, poniedziałek 15 sierpnia 2022
Apel o przywrócenie ruchu dla pracowników  na granicy polsko-czeskiej
Obecna sytuacja jest bardzo zła i dotyczy tysięcy naszych rodaków w jednej chwili pozbawionych pracy. Polacy piszą więc apel do premiera licząc na rozwiązanie tej sytuacji. fot: UMDodaj do Facebook

Apel o przywrócenie ruchu dla pracowników na granicy polsko-czeskiej

UM
Ruszyła fala zwolnień w czeskich firmach, a to dopiero początek. Zagraniczni pracodawcy zdają sobie sprawę, że przy obecnych regulacjach dotyczących granic nie są w stanie zapewnić zatrudnienia, a najłatwiejszym wyjściem jest zakończenie współpracy z pracownikami, zwłaszcza zatrudnionymi pod agencjami. Obecna sytuacja jest bardzo zła i dotyczy tysięcy naszych rodaków w jednej chwili pozbawionych pracy. Polacy piszą więc apel do premiera licząc na rozwiązanie tej sytuacji.

Apel do premiera Mateusza Morawieckiego został publikowany w Internecie i każdy może się pod nim podpisać. Autorzy petycji uzasadniają, że konieczność odbycia 14-dniowej kwarantanny uniemożliwia im pracę po czeskiej stronie granicy. Pozbawia środków do życia nie tylko osób zatrudnionych, ale całych rodzin.

Polscy pracownicy przedstawili dwa rozwiązania. Jednym z nich jest wprowadzenie tzw. „książki transgranicznego pracownika”, w której oprócz imienia i nazwiska osoby zatrudnionej będzie znajdować się, także jej miejsce pracy i dokładna ewidencja przekraczania granicy. Kolejną propozycją jest wprowadzenie formularza, gdzie pracodawca potwierdzi, że obywatel polski w danym dniu świadczył pracę. Ma to uniemożliwić przekraczanie granicy w innym celu, niż udanie się do zakładu pracy.

W petycji czytamy:
„Obowiązująca od dnia 27 marca 2020 r. regulacja, zawarta w par. 2. pkt. 2 wyżej wymienionego Rozporządzenia Ministra Zdrowia, skutecznie uniemożliwiła wykonywanie obowiązków zawodowych ponad 47 tys. polskich obywateli, pozbawiając znaczną większość z nich środków do życia.
W ten sposób zostaliśmy postawieni przed wyborem nagłej rezygnacji z pracy i poddania się po powrocie do kraju obowiązkowej kwarantannie bez możliwości podjęcia pracy po jej zakończeniu (w większości przypadków wiąże się to dla nas z wypowiedzeniem pracy przez pracodawcę), albo też pozostaniem za granicą – co z kolei oznacza konieczność długotrwałej rozłąki z rodziną i najbliższymi oraz wynajęcia mieszkania, czyli kolejnymi opłatami, na które nie jesteśmy w stanie sobie pozwolić opłacając rachunki, kredyty i zwyczajne, codzienne życie.”

Kwarantanna jednak nie dla wszystkich

Polski rząd ulgowo potraktował rolników. Ci granice mogą przekraczać bez konsekwencji kwarantanny.

Na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego wprowadzone zostały ułatwienia w przekraczaniu granicy przez rolników, którzy prowadzą działalność rolniczą na polach usytuowanych po dwóch stronach granicy w południowej i wschodniej części Polski.

Rolnicy posiadający takie pola będą mogli przekraczać granicę bez obowiązku stosowania kwarantanny. Rolnicy, którzy chcą z takiego ułatwienia skorzystać powinni zgłosić się do komendanta przejścia granicznego, które chcą przekraczać.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama