, wtorek 26 września 2023
Book and cook w Książnicy Cieszyńskiej!
Uczestnicy wzięli udział w warsztatach poprowadzonych przez Natalię Surzycką i Dominikę Kanię (Kaszosfera), wykonując własnoręcznie pralinki z fasoli "Adzuki" oraz rafaello z kaszy jaglanej. fot: F.J.DralDodaj do Facebook

Book and cook w Książnicy Cieszyńskiej!

F.J.DRAL
Book and cook w Książnicy Cieszyńskiej!

Zdjęcia F.J. Dral

24 września z inicjatywy Klubu Kobiet Kreatywnych oraz organizatorek zdrowego żywienia "Kaszosfera", a także we współpracy z Książnicą Cieszyńską zostały zorganizowane w Cieszynie warsztaty kulinarne poprzedzone wykładem na temat regionalnych kulinariów. Wszystko pod szyldem imprezy „Book and Cook”.

Warsztaty kulinarne poprzedzone zostały interesującymi cytatami z najstarszej książki kucharskiej wydanej w 1682 roku. Fragment książki pochodzącej ze zbiorów Książnicy zaprezentowała aktorka sceny polskiej z Czeskiego Cieszyna, Anna Paprzyca. Zebrani mogli dowiedzieć się, jak nasi praojcowie szanowali swoje podniebienia i jak sobie kulinarnie dogadzali.

Z ciekawszych sekwencji przedstawionych staropolszczyzną można było dowiedzieć się na przykład, że w średniowieczu kuchnia polska serwowała 16 rosołów, a potrawy mięsne i rybne przyrządzano na 100 sposobów. Zaś kawior był odpadem przeznaczonym do skarmiania zwierząt, a w bigosie nie było kapusty.

Następnie uczestnicy wzięli udział w warsztatach poprowadzonych przez Natalię Surzycką i Dominikę Kanię (Kaszosfera), wykonując własnoręcznie pralinki z fasoli "Adzuki" oraz rafaello z kaszy jaglanej. Po pokazie odbyła się degustacja i ocena organoleptyczna własnoręcznie wykonanych słodkości. Ciekawostką może być tu nie mały udział mężczyzn w tych warsztatach. Na koniec prowadzące wyraziły nadzieję, że podane przepisy zostaną rozpowszechnione w domach uczestników imprezy, a dodatkowe informacje można znaleźć na portalu społecznościowym Facebook.com pod hasłem "Kaszosfera".

Impreza „Book and Cook” w Książnicy Cieszyńskiej została objęta patronatem medialnym portalu gazetacodzienna.pl.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama