, środa 31 maja 2023
Szpital Śląski: Pytania o Pawła Czerwińskiego
Starosta Jerzy Nogowczyk nie czuje się upoważniony do weryfikowania ewentualnego pokrewieństwa między Pawłem Czerwińskim a Anną Bednarską-Czerwińską. fot: Maciej KekDodaj do Facebook

Szpital Śląski: Pytania o Pawła Czerwińskiego

MMT, KK
Czy Paweł Czerwiński, członek zarządu spółki, która wynajmuje prawie 359 m2 powierzchni Szpitala Śląskiego, jest synem dyrektor placówki Anny Bednarskiej-Czerwińskiej? - pytają opozycyjni radni powiatowi. - Nie czuję się upoważniony do weryfikowania tego typu informacji – ucina starosta Jerzy Nogawczyk. Według zarządu powiatu problemem nie jest też fakt, że dyrektor Szpitala Śląskiego pracuje w spółce, której wiceprezesem jest wspomniany Paweł Czerwiński.

25-letni Paweł Czerwiński jest wiceprezesem spółki, gdzie pracuje Anna Bednarska-Czerwińska, dyrektorka Szpitala Śląskiego w Cieszynie. 9 stycznia 2012 roku został także udziałowcem spółki Globos-Med. Trzy tygodnie później weszła w życie umowa, na mocy której Globos-Med wynajmuje prawie 359 m2 powierzchni Szpitala Śląskiego.

Beskid-Med, jednostka organizacyjna spółki Globos-Med, od lutego prowadzi na terenie cieszyńskiego szpitala poradnie chirurgii onkologicznej i endokrynologicznej. Pół roku wcześniej, w sierpniu 2011 roku, na terenie Szpitala Śląskiego zlikwidowano trzynaście przychodni, w tym właśnie endokrynologiczną.

Paweł Czerwiński jest także wiceprezesem spółki Gyncentrum, gdzie pracuje dyrektor Szpitala Śląskiego. Zgodnie z przepisami ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (art. 4 pkt 2) dyrektor jednostki organizacyjnej powiatu nie może być zatrudniony lub wykonywać innych zajęć w spółkach prawa handlowego, które mogłyby wywołać podejrzenie o ich stronniczość lub interesowność (skutkuje to odwołaniem). Jednak, jak wyjaśnia Józef Waschut, sekretarz powiatu cieszyńskiego, nie ma podstaw w tym wypadku do zastosowania tego przepisu.

- Dyrektor Szpitala Śląskiego nie jest zatrudniona, ani nie wykonuje żadnych czynności w spółce Globos-Med, która to spółka wynajmuję od Szpitala Śląskiego powierzchnię użytkową. Natomiast pracuje w innej spółce, która to spółka w żaden sposób nie jest powiązana ze Szpitalem Śląskim. Okoliczność, że w obu spółkach wspólnikiem jest ta sama osoba nie ma znaczenia w świetle powołanego wyżej przepisu. Ograniczenie prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby publiczne odnosi się bowiem tylko do osób zajmujących takie stanowiska - zaznacza Waschut i dodaje: - Zauważyć należy, iż względy celowościowe przepisu art. 4 pkt. 2 zmierzą do wyeliminowania osób pełniących funkcję publiczną z procesów decyzyjnych dotyczących komercyjnych spółek prawa handlowego do tego stopnia, aby pozbawić możliwości wykorzystania stanowiska publicznego do celów prywatnych. Co w niniejszej sprawie nie ma miejsca.

Od kilku miesięcy Ludwik Kuboszek, radny Cieszyńskiej Inicjatywy Samorządowej, pyta zarząd powiatu o powiązania Pawła Czerwińskiego z Anną Bednarską-Czerwińską. Na złożoną interpelację między innymi w tej kwestii dostał odpowiedź od starosty. - Nie są mi znane związki pokrewieństwa pomiędzy wymienionymi osobami. Nie czuję się również upoważniony do weryfikowania tego typu informacji - odpisał Jerzy Nogowczyk.

Opozycja dziwi się, że zarząd powiatu nie chce jednoznacznie ustalić powiązań między Pawłem Czerwińskim a dyrektorką Szpitala Śląskiego. - To kwestia wymagająca jednoznacznej odpowiedzi. Dziwi nas stanowisko zarządu, który nie chce podejść do sprawy chłodno, to nie jest walka na linii koalicja-opozycja, to jest dbałość o przejrzystość życia publicznego - ocenia radny Ryszard Macura.

Komentarze: (23)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

jest dobra.

one way ticket to the Moon

a ja ostatnio siedząc sobie na piwku w Krakowie podsłyszałem rozmowę pewnych jegomości, którzy opowiadali o rzekomym romansie pani dyrektor Czerwińskiej z panem posłem Gluzą, który ponoć cenił sobie posadę w starostwie, ale poszedł do sejmu bo potrzebny był mu immunitet w razie wpadki przy planowanych działaniach w związku z prywatyzacją szpitala. Wie ktoś coś więcej na ten temat???

Pani dyrektor wynajmuje powierzchnie szpitalne spółkom, których właścicielem jest jej syn i w których sama sobie dorabia prywatnie, w tym w poradni endokrynologicznej, którą to poradnię przyszpitalną zlikwidowała pół roku wcześniej. Pan Waschut nie widzi problemu, pan starosta także nie. No to chyba problem stworzyli niektórzy radni i dziennikarze.

Starosta zna się na prawie administracyjnym?

Jak kierownik sklepu może zarządzać POwiatem?? żenada.

Wiem że to nie na temat ale mnie ten gość też wk....rwia. Pajac

Bo został namaszczony POważnie przez PO..Trzeba spieprzać za Olzę i tam o azyl wystąpić KOMENTARZ ZMODYFIKOWANY PRZEZ MODERATORA

A czy starosta nie moze zapytac p.Dyrektor na pismie I wtedy randy mieliby odpowiedz I w raze klamstwa bylby gotowy HAK na p.dry.

Póknijcie się ludziska we własne czoła. Teraz mówić o kumoterstwie nawet nie wypada. Tak było, tak jest i wygląda że tak długo jeszcze będzie. Taka tradycja. Bronią jej przeróżne siły. Choć prawie wszyscy wiemy że grzechem jest np.: cyt. "brak poszanowania własności publicznej" z całym repertuarem odniesień i powinności jakie ta norma niesie za sobą. z drugiej strony podobno grzechem przeciwko V przykazaniu jest "kłócenie się, przezywanie i wyśmiewanie". Nie wiem jak Państwo ale prawie codziennie odnoszę wrażenie że albo mamy wokół jedną wielką patologię albo jestem jednym wielkim grzechem. Żeby było jasne: ja jestem grzechem. Jakikolwiek Starosta, Poseł, Dyrektor, Radny, Burmistrz, Prezydent, Prezes i Kto tam jeszcze, grzechu nie popełnia z definicji i też z racji urzędu. Wynika zatem że nie możemy się tu ani kłócić, ani przezywać poczynań ludzi z definicji bezgrzesznych, ani też wyśmiewać się z efektów tych ludzi działań. To że są jakieś może nieco "dziwne" skutki Ich działań może wynikać raczej wyłącznie z Mojej, Twojej, Naszej, nazbyt subiektywnej, plebejskiej wrażliwości. W końcu: co wolno Wojewodzie....

ciekawe, co autor miał na myśli, a właściwie to nieciekawe

Co się stało z komentarzami od wczorajszego południa do dziś?

jeżeli w spółce "A" jest w zarządzie mamusia i syn, a w spółce "B" w zarządzie tylko syn to takie spółki mają powiązanie, przez osoby blisko spokrewnione. I mnie to wystarczy. Dlatego pytanie o pokrewieństwo Pana Starostę uważam za zasadne, jak to urzędnicy zwykli nazywać w ich tajemnym żargonie. pozdrawiam rodzinkę.

Kiedyś mówiło sie, że w Cieszynie są powiąznia i kumoterstwo. Ale co znaczą te słowa pokazała dopiero w pełni Czerwińska. A może należałoby juz ją wyrzucic ze Szpitala? Należą sie słowa uznania dla Pana Kuboszka i innych, którzy nie obawiaja się wyjasniać te wszystkie sparwy.

Ręce opadają ! ! !Najwięcej patologi tworzy system dostępu do pieniędzy bez pracy ! ! ! A może by tak nasza gazeta zapytała o to samo obecnego i poprzedniego starostę i opublikowała jego odpowiedzi.Może wreszcie coś pęknie w tej zmowie milczenia.Rozdawnictwo publicznych pieniędzy w tak biednym Cieszynie gdzie pozamykano prawie wszystkie zakłady pracy woła o pomstę do nieba.Mamy prawo to wiedzieć Panie Wojciechu Krawczyk i liczymy na Pańskich dziennikarzy -chyba zależy Panu na poczytności swojego portalu ! ! ! Go ! Go! Go !
Erozja prawa zawsze zaczyna się od niby drobiazgów !

a jakie więzy krwi łączą STAROSTĘ z BYŁYM STAROSTĄ?

Starosta o ile wie a ukrywa co wie to bierze na siebie odpowiedzialność karną

- Nie są mi znane związki pokrewieństwa pomiędzy wymienionymi osobami. Nie czuję się również upoważniony do weryfikowania tego typu informacji - odpisał Jerzy Nogowczyk. - czyli mamy odpowiedź. Między wierszami bo między wierszami, ale mamy.

Czy ktoś ma wątpliwości, że Pan Paweł Czerwiński jest synem Pani Anny Bednarskiej Czerwińskiej?ja nie

pierwsze to owinęła koło palca obecnego posła a teraz znowu obecnego starostę i wszystko może. Brawo P. Kuboszek niedać się....

Przez wiele lat oddawałem część swojej pensji na Fundację dotującą szpital.
Gdzie są moje pieniądze bo nigdy nie wyraziłem zgody na ich przywłaszczenie przez osoby pokroju Czerwińskiej.
Prawo pozwala na obronę własną przed bandytami.
Będę się bronił!!!!

przepychanki polityczne niech to CBS zalatwi

Zawsze i zawsze było wiadomo, że tej babie zależy wyłącznie na ukręceniu własnej kasy na publicznej instytucji.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama