, sobota 20 kwietnia 2024
Audioprzewodnik: Nowość w turystyce województwa śląskiego
Pierwsze z audiobooków będą oddane do użytku turystom pod koniec roku. fot: Agnieszka Kaczmarczyk



Dodaj do Facebook

Audioprzewodnik: Nowość w turystyce województwa śląskiego

Agnieszka Kaczmarczyk
Audioprzewodniki wyposażone w GPS oprowadzą turystów po najciekawszych miejscach województwa śląskiego. Już końcem roku w punktach informacji turystycznej na Śląsku Cieszyńskim, będzie można zaopatrzyć się w nowoczesny sprzęt, który ułatwi samodzielne pokonywanie tras miejskich i terenowych.

Audioprzewodniki będą na wyposażeniu w każdego punktu IT, który przystąpił do programu. Jest to jedno z założeń Projektu Rozwoju i Funkcjonowania Śląskiego Systemu Informacji Turystycznej, który ma charakter systemowy i swoim zasięgiem obejmuje teren całego województwa śląskiego. Jego głównym celem jest podniesienie jakości usług i stopnia satysfakcji klientów oraz wzrost liczby korzystających z oferty turystycznej.

O nowościach w turystyce rozmawiamy z Bogdanem Kasperekiem, dyrektorem biura Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej "Olza", jednym z koordynatorów projektu.
- Uczestniczymy w części projektu, który dotyczy całego regionu śląskiego i jest to jego największą zaletą. Skończyły się czasy, w których powinniśmy dbać wyłącznie o turystę, który przybywa do nas. Powinniśmy myśleć w szerszych kategoriach. Ostatecznie turysta, który dzisiaj wypoczywa w Szczyrku, a przyjeżdża na dłużej, może odwiedzić również i Cieszyn. Turyści są coraz bardziej mobilni i jeżeli w każdym miejscu województwa śląskiego będą widzieli podobnie oznakowane punkty IT, w tych punktach będą mogli otrzymać tego samego rodzaju publikatory, informacje zostaną przekazane w podobny sposób, wtedy stworzymy wysoką jakość obsługi. Szczególnie w przypadku turystów zagranicznych, dla których pewna jednolita identyfikacja, systemowe podejście, bardzo ułatwia pobyt i zwiedzanie.

Co to jest audioprzewodnik?
- Jest to specjalne urządzenie elektroniczne, wielkości dużego telefonu komórkowego, wykonywane na nasze zamówienie, umożliwiające turyście zapoznanie się w komfortowy sposób np. z eksponatami muzealnymi, historią obiektów lub innymi informacjami. Ten model urządzenia dostępny będzie w całym województwie śląskim.

Na czym będzie polegać jego obsługa?
- Audiprzewodnik będzie miał dwie funkcje. Z jednej strony będzie klawiatura do nawigowania, odtwarzania wycieczek, wyboru trasy. Z drugiej strony urządzenia będzie mały monitor, gdzie dostępna będzie mapa GPS. Dzięki niej będziemy mogli śledzić punkt, w którym się znajdujemy.

Kiedy będziemy mogli wypożyczyć taki sprzęt?
- Pierwsze z audiobooków będą oddane do użytku turystów pod koniec roku. Pracujemy jednocześnie we wszystkich gminach. Na naszym terenie powstaje 27 tras wycieczkowych. Chcemy wprowadzić dobry projekt na rynek, dlatego wszystkie miejsca i trasy są sprawdzane, nagrywany jest głos lektora. W wielu z audioprzewodników wykorzystywane będą także głosy lokalnych autorytetów np. w Cisownicy, w Izbie Regionalnej u Brzezinów, będzie nas oprowadzać jej właściciel.

Ile będzie kosztować wypożyczenie takiego udioprzewodnika?
- Wszystkie audiobooki będą dostępne we wszystkich gminach, w punktach IT. Ich wypożyczenie będzie nieodpłatne.

Jakie wycieczki będziemy mogli wybrać w Cieszynie?
- Na naszym terenie, do każdego audioprzewodnika, wgrywać będziemy więcej niż jedną wycieczkę. W Cieszynie zaplanowano trzy trasy, ale dodatkowo wgramy te, znajdujące się w gminach sąsiadujących m.in. z Goleszowa, Dębowca, czy Skoczowa. Dlaczego? Przykładowo: W Wiśle powstają dwie wycieczki: miejska i terenowa. Wycieczka terenowa kończy się na Kubalonce. Na Kubalonce będziemy zachęcali turystę na włączenie kolejnej wycieczki terenowej, tym razem po Istebnej. Wszystko będzie mieć pewną ciągłość.

Ile takich audioprzewodników będzie dostępnych w punkcie IT?
- W punktach, gdzie ruch turystyczny jest mniejszy, będzie takich urządzeń 5, w większych -10. Przykładowo, w Cieszynie turyści będą mieć do dyspozycji 20 takich urządzeń. 10 w IT na Rynku i 10 w Zamku Cieszyn.

Komu będą służyć takie audioprzewodniki?
- Przygotowywane są one z myślą o turystach indywidualnych. Nie są w żadnym wypadku konkurencją dla ludzi, którzy wykonują zawód przewodnika. Wiadomo, nikt i nic ich nie zastąpi, ale trzeba jednak pamiętać, że przewodnik nie będzie pracował z jedną, czy dwiema osobami. Audioprzewodniki będą dla turysty indywidualnego, który sam chce, zaplanować sobie wycieczkę.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wszystko ładnie, pięknie.... tylko jak do tego Cieszyna dojechać? ;)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama