, poniedziałek 24 czerwca 2024
Jaskinia Malinowska czeka na turystów
Jaskinia Malinowska zlokalizowana jest w okolicy Malinowskiej Skały tuż przy szlaku czerwonym na wysokości 1075 m n.p.m. fot: Klub Alpinistyczny GB GOPR 3Dodaj do Facebook

Jaskinia Malinowska czeka na turystów

red./mat.pras.
Jaskinia Malinowska czeka na turystów

Wisła szykuje się na otwarcie nie lada atrakcji dla mieszkańców i turystów! Już w sobotę, 8 czerwca, zostanie udostępniona dla zwiedzających Jaskinia Malinowska. Będzie jedyną tak łatwo dostępną jaskinią w Beskidach.

Zbiórka wszystkich chętnych zaplanowana jest na godz. 10:45 na Przełęczy Salmopolskiej, aby o 11:00 wyruszyć wspólnie z przewodnikiem i burmistrzem Wisły, Tomaszem Bujokiem, na czerwony szlak i po około 45 minutach dotrzeć do wlotu jaskini. Tam przywita wszystkich góralska kapela, a o godz. 12:00 odbędzie się uroczyste udostępnienie jaskini i wystąpienia zaproszonych gości. Następnie wszyscy zebrani zostaną zaproszeni poniżej szlaku na tzw. "stokówkę" na posiady przy ognisku z kiełbaską i napojami. Tam również będzie towarzyszyć wszystkim kapela góralska.

Jaskinia Malinowska zlokalizowana jest w okolicy Malinowskiej Skały tuż przy szlaku czerwonym na wysokości 1075 m n.p.m. Jaskinia jest pomnikiem przyrody nieożywionej i leży na terenie Lasów Państwowych w granicach administracyjnych miasta Wisła. Jaskinia należy do grupy jaskiń szczelinowych i powstała w procesie przemieszczenia grawitacyjnego mas skalnych w warstwie piaskowców godulskich. Jaskinię o praktycznie horyzontalnym rozwinięciu na kierunku wsch-zach, z uwzględnieniem 10 m szczelinowej studni wejściowej, tworzą wysokie a zarazem dość wąskie szczeliny o prostym przebiegu połączone na różnych wysokościach krętymi ciasnymi korytarzykami z niewielkimi rozszerzeniami stanowiącymi małe komory. Jaskinia według ostatnich pomiarów ma 249,5 m długości korytarzy i głębokość 23,20 m.

Dzięki współpracy miasta Wisła, Nadleśnictwa Wisła oraz Klubu Alpinistycznego przy Beskidzkiej Grupie GOPR udało się zamontować system stalowych drabin i pochwytów umożliwiających zejście do głównego korytarza, skąd jest dostęp do praktycznie całej jaskini. Został uporządkowany teren wokół wejścia do jaskini oraz przygotowano oznakowanie, aby każdy wędrujący czerwonym szlakiem z Przełęczy Salmopolskiej w kierunku Malinowskiej Skały mógł w to miejsce trafić. Wystarczy posiadać czołówkę i już można bezpłatnie i samodzielnie eksplorować wnętrza jaskini. Jest to pierwsza tak łatwo dostępna jaskinia w Beskidach.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama