicie gładkiej tafli występującej jako płytki do kuchni na ścianę lub podłoga w salonie. Pozbawiona przerw powierzchnia idealnie odbija światło czyniąc wnętrze jasnym, przestronnym i niezwykle eleganckim.

Bezfugowe kładzenie płytek, jak wskazuje nazwa, miałoby polegać na takim ułożeniu kafli by niepotrzebne było wypełnianie przerw fugą. Płytki przylegające do siebie niezwykle ściśle miałyby tworzyć monolityczną, zwartą powierzchnię. Czy jest to możliwe? Teoretycznie okazuje się, że dzięki płytkom rektyfikowanym możliwe jest ich łączenie bez użycia spoiny. Jednak w praktyce sprawa nie jest taka prosta. Specjaliści zdecydowanie odradzają ten sposób bez względu na jak dużej powierzchni chcielibyśmy położyć płytki bez fug. Płytki na schody, do łazienki czy kuchni należy kłaść w tradycyjny sposób. „Zero fug” w rzeczywistości znaczy tyle co z użyciem minimalnej ilości fugi. Zaleca się wąskie 1,5 – 2 mm wypełnienie spoiną nawet w przypadku płytek rektyfikowanych.

Czy można kłaść płytki bez fugi? – czym są płytki rektyfikowane?

Mówiąc o bezspoinowym układaniu płytek pojawia się hasło płytki rektyfikowane. Czym się charakteryzują wspomniane kafle? Przede wszystkim równo przyciętymi krawędziami, które za sprawą frezowania pod kątem prostym mogą do siebie idealnie przylegać. Ich rozmiary są identyczne w porównaniu do standardowych egzemplarzy. Ułożone na ścianach lub podłodze tworzą nieomal jednolitą, zachwycającą płaszczyznę, z ledwo widoczną linią fugi, która jak się okazuje nawet w ich przypadku jest nieodzowna.

Jeśli podłoga z fugami nawet tak niewielkich rozmiarów nam nie odpowiada warto rozważyć zakup płytek wielkoformatowych. Ich spore rozmiary ograniczają ilość spoiny niezbędnej do bezpiecznego i trwałego użytkowania. Cienka fuga w kolorze podłogi sprawi, że spoinowanie będzie prawie niewidoczne.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama