, poniedziałek 15 sierpnia 2022
X Zimowe Igrzyska Polonijne "Śląsk-Beskidy" oficjalnie otwarte
Blisko 700 uczestników z 22 krajów wystartuje w 10 konkurencjach podczas X jubileuszowych Zimowych Igrzysk Polonijnych "Śląsk-Beskidy". fot: Marek OgrodzkiDodaj do Facebook

X Zimowe Igrzyska Polonijne "Śląsk-Beskidy" oficjalnie otwarte

PoskaLokalna.pl/BŚ
X Zimowe Igrzyska Polonijne "Śląsk-Beskidy" oficjalnie otwarte

Polonusi powalczą o medale w 10 dyscyplinach. fot. Marek Ogrodzki

Blisko 700 uczestników z 22 krajów wystartuje w 10 konkurencjach podczas X jubileuszowych Zimowych Igrzysk Polonijnych "Śląsk-Beskidy", które rozpoczęły się w województwie. Znicz igrzysk zapalił Mariusz Czerkawski, a flagę olimpijska na maszt wciągnął Wiesław Gębala. Patronat honorowy nad imprezą obiął prezydent Bronisław Komorowski.

Historia zimowych igrzysk Polonusów nie jest tak długa, jak letnich, które tradycją sięgają roku 1934. Pierwsze Polonijne Igrzyska Zimowe przeprowadzono w 1986 roku w Zakopanem.
- Udział w imprezie stanowić będzie okazję dla wielu spotkań dla wszystkich sympatyków sportu bez względu na wiek i kraj zamieszkania, a uczestnictwo w konkurencjach sportowych dostarczy wielu emocji i niezapomnianych wrażeń - mówił prezydent Bielska-Białej.

Sportowe zmagania Polonusi rozpoczęli w poniedziałek, 27 lutego. Sportowcy powalczą o medale w 10 dyscyplinach. Narciarstwo alpejskie, snowboard i carving zostaną rozegrane na Skrzycznem w Szczyrku, saneczkarze zmierzą się w Górnym Szczyrku, a biegacze narciarscy i biathloniści na Kubalonce. Hokeiści rozegrają turniej w Tychach, w Bielsku-Białej odbędzie się wielobój łyżwiarski, a w Cieszynie rywalizować będą zawodnicy w short-tracku. W rejonie góry Dębowiec w Bielsku-Białej zawodnicy sprawdzą się w nordic-walking

Prezydent Bronisław Komorowski w liście do uczestników zawodów przypomniał, że starożytne igrzyska były czasem wygaszenia sporów i okazją do przyjacielskich spotkań, wzajemnego poznawania się i wspólnego przeżywanie sportowych emocji.

-Dlatego dobrze się stało, że w kalendarzu światowych spotkań Polonii znalazły się i letnie, i zimowe igrzyska sportowe. Dzięki spotkaniom i kontaktom (...) Polacy z zagranicy, także ci osiadli tam od pokoleń, mają szansę poznać to, co łączy ich wszystkich. Mogą mocniej przylgnąć sercem do tego, co tworzy najgłębszą ponadczasową więź polskości, mogą silniej utożsamić się z narodową tradycją, tysiącletnią historią i kulturą, mową i obyczajem naszych ojców - napisał prezydent.
Prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska Longin Komołowski podkreślił, że Igrzyska Polonijne cieszą się niesłabnącym powodzeniem. - Przyjeżdżacie tutaj, by na beskidzkich arenach nie walczyć na śmierć i życie, ale w szlachetnej konkurencji zmagać się ze sobą, odnawiać przyjaźnie, jak również - tym samym - tożsamość; potwierdzić, że jesteśmy sobie nawzajem potrzebni. Potwierdzić, że łączy nas Polska, a wszystko, co robimy jest dla niej - powiedział.

Najliczniejsze reprezentacje przyjechały do Szczyrku, który jest bazą igrzysk, z Litwy - 82 uczestników, Rosji - 75, Ukrainy - 70 oraz Kanady - 69 osób. - Będę startowała w carvingu i nordic walking. Jestem tutaj po raz pierwszy. Na co dzień trenuję ten sport, myślę, że jakoś dam radę, z moją kondycją nie jest najgorzej, więc powinno być dobrze - mówiła Hanna Dąbrowska-Futyna i dodała, że igrzyska są dla niej także okazją do tego, by odwiedzić rodzinny kraj. - Dobrze, że możemy się tutaj spotkać, świat się kurczy, praktycznie wszystko wszędzie można dostać, cieszę się, że poza wzięciem udziału w igrzyskach będę mogła ponownie zasmakować regionalnych potraw, zwłaszcza mam ochotę na oscypka, którego w Szwecji nie można dostać - komentowała.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama