, niedziela 10 grudnia 2023
Przystanek Cieszyn
W przestrzeni tymczasowego Przystanku Głównego Zamek można zaobserwować kolejne zmiany…. fot: arch. Zamek CieszynDodaj do Facebook

Przystanek Cieszyn

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Przystanek Cieszyn


Przystanek Cieszyn


Przystanek Cieszyn

Wakacje… Z czym się kojarzą? Z podróżami – tymi dalekimi i zupełnie bliskimi. Tak czy inaczej dla wielu z nas to czas, gdy trudno usiedzieć w miejscu. Bez wątpienia to świetny moment, żeby zajrzeć do Cieszyna.

A okazji z pewnością nie zabraknie. Przed nami, m.in. Święto Herbaty, Wakacyjne Kadry i Dźwięki, czy zamkowa wystawa poświęconą gospodarce odpadami: Dizajn w przestrzeni publicznej. A to zaledwie początek listy. Warto odwiedzać Cieszyn, mimo że dojazd bywa kłopotliwy. Trwa budowa nowego dworca oraz zintegrowanego węzła przesiadkowego. Tak poważna inwestycja powoduje utrudnienia dla podróżnych i mieszkańców, którzy muszą korzystać z tymczasowych przystanków komunikacji międzymiastowej. Ten główny, czyli początkowy i końcowy dla większości linii, znajduje się w pobliżu Zamku Cieszyn, na ul. Dojazdowej. – Nie mogliśmy się nim nie zaopiekować. W tym miejscu i kilku innych punktach Cieszyna pojawiły się charakterystyczne, pomarańczowe tablice informujące o zmianach i pomagające podróżnym odnaleźć się w tej sytuacji. Będą kolejne. Chcemy, żeby na Przystanku Głównym wkrótce pojawił się zintegrowany rozkład jazdy, który na pewno przyda się podróżnym. Ale jego sensowne zaprojektowanie wymaga jeszcze pracy i czasu – wyjaśnia Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn. Ułatwieniem dla wielu osób będzie dostęp do darmowego wi-fi w obrębie tymczasowego przystanku.

Poza tym w przestrzeni tymczasowego przystanku na ul. Dojazdowej można zaobserwować kolejne zmiany. Jedną z nich jest pomysł wykorzystania przystankowej wiaty do przypomnienia postaci Łucji Marii Monné, nauczycielki gimnastyki, propagatorki zdrowego trybu życia i współzałożycielki schroniska dla zwierząt w Cieszynie. Graficzną oprawę stworzyła cieszyńska projektantka Alicja Woźnikowska-Woźniak. Przystanek zachęca do odwiedzania Uliczki Cieszyńskich Kobiet na Wzgórzu Zamkowym. Kolejnym pomysłem są siedziska z palet i inne elementy z odzysku. – Zależy nam, żeby możliwie poprawiać doświadczenie korzystania z przystanku, ale staramy się nie stosować kosztownych rozwiązań. Tym bardziej, że są one tymczasowe – podkreśla dyrektor Zamku. Za nami też pierwszy etap przeprowadzania ankiet wśród podróżnych, czym zajmują się studenci Wyższej Szkoły Biznesu. Kolejną ich turę, na dużo większą skalę, zaplanowano na jesień. Zdobytą w ten sposób wiedzę zamierzamy wykorzystać w działaniach związanych z budową nowego dworca w Cieszynie – projektowania nie tyko jego wyposażenia, ale jak najlepszego przygotowania usług dla pasażerów. Mamy taką szansę, dzięki projektowi „Human Cities. Challenging the City Scale 2014-2018”, w którym uczestniczy Zamek Cieszyn.

Zachęcamy też do odwiedzania Przystanku Cieszyn w sieci. Chcemy, żeby miejsce to służyło wymianie opinii, prezentacji dobrych przykładów, zbieraniu pomysłów – po to, by do Cieszyna podróżowało się coraz lepiej. Spróbujmy! Wszyscy jesteśmy w drodze. Wierzymy, że przystanek łączy!

ekipa Zamku Cieszyn

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

"...Przed nami, m.in. Święto Herbaty, WAKACYJNE KADRY i Dźwięki, czy..." - jedno wielkie HA, HA, HA !!!! Jak można było doprowadzić do likwidacji kolejnego festiwalu filmowego w Cieszynie?! Bo to cuś, co pozostało, to jaki to festiwal?!!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama