, środa 7 czerwca 2023
W Leśnym Parku Niespodzianek z wiosną rodzą się nowi mieszkańcy
Nowy żubrzyk jest już piątym, który urodził w Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu.  fot: Leśny Park NiespodzianekDodaj do Facebook

W Leśnym Parku Niespodzianek z wiosną rodzą się nowi mieszkańcy

JM
W Leśnym Parku Niespodzianek z wiosną rodzą się nowi mieszkańcy

Narodziny puchacza europejskiego to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii parku. fot. Leśny Park Niespodzianek

W Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu każdego roku przychodzi na świat około 30-40 zwierząt. Jednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich dziesięciu lat były niedawne narodziny puchacza europejskiego. A to jeszcze nie koniec!

Na zboczach Równicy tradycyjnie już pierwszymi zwierzętami, które rodzą się z chwilą przyjścia wiosny, są muflony, czyli dzikie owce. Nie inaczej było w tym roku. W marcu na świat przyszły trzy małe muflony. Od tego czasu w parku przyszli na świat kolejni nowi mieszkańcy.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii parku są narodziny puchacza europejskiego - największej sowy żyjącej w polskich lasach. To gatunek, który bardzo trudno rozmnaża się w warunkach nienaturalnych. - Do tej pory jedynym miejscem, które mogło pochwalić się podobnym osiągnięciem, był Śląski Ogród Zoologiczny - podkreśla Paweł Machnowski, dyrektor Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu. Pisklę wykluło się kilkanaście dni temu. Jego rodzicami są czteroletnia samica Ula, która do Ustronia przyjechała z Holandii oraz trzyletni Bobi sprowadzony z Niemiec. Malec dokarmiany jest przez pracowników parku, którzy spacerują z nim na świeżym powietrzu, aby mógł przyzwyczaić się do obecności człowieka. - Ptak trafi do sowiarni, gdzie podczas pokazów będziemy starali się pokazać cechy charakterystyczne tego gatunku - opowiada dyrektor parku.

To już kolejny powód do dumy pod Równicą w tym roku. Przed kilkoma dniami na jej zboczach narodził się również mały żubrzyk. Piąty w historii parku. Rodzicami wszystkich sa dziesięcioletni samiec Pozyton i dziewięcioletnia Ponia. Ich pozostałe dzieci to Postron, który urodził się przed cztery lata temu, a obecnie mieszka w niemieckim Tierpark Gera, Potworek, który urodził się w 2009 roku i pojechał do Zwierzyńca Bałtowskiego. Dwuletni Podbeskidek i roczny Polonek nadal znajdują się w Ustroniu. Tym razem pracownicy parku liczyli, że mały żubrzyk będzie "żubrówką", ale już wiadomo, że znów jest to chłopiec.

Dziesięć dni temu urodziło się również siedem dzików. - Jesteśmy szczęśliwi, bo myśleliśmy, że w tym roku nie będziemy mieć ani jednego - cieszy się Machnowski, który podkreśla, że to nie ostatnie narodziny w Leśnym Parku Niespodzianek w tym roku. Już za kilka tygodni rozpoczną się wycielenia łań jeleni.

Tej wiosny dwa jajka złożyła także samica raroga, czyli sokoła górskiego. - Niestety jaja były niezalężone i tutaj mamy porażkę - przyznaje Machnowski.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

słodkie

zwierzęta na wolność, właściciel niech spróbuje żyć w klatce, z łańcuchem na nodze

Może właściciel tego parku lubi zwierzęta, ale swoich pracowników traktuje fatalnie... chyba nawet gorzej niż zwierzęta

Słoma z butów wychodzi

To może lepiej żyłoby im się na wolności?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama