, poniedziałek 8 sierpnia 2022
Wybory parlamentarne 2019: Głosowanie korespondencyjne oraz spis i rejestr wyborców
Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października. Mieszkańcy powiatu cieszyńskiego wybiorą 9 posłów oraz 1 senatora.  fot: ARC GCDodaj do Facebook

Wybory parlamentarne 2019: Głosowanie korespondencyjne oraz spis i rejestr wyborców

Nie chcesz lub nie możesz głosować w swoim lokalu wyborczym? Chcesz głosować w innym miejscu niż zazwyczaj - tam, gdzie będziesz przebywać w dniu wyborów, do 8 października masz czas by złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Ten sam termin obowiązuje w przypadku wniosku o wpisanie do rejestru wyborców umożliwiającego głosowanie w miejscu swojego stałego zamieszkania, w którym nie ma się stałego zameldowania. Z kolei do 30 września należy zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego.

Z możliwości głosowania korespondencyjnego mogą skorzystać wyborcy niepełnosprawni o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych z terenu powiatu cieszyńskiego przyjmuje Komisarz Wyborczy w Bielsku-Białej II. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej - skrzynka ePUAP lub poprzez adres mailowy: bbi-sekretariat@kbw.gov.pl. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w komunikacie Komisarza Wyborczego w Bielsku-Białej, który dostępny jest tutaj.

Dodatkowo wybory, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, a także wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mają prawo do głosowania przez pełnomocnika. W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca składa wniosek w urzędzie gminy, w której jest wpisany do rejestru wyborców, najpóźniej do 4 października.

Jeśli w dniu głosowania nie chcesz lub nie możesz głosować w swoim lokalu wyborczym, do 8 października możesz wybrać miejsce, w którym będziesz przebywać w dniu wyborów. W tym celu należy złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Dopisanie do listy wyborców odbywa się przez internet lub w urzędzie. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się tutaj. Do spisu wyborców można dopisać się tylko na najbliższe wybory. Jeśli chcesz zmienić miejsce głosowania na stałe, należy wpisać się do rejestru wyborców, co umożliwi głosowanie w miejscu swojego stałego zamieszkania, w którym nie ma się stałego zameldowania. Szczegółowe instrukcje jak dopisać się do rejestru wyborców znajdują się tutaj.

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października. Mieszkańcy powiatu cieszyńskiego wybiorą 9 posłów oraz 1 senatora.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama