, poniedziałek 8 sierpnia 2022
Wybory parlamentarne 2019: Czy jest szansa na wyższą frekwencję?
Wybory zaplanowane na 13 października doprowadzą do wyboru 460 posłów i 100 senatorów, w tym 9 posłów z okręgu nr 27 oraz 1 senatora z okręgu nr 79.  fot: sejm.gov.plDodaj do Facebook

Wybory parlamentarne 2019: Czy jest szansa na wyższą frekwencję?

MM
W najbliższą niedzielę, 13 października odbędą się wybory parlamentarne do Sejmu i Senatu, w których mieszkańcy powiatu cieszyńskiego wybiorą 9 posłów oraz 1 senatora. W ostatnich tygodniach można zaobserwować intensywną kampanię zachęcająca do udziału w wyborach. Czy przyniesie ona skutek i frekwencja będzie wyższa niż 4 lata temu?

W wyborach do Sejmu i Senatu w 2015 roku frekwencja w powiecie cieszyńskim wyniosła 53.40%, co oznacza, że z 141 556 osób uprawnionych do głosowania, do lokali wyborczych udała się ponad połowa. Najwyższa frekwencja została odnotowana w gminie Zebrzydowice gdzie do głosowania udało się prawie 58% osób uprawnionych do głosowania. W dalszej kolejności z prawa wyborczego najchętniej skorzystali mieszkańcy: Strumienia, Ustronia, Chybia, Cieszyna, Dębowca, Istebnej, Skoczowa, Brennej, Hażlacha i Goleszowa. 50% progu frekwencji nie udało się natomiast przekroczyć w Wiśle, gdzie w wyborach wzięło udział nieco ponad 48% osób uprawnionych do głosowania.

Czy w najbliższych wyborach parlamentarnych jest szansa na wyższą frekwencję? Spore poruszenie na rzecz zwiększenia udziału Polaków w wyborach można było zauważyć ostatnio w mediach społecznościowych. W kampanie zaangażowali się m.in. polscy artyści i celebryci oraz stacje telewizyjne i radiowe, które różnymi hasłami przekonują by pójść na wybory. Hasła najpopularniejszych kampanii głoszą, że warto zabrać głoś, by go nie stracić, a także że idąc na wybory przechodzi się do historii. Walkę o wysoką frekwencję toczą także włodarze największych polskich miast, którzy w zamian za wyższą frekwencję obiecują darmowe atrakcje w miejskich instytucjach.

W najbliższą niedzielę, 13 października przekonamy się na ile zdały się wszystkie pro-frekwencyjne kampanie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama