, poniedziałek 25 września 2023
Hokej: Czas na Ligę Mistrzów
Rozgrywki Champions Hockey League powracają do trzynieckiej Werk Areny. fot: Robert KaniaDodaj do Facebook

Hokej: Czas na Ligę Mistrzów

Marcin Mońka
Po rocznej przerwie trzynieccy Stalownicy znów wystąpią w rozgrywkach Hokejowej Ligi Mistrzów. Pierwsze spotkania rozegrają w piątek i niedzielę we własnej hali.

Champions Hockey League to stosunkowo młode rozgrywki, w ich 3- letniej historii Trzyńczanie zagrali. dwukrotnie, nie odnosząc jednak większych sukcesów. Jak dotąd żadnemu zespołowi nie udało się przełamać hegemonii Szwedów, którzy triumfowali w każdej edycji, i poczynając od sezonu 2014/15 były to kolejno zespoły Luleå Hockey oraz dwukrotnie Frölunda Indians.

Tegoroczne rozgrywki zostały nieco zmodyfikowane w porównaniu do poprzednich lat. Przede wszystkim awans do rozgrywek zespoły zapewniały sobie na drodze sportowej. Dotychczas bywało bowiem tak, że miejsce w rozgrywkach miały np. zapewnione kluby, należące do grona ekip założycielskich CHL. W sumie w zreformowanej Lidze Mistrzów wystąpią 32 kluby z 13 lig, podzielone na 8 grup. Każdy z zespołów rozegra 6 grupowych spotkań w systemie każdy z każdym, po dwie najlepsze ekipy awansują do fazy play-off. W rozgrywkach najwięcej przedstawicieli mają ligi szwedzka i fińska – po 5 zespołów. Czeską Ekstraligę reprezentują 4 ekipy – oprócz trzynieckich Stalowników są to drużyny Komety Brno, libereckich Białych Tygrysów oraz Mountfield Hradec Kralove. W elitarnych rozgrywkach wystąpi także mistrz Polski – Cracovia Kraków.

HC Oceláři nie są zaliczani do grona zespołów, które traktowałyby rozgrywki CHL priorytetowo, choć bez wątpienia w klubie zdają sobie sprawę, że warto od czasu do czasu pokazać się w Europie. A przynajmniej sprawdzić się w konfrontacji z rywalami z innych europejskich lig. Zwykle jednak zmagania w LM rozpoczynają się w chwili, gdy zespoły nie osiągnęły jeszcze optymalnej formy, tą bowiem szykują na rozgrywki ligowe, których inauguracja jest planowana w większości krajów we wrześniu. Dla Stalowników najbliższe spotkania w europejskiej elicie będą zarazem ostatnim, i chyba najważniejszym przetarciem przed początkiem rywalizacji na domowym podwórku – Ekstraliga startuje bowiem 8 września. W tym roku nie odbył się zwykle silnie obsadzony turniej Steel Cup, więc kontrolnymi przedesezonowymi spotkaniami okazały się mecze z drużynami z Ołomuńca i Witkowic, a także pojedynki stoczone przed tygodniem w Trenczynie na towarzyskim Rona Cup. W meczach w rywalami z czeskiej Ekstraligi Trzyńczanie grali „w kratkę”, jednak już ze Słowacji powrócili jako turniejowi zwycięzcy.

W rozgrywkach Ligi Mistrzów rywalami HC Oceláři będą duński Esbjerg Energy, niemiecki Adler Mannheim oraz najbardziej utytułowany w tym gronie zespół HV71 Jönköping ze Szwecji. - Mamy bardzo silną grupę, chcemy jednak zająć jedno z dwóch pierwszych miejsc i powalczyć w fazie play-off – zapowiada trener Stalowników Václav Varaďa. Rywale pewnie zrobią wiele, by te plany śląskiemu klubowi pokrzyżować.
Duńczycy z Esbjerg mistrzostwo kraju zdobywali 7 razy, a w rozgrywkach Ligi Mistrzów debiutowali przed rokiem, nie wychodząc z grupy. Z kolei klub z Mannheim to 7-krotny mistrz ligi niemieckiej, dotychczas w LM startujący trzykrotnie – raz udało mu się awansować do fazy play-off, z której odpadł w pierwszej rundzie. Gwiazdami ekipy są trzej zawodnicy, którzy w przeszłości grywali w NHL: Marcel Goc, Chad Kolarik oraz Carlo Colaiacovo. Natomiast HV71 Jönköping to „starzy znajomi” Trzyńca, kluby już rywalizowały se sobą w Lidze Mistrzów w przeszłości. HV71 to 5-krotni mistrzowie Szwecji, regularni uczestnicy LM - w dwóch poprzednich sezonach kończyli udział w rozgrywkach na 2. rundzie play-offów. Obecnie największymi gwiazdami zespołu są: Martin Thörnberg, David Ullström oraz Linus Söderström. Ten ostatni zawodnik to bramkarz, który w zeszłym sezonie ustanowił rekord ligi, z najniższą średnią wpuszczonych goli w meczu (1,34).

Pierwszy mecz tegorocznej edycji LM Stalownicy rozegrają w piątek o godz. 18, a ich rywalem będzie zespół z Esbjerg. Z kolei w niedzielę zmierzą się z ekipą Mannheim - rozpoczęcie meczu o godz. 14. W przyszłym tygodniu Oceláři zagrają dwa spotkania z tymi rywalami na wyjeździe.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama