, poniedziałek 11 grudnia 2023
4 lutego - Światowy Dzień Walki z Rakiem
Światowy Dzień Walki z Rakiem to dzień, w którym dominuje profilaktyka i szerzenie świadomości na temat chorób nowotworowych. fot: www/freepik.com/darmowe-zdjecie-wektory/tlo">Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.comDodaj do Facebook

4 lutego - Światowy Dzień Walki z Rakiem

UM
Światowy Dzień Walki z Rakiem lub Światowy Dzień Raka – święto obchodzone 4 lutego, ustanowione na Światowym Szczycie Walki z Rakiem zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską, w myśl której rządy krajów świata, które ją podpisały, zobowiązały się do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych.

Ponad czterysta osób w Polsce średnio jednego dnia dowiaduje się, że chorują na nowotwór. To najnowsze dane Polskiego Towarzystwa Onkologicznego pochodzące z Krajowego Rejestru Nowotworów.

Światowy Dzień Walki z Rakiem to dzień, w którym dominuje profilaktyka i szerzenie świadomości na temat chorób nowotworowych. W całej Polsce w tym dniu odbywają się warsztaty, bezpłatne konsultacje i badania, dzięki czemu wiele osób, które odkładają wizytę u lekarza, może za darmo skorzystać z porady i badania. To ważne, bo Polacy wciąż zaniedbują profilaktykę nowotworową.

W Polsce żyje już ponad milion osób, które w ciągu ostatnich piętnastu lat usłyszały taką diagnozę.
Gotowy jest już dokument o nazwie Narodowa Strategia Onkologiczna, który czeka na zielone światło od Rady Ministrów. Narodowa Strategia ma wytyczyć kierunki rozwoju systemu opieki onkologicznej na lata 2020-2030. Zaproponowane rozwiązania mają zwiększyć wykrywalność nowotworów we wczesnych stadiach, obniżyć umieralność i wydłużyć pięcioletnie przeżycia.

Teraz wskaźniki Polska ma gorsze niż w zdecydowanej większości krajów UE. W krajach o najlepiej zorganizowanej opiece zdrowotnej zdecydowanie ponad połowa (60 procent) chorych na nowotwory jest wyleczonych. Średnia unijna wynosi około 50 procent, w Polsce ten wskaźnik jest niższy i wynosi około 45 procent.

Aby zminimalizować ryzyko zachorowania na raka, trzeba dbać o zdrowie - stosować odpowiednią dietę, ruszać się, stronić od używek. Profilaktyka wymaga wysiłku. Każdy może zachorować na raka, ale niektórzy ze względu na swój stylu życia mają znacznie większe ryzyko rozwoju tej choroby niż inni. Wiadomo, co może zwiększać lub zmniejszać to niebezpieczeństwo, lecz wciąż nie wiadomo, które osoby narażone na czynniki rakotwórcze zachorują na raka. Nie ulega jednak wątpliwości, że połowy zachorowań na nowotwory można uniknąć dzięki stosowaniu się do wskazówek zawartych w Europejskim kodeksie walki z rakiem.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama