, poniedziałek 15 lipca 2024
Ustroń: Ekologia na dwóch kółkach, czyli ustroński rower miejski
Od 29 sierpnia każdy za pomocą specjalnej aplikacji może skorzystać z systemu rowerów miejskich. fot: UM UstrońDodaj do Facebook

Ustroń: Ekologia na dwóch kółkach, czyli ustroński rower miejski

MM
Ustroń: Ekologia na dwóch kółkach, czyli ustroński rower miejski

Każdy rower wyposażony został w aktywny system antykradzieżowy z technologią GPS. fot. UM Ustroń


Ustroń: Ekologia na dwóch kółkach, czyli ustroński rower miejski

Na początek do dyspozycji mieszkańców i turystów jest 70 rowerów, których stacje bazowe zlokalizowane zostały w kilku miejscach na terenie całego miasta. fot. UM Ustroń


Ustroń: Ekologia na dwóch kółkach, czyli ustroński rower miejski

Wypożyczenie roweru miejskiego w Ustroniu odbywa się poprzez aplikację GeoVelo, fot. UM Ustroń

Do końca października można skorzystać z rowerów miejskich, które wraz z końcem sierpnia pojawiły się w Ustroniu. Na początek do dyspozycji mieszkańców i turystów jest 70 rowerów, których stacje bazowe zlokalizowane zostały w kilku miejscach na terenie całego miasta.

Wypożyczenie roweru miejskiego w Ustroniu odbywa się poprzez aplikację GeoVelo, którą należy pobrać ze sklepu z aplikacjami Google Play lub iTunes App Store, zainstalować na swoim smartfonie, a następnie aktywować i zasilić konto. Aby rozpocząć podróż należy w aplikacji GeoVelo zeskanować kod QR znajdujący się na blokadzie roweru. W przypadku problemu w zeskanowaniu kodu QR, można skorzystać z ręcznego wpisania 7 cyfrowego kodu umieszczonego z boku roweru. Przed zakończeniem jazdy należy znaleźć najbliższe miejsce parkowania rowerów za pomocą aplikacji, a następnie zablokować zamek roweru i zakończyć jazdę w aplikacji GeoVelo. Pozostawienie roweru w miejscu do tego nie przeznaczonym skutkuje naliczeniem kary umownej.

Koszt aktywacji aplikacji wynosi 10 zł. Aby wypożyczyć rower konieczne jest zasilenie konta kwotą minimum 10 zł lub wykupienie jednego z dostępnych abonamentów. Opłata za wypożyczenie roweru wynosi 1,50 zł za każde rozpoczęte 30 minut użytkowania. Po 3 godzinach wypożyczenia system zakończy naliczanie opłat, a zatem za cały dzień zapłacimy jedynie 9 zł. Po 24 godzinach system zacznie naliczać opłatę jak za kolejne wypożyczenie. Do dyspozycji użytkowników są także trzy rodzaje abonamentów. Miesięczny w cenie 49 zł, trzymiesięczny w cenie 99 zł oraz roczny za 199 zł. Abonamenty uprawniają do korzystania z roweru dwa razy w ciągu dnia, maksymalnie do jednej godziny za każdym razem.

Ustrońskie rowery miejskie będą dostępne dla mieszkańców i turystów do końca października, by wrócić na wiosnę przyszłego roku. W ramach Ustroń Bike System (UBS) zakupionych zostało 70 rowerów wyposażonych w aktywny system antykradzieżowy z technologią GPS. Już teraz planowane są kolejne zakupy. W przyszłości miasto zamierza także wzbogacić system rowerów miejskich o rowery elektryczne.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Rowerów jest 70. A ile stacji? I gdzie one są usytuowane? Dlaczego na stronie ustron.pl nie ma nawet wzmianki o tym? I dlaczego oddaje się system na półtora miesiąca? Akurat po wakacjach?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama