, czwartek 25 kwietnia 2024
KUCHYŃ PO NASZYMU: Kołaczyki
Kołaczyki wykwintne na Śląsku Cieszyńskim podaje się z nadzieniem makowym, twarogowym lub jabłkowym. fot: minrol.gov.pl



Dodaj do Facebook

KUCHYŃ PO NASZYMU: Kołaczyki

EMILIA KOŁDER
Z makiem, twarogiem lub jabłkami. Kołaczyki to słodki smakołyk, którego nie może zabraknąć na tradycyjnym stole Śląska Cieszyńskiego. Emilia Kołder, regionalna społeczniczka i kucharka radzi, jak przyrządzić kołaczyki wykwintne według tradycyjnego najlepszego przepisu.

Kołaczyki wykwintne z makiem
(proporcja na 60 - 65 małych kołaczyków)

1 kg mąki mieszanej (gładka z grysikową),
1/4 l letniego mleka,
łyżka cukru,
5 dkg drożdży,
20 dkg masła,
5 dkg oliwy (gęsiego smalcu),
20 dkg przesianego cukru pudru lub drobnego kryształu,
jajko, 4-5 żółtek,
tarta skórka z cytryny,
sól,
tłuszcz do wysmarowania blachy,
jajko do posmarowania ciasta,
cukier waniliowy do posypania.
Nadzienie makowe:
1/2 kg zmielonego maku,
10-12 dkg masła lub margaryny,
2 łyżki mąki gładkiej,
łyżeczka cukru waniliowego,
tarta skórka z cytryny,
kilka tłuczonych goździków,
szczypta cynamonu,
rodzynki, posiekane migdały lub orzechy,
16 dkg cukru,
kieliszek rumu,
sól.

Mąkę (1 kg) wsypać do miski (ogrzaną i przesianą). Z mleka, cukru i drożdży przyrządzić rozczyn i odstawić w ciepłe miejsce. Podrośnięty rozczyn wlać do dołka w przygotowanej mące, wymieszać łyżką drewnianą (warząchwią) i pozostawić w ciepłym miejscu. Masło i oliwę z dodatkiem cukru, jajka, żółtek, soli i skórki z cytryny ucierać na pulchną masę (około 20 minut). Następnie włożyć do miski z mąką i podrośniętym rozczynem, dodać mleko (1/4 l), zarobić ciasto i ubijać, dopóki nie odstaje od misy. Ciasto posypać mąką, nakryć i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Po upływie 45 minut przerobić jeszcze raz, nakryć i odstawić do podrośnięcia. Z ciasta formować małe bułeczki i układać na posypanej mąką stolnicy. Podrośnięte rozpłaszczyć, nałożyć nadzienie (por. poniżej przepis na nadzienie makowe), zawinąć i ułożyć na wysmarowanej tłuszczem blasze (zawiniętą stroną w dół). Następnie posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem i posypać: serowe - piernikiem, makowe - kruszonką. Gotowe kołaczyki znowu pozostawić do podrośnięcia. Następnie włożyć do gorącego piekarnika (rury) i piec na rumiano (kołaczyki z nadzieniem serowym nakłuć w środku widelcem). Po upieczeniu posmarować na blasze stopionym masłem, zdjąć, a po wystudzeniu posypać cukrem waniliowym.

Nadzienie makowe: Tłuszcz rozpuścić, gdy się spieni, wsypać mąkę, wymieszać, zalać garnuszkiem zimnej wody (1/4 l) i mieszając gotować. Do gotującej się zawiesiny wsypać mak, dobrze wymieszać (w razie potrzeby wlać parę łyżek gorącej wody), dodać cukier waniliowy, skórkę z cytryny, goździki, cynamon, sól, rodzynki. Pod koniec włożyć cukier i rum, wszystko dobrze wymieszać. Do maku można też wmieszać białka.

KUCHYŃ PO NASZYMU - rubryka portalu gazetacodzienna.pl z przepisami kulinarnymi z bestsellerowej książki autorstwa Emilii Kołder „Kuchnia śląska”. Jeden przepis na tydzień dopasowany do aktualnych pór roku i świąt.

Emilia Kołder - ur. 1904 r., zm. 1974 r.; mieszkanka Średniej Suchej na Zaolziu, społeczniczka, pisarka, kucharka, popularyzatorka kuchni regionalnej Śląska Cieszyńskiego. Prowadziła kursy gotowania, napisała bestsellerową książkę z przepisami „Kuchnia śląska”, która zawiera 1101 przepisów, ułożonych w grupy: zupy, sosy, mięsa, desery, ciasta, napoje itd. Przychylne recenzje podkreślały istotę książki, pisano: „Opracowanie ma na celu udostępnienie przepisów wprawdzie znanych potraw, jednakże tu podanych w myśl tradycji regionu”.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Na wsi były kołocze, kołoczyki - w mieście kołacze i kołaczyki.
Jeszcze dosadniej - ludzie wykształceni, z tzw. wyższych sfer - choć byli stela, niekoniecznie mówili 'po naszymu'.

Kołacze to się ząb!!! To są kołoczyki, a właściwiej kołoczki. Po polsku to będzie placek drożdżowy z posypką. Artykuł oznaczony Kuchyń po naszymu, liczę na profesjonalny artykuł po naszymu a tu taki bubel. Jak go czytam to nie mogę się doczekać przepisu na krupniaki, wodziankę, żebraczkę, cukierki kopalniaki albo szklaki,

Oryginalna pisownia "Kołaczyki wykwintne" została zaczerpnięta z książki kucharskiej „Kuchnia śląska” autorstwa Emilii Kołder - popularyzatorki kuchni regionalnej Śląska Cieszyńskiego.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama