, wtorek 31 stycznia 2023
Cieszyński etap Tour de Pologne i niespodziewane osłabnięcie Kittela (zdjęcia)
W Cieszynie najlepszy okazał się Peter Sagan. Przerwał dominację Marcela Kittela.  fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Cieszyński etap Tour de Pologne i niespodziewane osłabnięcie Kittela (zdjęcia)

KATARZYNA KOCZWARA
4 etap 68. edycji Tour de Pologne UCI World Tour za nami. Kolarze po raz pierwszy podczas tegorocznego wyścigu ścigali się w górach. Im bliżej Cieszyna tym mniej jednolity był peleton. Przerwana została dominacja Marcela Kittela z grupy Skil-Shimano. Najszybciej trasę z Oświęcimia do Cieszyna pokonał Peter Sagan z ekipy Liquigas-Cannondale.

4 etap TdP należał do bardzo udanych. Były emocje, niespodziewane zwroty i zaskakujące rozstrzygnięcia podczas finału w Cieszynie. Dopisała pogoda i kibice. - To był wymagający etap. Widzieliśmy, że na metę nie przyjechał cały peleton, doszło do jego porwania. Kolarze, którzy lepiej jeżdżą po górach, są w lepszej formie, złapali się do pierwszej ucieczki. Cieszę się, że to był także etap Polaków. Widzieliśmy jak od startu uciekało dwóch naszych rodaków, Polacy byli widoczni - powiedział Czesław Lang, dyrektor Tour de Pologne.

Zwycięzca tego etapu, Peter Sagan, na Śląsku Cieszyńskim czuje się jak w domu. Mieszkający na co dzień w Żylinie Słowak otrzymał silne wsparcie od kibiców. - Rok temu miałem tu kłopoty żołądkowe, ale teraz już nic nie przeszkodziło mi wygrać w Cieszynie i zdobyć koszulkę lidera wyścigu. Zobaczymy, co będzie działo się w kolejnych dniach, ale postaram się wygrać w Polsce - powiedział po zakończeniu 4 etapu.

Na podium znalazł się także Marco Marcato, który znany jest przede wszystkim z ubiegłorocznej wpadki. Pomylił wówczas ilość okrążeń pętli finałowej, za szybko finiszował i utracił prowadzenie w wyścigu. W tym roku wykazał się lepszą koncentracją i zajął 3. miejsce.

Słoneczna pogoda i kibice dopingujący zawodników na całej trasie przejazdu, uczynili ten etap bardzo udanym. Choć obecność kolarzy w regionie wywołała pewne zamieszanie i utrudnienia komunikacyjne, dominują pozytywne wrażenia z wyścigu. - Jesteśmy zaskoczone tym wszystkim, co się w tej chwili dzieje na rynku. Jestem zszokowana, że w tak krótkim czasie zostało to zagospodarowane. To super impreza. Jestem rodowitą cieszynianką i cieszę się, że takie wydarzenie się tutaj odbywa. Trochę to nasze miasto będzie rozsławione - przyznała Danuta Kisiel.

Do Cieszyna przyjechali także wierni kibice kolarstwa z całej Polski. - Co roku jeżdżę na TdP. Kiedyś miałem okazję startować w tym wyścigu. Teraz z synem kibicujemy. Dużo moich kolegów tutaj startuje, jest kogo wspierać. Uczestniczyłem w 58. edycji wyścigu. To była pierwsza edycja, którą prowadził Czesław Lang - wyznaje Sławomir Cieślik z Bełchatowa. - Etap cieszyński to bardzo ciekawa trasa. Jak na nasze polskie góry, pokazujemy to, co mamy najlepsze. Mocni zawodnicy lubią zmianę nawierzchni, tutaj mieli okazję przejazdu po kostce brukowej. Słabsi kolarze mają problemy z utrzymaniem wówczas rytmu. Taki finisz wymaga świeżości - ocenia.

Dziś, 4 sierpnia, kolarze ścigają się w Tatrach. Cieszyński etap przeszedł do historii. Kiedy znów TdP będzie gościć na Śląsku Cieszyńskim, nie wiadomo. - Kolejny raz jeden z etapów z TdP kończy się w Cieszynie. Niestety z informacji które posiadam, pan Lang i jego ekipa kolejny tour chcą zrobić inną trasą - przyznaje Mieczysław Szczurek, burmistrz Cieszyna. Czesław Lang upodobał sobie Cieszyn i zapewnia: - Jest to piękna trasa, w przyszłości tu wrócimy. Tak, jak do Czeskiego Cieszyna.

Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

konto to możesz mieć w banku; obiektyw ma kąt. Bez ortografii niektóre wpisy są niezrozumiałe

Super impreza, promocja dla Cieszyna ,organizacyjnie dopięte na ostatni guzik. Cieszyn z lotu ptaka OK. tylko te widoczne z góry wszechobecne łaty na drodze......

Kupuj na Orlenie, oszczędzaj w PKO i kup se węgiel. Popuści Cie

a my za to płacimy - kupujemy paliwo/ LOTOS/ , kupujemy energię/ TAURON/, oszczędzamy / BGŻ/, kupujemy gaz / PGNiG/.

a gdzie się podział mój komentarz?? co to za tajemnica, że media podają info, że rowerek był utworzony w CZESKIM Cieszynie? wpisać sobie w wyszukiwarkę "rowerek z ludzi". A organizatorzy cos z tym zrobić, a nie wyciszać

"Super" ostatnia fotka z jajogłowymi. Szerokiego konta trzeba umieć używać. Kibice kolarstwa oszpeceni. Reszta fot ok

bo te dwa ostatnie to nie najlepsza ilustracja zdania "dopisała pogoda i kibice" ...

po 3 wygranych etapach można było liczyć, że połakomi się na kolejne zwycięstwo, ale fakt nie jest góralem, więc nie podołał wyzwaniu

A mnie się podobał helikopter ;)) Ależ on ewolucje wyprawiał i to niemal nad moim domem w Ustroniu. Pozdrowienia dla pilota!!! ;))

Przeca kittel nie jest "góralem" wiec dlaczego miałby wygrac???

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama