, piątek 27 września 2024
Choroby cywilizacyjne coraz bardziej powszechne… Jak im zapobiegać?
Choroby cywilizacyjne fot: mat. prasowe



Dodaj do Facebook

Choroby cywilizacyjne coraz bardziej powszechne… Jak im zapobiegać?

ART. SPONSOROWANY
Choroby cywilizacyjne, często nazywane także chorobami społecznymi, wynikają z bardzo szybkiego rozwoju cywilizacyjnego. Występują na całym świecie, niezależnie od tego, czy jest to kraj wysokorozwinięty, czy dopiero się rozwijający. Warto wiedzieć, jakie są ich dokładne przyczyny i w jaki sposób można im zapobiegać.

Czym są choroby cywilizacyjne?

Choroby cywilizacyjne mają charakter przewlekły. Stanowią wynik połączenia różnych czynników. Mowa tu przede wszystkim o genetyce, fizjologii, a także środowisku. Wyróżnić można dwa rodzaje chorób cywilizacyjnych pod kątem przyczyn ich powstania. Są to przyczyny bezpośrednie i pośrednie. Do przyczyn bezpośrednich zalicza się brak aktywności fizycznej, niewłaściwą dietę, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, brak odpowiedniego odpoczynku i stres. Jeśli zaś chodzi o przyczyny pośrednie, to w tym przypadku wskazać trzeba na czynniki, przed którymi człowiek nie jest w stanie się obronić. To w szczególności szybki rozwój technologiczny, zanieczyszczenie środowiska naturalnego czy życie w nadmiernym hałasie. Choroby cywilizacyjne dotykają zarówno osoby starsze, jak i młode. 

Jakie są rodzaje chorób cywilizacyjnych?

Do chorób cywilizacyjnych zalicza się różne schorzenia. W pierwszej kolejności wskazać trzeba na choroby sercowo-naczyniowe. Mowa tu niewłaściwym funkcjonowaniu układu krwionośnego. Taki stan rzeczy prowadzi bezpośrednio do zawałów serca, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, a także do udarów mózgu. Do chorób cywilizacyjnych zalicza się również schorzenia układu pokarmowego. Ich przyczyną najczęściej jest zła dieta i szybkie jedzenie oraz stres. Czynniki te powodują uszkodzenie układu pokarmowego. W konsekwencji dochodzi do zachorowania na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, ale także do refluksu, biegunki, zaparć oraz choroby jelit.

Choroby cywilizacyjne to także wszelkie problemy psychiczne. W tym przypadku wskazać trzeba przede wszystkim na nerwicę, depresję, schizofrenię, anoreksję, czy bulimię. Przyczynami powstawania tych chorób najczęściej jest stres, presja i poczucie osamotnienia. Do chorób cywilizacyjnych zalicza się także otyłość, cukrzycę i nowotwory. Diagnostyka chorób cywilizacyjnych nie jest jednolita. Wszystko uzależnione jest od konkretnego rodzaju schorzenia. Wśród najczęściej stosowanych metod diagnostycznych wymienić można badania laboratoryjne (krew, mocz, kał), badania USG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz badanie EKD.

Jak zapobiegać chorobom cywilizacyjnym?

Profilaktyka w przypadku chorób cywilizacyjnych to przede wszystkim zdrowy tryb życia. Koniecznie pamiętać trzeba o aktywności fizycznej i właściwej diecie. Dzięki temu uniknąć można nadwagi i otyłości. Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana. Każdego dnia jeść powinno się warzywa i owoce. Z drugiej strony ograniczyć powinno się spożywanie mięsa. Wspomniano o aktywności fizycznej. To bardzo ważny element profilaktyki w przypadku chorób cywilizacyjnych. Oczywiście musi być ona dostosowana do stanu zdrowia. Jeśli jest taka możliwość, warto codziennie wybrać się na godzinny spacer. Istotny w profilaktyce chorób cywilizacyjnych jest także sen. Ten trwać powinien od 7 do 9 godzin. Ważne jest także, aby codziennie, kłaść się spać i wstawać o tych samych godzinach. Konieczne jest także zredukowanie wszelkich używek. Mowa tu zwłaszcza o alkoholu i papierosach. Najlepiej jest z nich całkowicie zrezygnować. Pamiętać trzeba również o regularnych badaniach. Istotne jest w tym przypadku przede wszystkim badanie poziomu glukozy we krwi i cholesterolu. Przyczyną chorób cywilizacyjnych w dużej mierze jest stres. Dlatego tak ważne jest, aby go złagodzić w codziennym życiu.

Jak wspomniano, dotykają każdego. Niezależnie od wieku lub płci. Można jednak próbować skutecznie im zapobiegać. Mowa tu o opisanej powyżej profilaktyce. Kluczowym jej elementem jest prowadzenie zdrowego stylu życia. W szczególności ważne jest tu zdrowe odżywianie się, aktywność fizyczna i regularne badania. Stosując się do tych zasad, można skutecznie ochronić się przed chorobami cywilizacyjnymi. Warto jednak zadbać o dodatkową formę zabezpieczenia. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest posiadanie polisy ubezpieczeniowej na życie. To doskonała ochrona w przypadku ciężkiego zachorowania. Dziś na rynku dostępne są różne oferty polis ubezpieczeniowych na życie. Istotne jest, aby wybrać taką, która odpowiadać będzie na indywidualne potrzeby. Takie możliwości oferuje Warta ubezpieczenie na życie online. Oczywiście taka ochrona ubezpieczeniowa to dobre zabezpieczenie, nie tylko w przypadku chorób cywilizacyjnych.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama