, czwartek 7 grudnia 2023
Tablice dla cieszyńskich olimpijczyków
Z tablic dowiedzieć się możemy, w jakiej dyscyplinie każdy ze sportowców reprezentował Cieszyn, na jakich igrzyskach – w którym mieście i w którym roku. fot: sport.cieszyn.plDodaj do Facebook

Tablice dla cieszyńskich olimpijczyków

KT
Na ścianie niedaleko wejścia do Hali Widowiskowo-Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków w Cieszynie, od minionej soboty znajdziemy tablice z nazwiskami siedmiu olimpijczyków związanych z Cieszynem.

Wśród nich znajdują się zawodnicy, którzy zarządzeniem burmistrz Cieszyna Gabrieli Staszkiewicz otrzymali tytuł Cieszyńskich Olimpijczyków: Leopold Tajner, Paulina Ligocka – Andrzejewska, Mateusz Ligocki, Michał Ligocki, Mirosław Madzia, Aniela Nikiel-Głogosz oraz Janusz Rokicki.

Z tablic dowiedzieć się możemy, w jakiej dyscyplinie każdy ze sportowców reprezentował Cieszyn, na jakich igrzyskach – w którym mieście i w którym roku. Uczestnictwo w igrzyskach olimpijskich to dla każdego sportowca wyjątkowy moment w karierze. Tablice na murach hali sportowej w Cieszynie pomogą przybliżyć sylwetki tych Cieszyniaków, którzy taką szansę otrzymali. Co ciekawe, informacje dotyczące siedmiu cieszyńskich olimpijczykach możemy znaleźć, skanując znajdujący się na tablicy kod QR.

Leopold Tajner był wszechstronnym sportowcem, specjalizującym się w kombinacji norweskiej łączącej skoki i biegi narciarskie. W 1948 roku reprezentując klub KS Watra Cieszyn Leopold Tajner wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich w St. Moritz. W szwajcarskich Igrzyskach wystartował w 2 konkurencjach: kombinacja norweska, w której zajął 34. miejsce oraz biegi narciarskie na 18 km. W tej rywalizacji uplasował się na 76. miejscu. 4 lata później Leopold Tajner ponownie znalazł się w reprezentacji kraju na Igrzyska Olimpijskie. W 1952 roku w norweskim Oslo zaprezentował się w dyscyplinie skoki narciarskie.

Paulina Ligocka-Andrzejewska jest najbardziej znaną i utytułowaną polską snowboardzistką, olimpijką z Turynu (2006) i Vancouver (2010), dwukrotną brązową medalistką Mistrzostw Świata w half-pipe’ie (Arosa 2007 i Gangwon 2009). Jest pierwszą i jedyną dotychczas polską snowboardzistką, która zdobyła medal Mistrzostw Świata. W swojej karierze zdobywała wiele razy podium Pucharów Świata oraz tytuły Mistrzyni Polski. W Turynie podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich była chorążym polskiej ekipy. Zajęła wtedy 17. miejsce. Z kolei w Vancouver uplasowała się na 28. pozycji.

Mateusz Ligocki jest najbardziej utytułowanym polskim snowboardzistą. Jest czterokrotnym olimpijczykiem: z Turynu (2006), Vancouver (2010), Soczi (2014) oraz PyeongChang (2018). Siedmiokrotnie stawał na podium zawodów snowboardowego Pucharu Świata, w tym 2 razy jako zwycięzca. W 2006 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Turynie zajął 44. miejsce w half-pipe-ie i 20. miejsce w snowcrossie. Na Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver w 2010 roku był 29. w snowcrossie, w Soczi uplasował się na 33. miejscy, a w PyeongChang na 20. pozycji.

Michał Ligocki jest jednym z najbardziej znanych i utalentowanych polskich snowboardzistów. Reprezentował Polskę na wielu międzynarodowych zawodach najwyższej rangi. Startował w Mistrzostwach Świata, jest zdobywcą złotego medalu Zimowej Uniwersjady Turyn 2007. Na Igrzyskach Olimpijskich w Turynie zajął 29. miejsce, w Vancouver 38. miejsce, a w Soczi 31. miejsce.

Mirosław Madzia trenuje rzut dyskiem i pchnięcie kulą. Od wielu lat startuje w zawodach rangi krajowej i międzynarodowej, znajduje się w czołówce zawodników w swojej kategorii, czyli osób całkowicie niewidomych. Ma w swoim dorobku wiele sukcesów sportowych - jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Świata, Europy i Polski. Mirosław Madzia był uczestnikiem Paraolimpiady w Rio de Janeiro (2018).

Aniela Nikiel-Głogosz początkowo trenowała biegi na średnich dystansach, stopniowo wydłużając dystanse, aż do maratonów. Siedmiokrotnie zdobywała tytuł Mistrzyni Polski. Największe sukcesy odnosiła w organizowanych na całym świecie półmaratonach i maratonach - wygrała biegi maratońskie w Warszawie (1992), Maraton Toruński (1994) i Reims (1995). Podczas startu w Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie zajęła 26. miejsce w biegu maratońskim.

Janusz Rokicki jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich sportowców niepełnosprawnych - lekkoatletą, kulomiotem, trzykrotnym wicemistrzem paraolimpijskim, mistrzem świata i Europy. Czterokrotnie uczestniczył w Igrzyskach Paraolimpijskich (Ateny, Pekin, Londyn, Rio de Janeiro), na których zdobył trzy srebrne medale.

Źródło sylwetek: sport.cieszyn.pl

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama