, sobota 20 sierpnia 2022
Cieszyn: „Pogrzeb Praw Kobiet”
Uczestnicy „spaceru” zatytułowanego „ Pogrzeb Praw Kobiet” przemierzyli trasę: Rynek - Wyższa Brama - ul. Hallera - osiedle Banotówka - ul. Zofii Kossak - ul. Bielska - Rynek. Zaopatrzeni w transparenty protestujący, solidaryzowali się swoim protestem z ogólnopolskim Strajkiem Kobiet, w ramach którego kobiety cały dzień strajkowały i nie poszły dziś do pracy.  fot: UMDodaj do Facebook

Cieszyn: „Pogrzeb Praw Kobiet”

UM
Cieszyn: „Pogrzeb Praw Kobiet”


Cieszyn: „Pogrzeb Praw Kobiet”


Cieszyn: „Pogrzeb Praw Kobiet”


Cieszyn: „Pogrzeb Praw Kobiet”


Cieszyn: „Pogrzeb Praw Kobiet”

28 października, w środę, w Cieszynie odbyła się kolejna demonstracja w obronie praw kobiet. Kolejny pokojowy, choć głośny "spacer" ulicami Cieszyna zgromadził jeszcze większą liczbę mieszkańców, niż ten poniedziałkowy.

Uczestnicy „spaceru” zatytułowanego „Pogrzeb Praw Kobiet” przemierzyli trasę: Rynek - Wyższa Brama - ul. Hallera - osiedle Banotówka - ul. Zofii Kossak-Szatkowskiej - ul. Bielska - Rynek. Zaopatrzeni w transparenty protestujący, solidaryzowali się swoim protestem z ogólnopolskim Strajkiem Kobiet, w ramach którego kobiety cały dzień strajkowały i nie poszły do pracy.

O co ten cały protest?

Przyczyną protestów jest wyrok podporządkowanego obozowi władzy Trybunału Konstytucyjnego, który uznał nieodwracalne i letalne wady płodu za niewystarczającą przesłankę do przerwania ciąży. W ten sposób niemal całkowicie zlikwidował legalną aborcję w Polsce.
Upolityczniony Trybunał w czwartek 22 października na wniosek posłów PiS i Konfederacji stwierdził, że aborcja ze względu na „duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu” jest niezgodna z Konstytucją. Do przekucia orzeczenia w prawo nie potrzeba nowelizacji ustawy – zakaz wejdzie w życie po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw, czyli w ciągu najbliższych kilku dni.

Przyjęcie wniosku przez TK sprawia, że aborcja w Polsce będzie legalna tylko w przypadkach, gdy zagrożone jest życie czy zdrowie kobiety oraz w przypadku gwałtu czy kazirodztwa. W 2019 roku spośród 1 100 legalnych aborcji aż 1 074 zostało wykonanych z powodu wad płodu (prawie 98 proc. wszystkich zabiegów). 33 zabiegi były spowodowane zagrożeniem życia kobiety, a ledwie trzy – czynem zabronionym (gwałtem lub stosunkiem kazirodczym).

Protesty przeciwko wyrokowi TK zaczęły się jeszcze w dniu ogłoszenia wyroku. Od tej chwili nie ma dnia bez protestów, które od samego początku w większości miast przyjęły formę masową.

Protestujący nieśli hasła: "Chcę być wolna, to jest wojna", "Skatowało nas krwawo Polskie prawo", „Umiemy gotować, więc zgotujemy Wam piekło”, „Co Wy wiecie o kobiecie” czy "Wyrok na kobiety" lub „Kot może zostać, reszta NIE”. Słychać było też bardziej dosadne okrzyki jak "je**ć PiS" lub „trzeba było nas nie wk*****ć”.

Dlaczego tak wulgarnie?

To najczęściej zadawane pytanie w sieci. Takie pytania jak i słowa krytyki padają pod adresem protestujących w Cieszynie.

- Jeśli nikt nie chce z nami rozmawiać i nas słuchać, to trudno oczekiwać od nas pokornego i grzecznego zachowania. Jesteśmy już wk*****ni, więc nie będziemy za to przepraszać. Gdybyśmy do rządzących mówili „prosimy was bardzo” nie odwróciliby w nasza stronę nawet głów. Mogą z nas robić chuliganów i nawoływać do ataków na nas PiSowskie bojówki, ale to pokazuje, że nigdy o dialogu nie było mowy. To pokazuje również, że obecny rząd bawi się nami i nawet w obliczu pandemii cichaczem przepycha tak krzywdzące ustawy- mówi uczestniczka protestów.

- Zarzuca nam się, że jesteśmy zbyt młode by brać udział w protestach. Może i jestem młoda, ale ta ustawa najbardziej dotyczy właśnie mnie i te młode kobiety. To my jesteśmy na początku drogi i to my będziemy rodzić dzieci. Krytykuje nas pokolenie, które jest już na etapie dorosłego macierzyństwa i trudne decyzje mają za sobą. Powinni jednak mieć na uwadze dobro swoich dzieci i wnuków. Ta ustawa odbiera nam prawo do decydowania o swoim życiu i zmusza do heroizmu. Dzisiaj trudno mi mówić co bym wybrała i czy stojąc w obliczu takiego problemu zdecydowałabym się na aborcję. Jednak chcę szacunku do każdej decyzji, którą podejmę. To właśnie starsze pokolenie wciska nas w swoje ramy i zabrania myśleć oraz decydować, a może wystarczy wychowywać nas tak, by te wybory były łatwiejsze. Wystarczy stworzyć taki system pomocowy w państwie, który nas zmobilizuje i nie pozostawi samych sobie w nędzy. Mówi się o poszanowaniu każdego życia, ale to właśnie ten rząd swoimi decyzjami pokazuje, że nie szanuje tego życia na każdym późniejszym etapie. Zarzuca się nam również, że jesteśmy wulgarne i niemoralne. Taki świat dostaliśmy od Was dorosłych właśnie. Tych wulgaryzmów nauczyliście nas sami - mówiła podczas protestu licealistka.

Wczoraj w Powiecie Cieszyńskim protestowali również mieszkańcy Ustronia, Skoczowa i Zebrzydowic.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama