, poniedziałek 11 grudnia 2023
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Ździorba, charapuci i rozmjte hoba to sóm wieca yno do wyciepanio
Felieton pt.: “Rozmajte ździorba - FONIA fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Ździorba, charapuci i rozmjte hoba to sóm wieca yno do wyciepanio

FJD
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Ździorba, charapuci i rozmjte hoba to sóm wieca yno do wyciepanio

...wercojg do tesorzi...

Szpacyrkym Po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził
łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać
jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce,
kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Rozmajte ździorba
Latoś wszeckim krzewciorzóm, kierzi majóm cosi do przedanio, uż po drugi pogoda czy jak to kiejsi sie prawiło “czas” mieli piekny. S nieba nic nie giszało i skyrs tego wszecki wieca szło aji prosto na jakisi dece na ziymi poukłodać. Czego sie to ludzie nie chcóm pozbyć to ni ma możne i ciynżko to bydzie opisać, bo tela tam tego zaś zeszły tydziyń na rynku było. Bo jak by sie tak tymu dobrze przizdrzić to nie jedyn kwartyr szło by w ty rozmajte ździorba, hoba i insze charapuci upiynkszyć. Było też tam moc rozmajtej oblyczki kieróm nie jedyn mógby na ciebie oblyc i udować, że prziszeł s downych roków. Nie chybiało też rozmajtego wercojgu dlo rozmajtych macherów, kierzi poradzóm sprawić wszecko co weznóm do swojich rónk. Szłó tam aji uwidzić wercojg dlo tesorzi, kierzi kiejsi  strugali rozmajte hrube kuliki s kierych nieskorzij robiłi wjyńźby. Były też tam rozmajte małe szranki s podstólkami i łobrozki, jaki se yno gdo zarzyczył. Ciepły mi sie aji na łoczy jakisikej stare, isto eszcze przedwojynne bóty na skije i jakosi alumuniowo pokrziwióno staro bańka na mlyko. Jedyn panoczek przedowoł aji rozmajte stare medajle, bo isto se wszymoł, że nóndóm sie tacy co se ich kupióm i powieszóm na swojim kabocie. Moc je przeca takich ludzi co poradzóm udować kogosi czym nie sóm i chwolić sie tym czego nigdy nie dostali. Zaś dlo tych co akurat dostali łorlap, były do kupiynio trzi staroświecki kufry s papyndeklu, do kierych szłoby wrazić rozmajte wieca. Szwoczki, kiere eszcze nie znaszły sie w nowoczesności miały tam do wyboru aże dwie staroświecki maszyny do szycio, kiere raczyj na łoko godziły do dekoracyji.  

 

Mini słownik:  latoś – w tym roku,   krzefciorz-handlarz,   giszy-pada,  skyrs-z powodu,   wieca-rzeczy,   deka-koc,   przizdrzić-przyjrzeć,  ździorba-graty,  charapuci-rupiecie,   wercojg-narzędzia,   tesorz-cieśla, papyndekiel-tektura,   wszymoł – myślał,   kabot-marynarka, kufry-walizki,   szwoczki-krawcowe, 

 

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku    

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama