, wtorek 5 marca 2024
Beskidzka Grupa GOPR z większymi pieniędzmi od marszałka
Beskidzka Grupa GOPR otrzyma większe środki z Urzędu Marszałkowskiego. Jurajska Grupa GOPR, druga działająca na terenie województwa, otrzyma tym samym mniej pieniędzy. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Beskidzka Grupa GOPR z większymi pieniędzmi od marszałka

KK
Beskidzka Grupa Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego będzie otrzymywać większe pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego. Właśnie uległ zmianie system podziału środków między dwie, działające w województwie, grupy GOPR: Beskidzką i Jurajską.
- Od lat przy podziale środków finansowych przekazywanych przez Urząd Marszałkowski funkcjonowała zasada 50% dla Beskidzkiej Grupy GOPR, 50% dla Jurajskiej Grupy GOPR. Nie mogę się z nią zgodzić, biorąc pod uwagę choćby statystyki. W 2010 r. wypadków na terenie, który obsługuje Grupa Beskidzka, było 1966. Na obszarze działania Jurajskiej Grupy GOPR doszło do 860 wypadków. Nie bez znaczenia jest także ilość wolontariuszy Etatowych pracowników w obu grupach to jest kilkanaście osób. W przypadku Beskidzkiej Grupy wolontariuszy jest 4 razy więcej - ok 400. - powiedział marszałek Adam Matusiewicz podczas spotkania z beskidzkimi mediami.

Biorąc pod uwagę te dane nowy włodarz województwa śląskiego postanowił zmienić system przyznawania dotacji. - Przy podziale pieniędzy zastosujemy klucz taki, jaki stosuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, co w praktyce oznacza, że ok 2/3 środków trafi do Beskidzkiej Grupy a 1/3 do Jurajskiej Grupy - wyjaśnił marszałek Matusiewicz.

- Poprzedni system przyznawania środków budził kontrowersje, obecny także nie jest idealny. Sugerowaliśmy by przyjąć rozwiązania, jakie obowiązują w krajowym GOPR. Jesteśmy jednak usatysfakcjonowani, otrzymujemy więcej pieniędzy - potwierdził Tomasz Jano zastępca naczelnika Beskidzkiej Grupy GOPR.

Grupy GOPR dofinansowane są z kilku źródeł: najistotniejsza to dotacja z budżetu państwa - z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, kolejnym źródłem są pieniądze przekazywane z Urzędu Marszałkowskiego i środki pochodzące od sponsorów prywatnych. - W tym ostatnim przypadku Beskidzka Grupa GOPR ma niebywałą umiejętność pozyskiwania tych pieniędzy - zauważył marszałek województwa śląskiego.

Beskidzka Grupa GOPR działa na terenie: Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Małego i zachodniej części Beskidu Makowskiego.
Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

To jest jakiś absurd!
Pochodzę ze śląska. Jeżdżę zarówno w Beskidy, jak i na Jurę i nie rozumiem, dlaczego Grupa Beskidzka, która i tak dostaje więcej pieniędzy z MSWiA ma dostawać więcej kasy z Urzędu Śląskiego od słabiej dofinansowanego JOPRu. Podział pół na pół był najbardziej sprawiedliwy, chociaż moim zdaniem podział powinien być odwrotny, z korzyścią dla Jury.

GOPR działa nie tylko na terenie Wisły... skoro dane są na korzyść ekipy ze Szczyrku, to dobrze, że marszałek zmienił sposób przyznawania kasy na GOPR w województwie

na wisla.gazetacodzienna.pl a gdzie inne miejscowości regionu? nic się nie dzieje?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama