, środa 24 kwietnia 2024
Spojrzenie 25 lat wstecz. Gdzie był Cieszyn, a gdzie jest obecnie?
W uroczystej sesji wzięli udział radni Cieszyna, radni powiatowi, kierownictwo Cieszyna i zarząd powiatu cieszyńskiego, a także włodarze minionych kadencji, parlamentarzyści, eurodeputowani i inni zaproszeni goście związani z samorządem cieszyńskim na przestrzeni ostatnich 25 lat. fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Spojrzenie 25 lat wstecz. Gdzie był Cieszyn, a gdzie jest obecnie?

MB
Spojrzenie 25 lat wstecz. Gdzie był Cieszyn, a gdzie jest obecnie?

Głos zabrał Jan Olbrycht, który wspominał pierwsze miesiące kadencji, fot. ARC SPOT


Spojrzenie 25 lat wstecz. Gdzie był Cieszyn, a gdzie jest obecnie?

W trakcie sesji wypowiedział się również Bogdan Ficek, fot. ARC SPOT


Spojrzenie 25 lat wstecz. Gdzie był Cieszyn, a gdzie jest obecnie?

- Kiedyś było hasło „Ciesz się Cieszynem”, a teraz proponuję „Zdrastwuj Lidl, zdrastwuj Biedronka”. To miasto zepsiało - podkreślił Kronhold, fot. ARC SPOT


Spojrzenie 25 lat wstecz. Gdzie był Cieszyn, a gdzie jest obecnie?

Sesję otworzył wykład inauguracyjny z okazji 25. rocznicy wyborów samorządowych, a po nim przewodniczący Rady Miejskiej Cieszyna odczytał korespondencję, jaka spłynęła do biura Rady w związku z jubileuszem, fot. ARC SPOT


Spojrzenie 25 lat wstecz. Gdzie był Cieszyn, a gdzie jest obecnie?

Na koniec sesji głos zabrał także burmistrz Cieszyna, Ryszard Macura, wskazując, że objęcie odpowiedzialności za miasto wymaga odwagi, fot. ARC SPOT

12 czerwca w Cieszyńskim Ośrodku Kultury "Dom Narodowy” odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej Cieszyna z okazji 25. rocznicy wyborów samorządowych w Polsce. Sesja dała podstawę do podsumowania, jakie zmiany zaszły w Cieszynie przez ostatnie ćwierćwiecze.

W uroczystej sesji wzięli udział radni Cieszyna, radni powiatowi, kierownictwo Cieszyna i zarząd powiatu cieszyńskiego, a także włodarze minionych kadencji, parlamentarzyści, eurodeputowani i inni zaproszeni goście związani z samorządem cieszyńskim na przestrzeni ostatnich 25 lat. Sesję otworzył wykład inauguracyjny z okazji 25. rocznicy wyborów samorządowych, a po nim przewodniczący Rady Miejskiej Cieszyna odczytał korespondencję, jaka spłynęła do biura Rady w związku z jubileuszem.

Po pierwszej części oficjalnej miały miejsce wystąpienia zaproszonych gości. Głos zabrał Jan Olbrycht, który wspominał pierwsze miesiące kadencji, gdy został wybrany po raz pierwszy burmistrzem Cieszyna w 1990 roku, z kolei cztery lata później został wybrany na drugą kadencję. Olbrycht wymienił najpoważniejsze wyzwania, z jakimi na samym początku musiał mierzyć się cieszyński samorząd. Wśród największych problemów polityk wymienił brak dużych terenów inwestycyjnych, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego. - Większe tereny przyległe do Cieszyna są już poza granicami miasta i należą do innych gmin - zaznaczył Olbrycht. Problematyczne było również stacjonowanie TIR-ów w centrum miasta z powodu braku drogi objazdowej i dużych korków na przejściu granicznym. - Te duże samochody dostawcze stały na ulicy Michejdy czy pod Wzgórzem Zamkowym i nie mogliśmy się z tym uporać. Mieliśmy bardzo dużo skarg mieszkańców - wspominał Olbrycht. Do innych wyzwań nowego samorządu cieszyńskiego w latach 90. zaliczył m.in. brak wysypiska śmieci, decyzję związaną z budową targowiska przy ulicy Katowickiej i zmianę statusu Szpitala Śląskiego, który wcześniej był zarządzany przez województwo. Jak zaznaczył Olbrycht, ówczesna Rada Miejska i kierownictwo działały jeszcze wtedy bez odpowiedniego prawodawstwa. Wiele aspektów, którymi musiał zająć się samorząd, było bowiem wówczas jeszcze nieunormowane pod względem prawnym. - Ta praca była dla mnie największym wyzwaniem w życiu - podsumował Olbrycht.

W trakcie sesji wypowiedział się również Bogdan Ficek, sprawujący funkcję burmistrza podczas trzech kadencji na przestrzeni lat 1998 - 2010. - W ciągu 12 lat, kiedy byłem burmistrzem, przez Urząd Miasta w Cieszynie przewinęło się wiele osób niepospolitych. Jednak było mi dane być burmistrzem także w niepospolitych czasach dla całej Polski - zaznaczył Ficek. Tu powołał się na znaczące wydarzenia dla kraju, jak wejście w życie w stosunku do Polski Paktu Północnoatlantyckiego w 1999 roku, wejście w trzecie tysiąclecie, przystąpienie do Unii Europejskiej w 2004 roku, a także wejście do układu z Schengen w 2007 roku.

W poprzedniej kadencji w latach 2010 - 2014 funkcję burmistrza Cieszyna pełnił Mieczysław Szczurek, który był nieobecny podczas uroczystej sesji. Natomiast głos zabrała Edyta Subocz reprezentująca nieobecnego senatora Tadeusza Kopcia i wręczyła gratulacje z okazji jubileuszu na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej w Cieszynie. Podobne gratulacje przekazał także reprezentant posła Stanisława Pięty.

Następnie głos zabrali samorządowcy związani z cieszyńską Radą Miejską w minionych kadencjach: Ludwik Kuboszek, Jerzy Kronhold i Jan Żurek. Kuboszek przedstawił historię działalności Komitetów Obywatelskich przed wyborami samorządowymi. Podkreślił, że pełniły one niebagatelną rolę przy przygotowywaniu list wyborczych, propagowaniu samych wyborów i dbaniu o ich właściwy przebieg. Radny opisał także atmosferę w przededniu wyborów samorządowych w 1990 roku. - O Komitetach Obywatelskich zapomniano, a pełniły one ważną rolę, w tym także przed pierwszymi wyborami prezydenckimi w Polsce - zaznaczył.

Z kolei Jerzy Kronhold zdecydował się na kilka gorzkich słów pod adresem cieszyńskiego samorządu i funkcjonowania miasta. - Kiedyś było hasło „Ciesz się Cieszynem”, a teraz proponuję „Zdrastwuj Lidl, zdrastwuj Biedronka”. To miasto zepsiało - podkreślił Kronhold. Przy tym podał przykład właśnie powstałego kolejnego supermarketu przy ulicy Górnej w Cieszynie. - Ubolewam nad tym, że miasto nie ma swojego konserwatora zabytków ani architekta. O zagospodarowaniu architektonicznym Cieszyna przesądza dziki kapitalizm - wskazał. Następnie wskazał na kolejne problemy m.in.: upadek zakładów pracy, brak innowacyjności i nowych miejsc pracy, wyludnianie się miasta, zaniedbana komunikacja. - Marzyłem, że to miasto zrobi skok, ale go nie zrobiło. Dlatego życzę tego obecnemu burmistrzowi - zakończył.

Z wypowiedzią Jerzego Kronholda zdecydowanie nie zgodził się Jan Żurek. - Nigdy nie pogodzę się ze stwierdzeniem, że to miasto zepsiało. To jest jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, Europie, jak nie na świecie. To jest miasto ludzi z pasją - zaznaczył Żurek, a jego słowa skwitowały oklaski. - Zapominamy, jak to miasto rozwinęło się. Mamy piękny rynek. Plusem jest też zmiana w Radzie Miejskiej Cieszyna, bo jest tam obecnie dużo młodych ludzi. A Lidl i Biedronka są dla mieszkańców, gdyby nie kupowali, to nie byłoby tych marketów - dodał.

Na koniec sesji głos zabrał także burmistrz Cieszyna, Ryszard Macura, wskazując, że objęcie odpowiedzialności za miasto wymaga odwagi. - Radnym i burmistrzom chcę podziękować za odwagę - powiedział. Uroczystą sesję zamknął koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie.

Komentarze: (16)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Panie Obrycht, w Cieszynie nigdy nie było dużych terenów inwestycyjnych, a jednak zakłady pracy były!!! Po tych zakładach pozostały do dziś obiekty, które można wykorzystać (tacy świadkowie historii, choć część zamieniono na markety), ale Pański problem polega na tym, że ani wtedy kiedy był Pan burmistrzem, ani teraz nie ma Pan jakiejkolwiek wizji rozwoju Cieszyna i to doprowadziło do jego upadku. Burmistrz Ficek - rządził aż 3 kadencje! a nie dwie jak w tekście (proszę o korektę) i tylko dokończył dzieła rozpadu Cieszyna, a burmistrz Szczurek uciekł jak, nie przymierzając, szczur z tonącego okrętu, a kampania była tylko ściemą z planami powrotu na dawne śmieci (do domu opieki, skąd był tylko urlopowany). Teraz burmistrz Macura potrzebuje odwagi, ale radzę posłuchać nie tylko zachwytów Pana Żurka, lecz także wszystkich krytycznych uwag m.in. Pana Kronholda, bo chyba nie na klakierów liczy obecny włodarz miasta, nieprawdaż? Gdyby to ode mnie zależało, to wszyscy którzy doprowadzili do obecnego stanu nasze miasto powinni ponieść odpowiedzialność za spowodowanie nieodwracalnych strat o dużej wartości w mieniu publicznym, którym zarządzali !!!

kameleon Tadeusz Kopeć wyczyścił na stronach swojego życiorysu informacje o przynależności do partii ... np. od 1996 do 2000 należał do Unii Wolności....

Do roboty obywatelu Kopeć ! ! ! Mam nadzieję,ze ludzie z Cieszyna ju Cię nie wybiorą.Jak byłeś oszczedny to przez te parę kadencji coś zaoszczędziłeś.A jeżeli nie to jesteś..... i do roboty ! ! !

Ludzie małej wiary dlaczego tak pomstujecie, przecież jak powiedział nasz prezydęt (oby żył wiecznie) -Trzeba być ślepym żeby nie widzieć, że żyjemy w złotym okresie dla Polski...".
A przecież Cieszyn nie jest żadnym wyjątkiem. Jak wie o tym pan Żurek (przesyłam przy okazji uniżone ukłony) to i wy powinniście wiedzieć!!!!

A mi się podoba, że burmistrz Macura osobiście był obecny na uroczystości. Obiecał kadencję z jednym wiceburmistrzem i i dotrzymał słowa. Można?

Mnie też się podobał ale w kampanii wyborczej.A teraz sprytnie niby zwolnił jednego z zastępców,ale w to miejsce powołał doradcę,który urzęduje nawet w tym samym miejscu co kiedyś v-ce burmistrz Swakoń Przypuszczam,z ma taką samą pensję jak poprzednik.Doradcami powinni być naczelnicy wydziałów i ewentualnie media,które kiedyś spotykały się z burmistrzami co miesiąc przekazując jemu/każdemu burmistrzowi/ uwagi od mieszkańców i nie tylko.Szanowny Ryszard Macura skasował te spotkania,a spotkania z mieszkańcami są denne i nieprzygotowane.Powinny być stałe terminy i stałe miejsce a nie raz u jakichś Kończakowskich raz w bibliotece i.t.d.Czy pan" drugi Cieszyniok" zastanowił się co ten nasz burmistrz zrobił po pół roku urzędowania- nie liczyć procesji i jasełek noworocznych na rynku -no co? ? ?

Obywatelu Olbrycht czy tobie nie wstyd przyjeżdżać do Cieszyna.Na rogatkach Cieszyna powinno być ogromne banery,które zabraniałyby temu obywatelowi wjazdu do naszego grodu.Taki człowiek bez honoru nie może pochodzić z Cieszyna a tymbardziej tu u nas przebywać.

Wszyscy kiedyś umrzemy i po nas zostaną tylko wspomnienia i nasze czyny... Niektórzy z nas już za życia mają ten przywilej wylądować na śmietniku historii - to przypadek radnego Jana Żurka. Wszystko.

Panie Żurek, demencja starcza sprawiła, że tak na prawdę zapomniał Pan że nie mieszka już w Cieszynie od lat. Włażenie do d.py obecnej klice nie przyniesie już Panu wymiernych korzyści. Nie jest moim zamysłem przypominanie mieszkańcom mojego rodzinnego miasta okresu kiedy zarządzał Pan klubem sportowym Piast.
Dlatego zamilcz Pan i wstydu oszczędź.
Wykładnią 25-lecia samorządu w Cieszynie są dziesiątki upadłych firm, pozamykanych lokali gastronomicznych i sklepów. Setki emigracji młodych, wykształconych ludzi, (w tym moich dzieci również).
Symbolem degrengolady samorządowej niech będzie miejsce uroczystej sesji w Domu Narodowym.
W zeszłej kadencji radni unieważnili konkurs na stanowisko Dyrektora Domu Narodowego, który to odbył się w skandalicznych i kryminogennych okolicznościach.
A Panu Rynek się podoba, może i ładny ale dlaczego taki pusty?

- pusty rynek - a co chcesz tu targowisko przenieść... o co Ci chodzi ? - czy tylko piszesz żeby jątrzyć i czepiać się.
Na rynku co jakiś czas odbywają się imprezy - sa koncerty, kina planerowe, wystawy, pojawiają się teatry, w sezonie pracują ogródki - od lat pełne ludzi. A Ty czego byś chciał na tym rynku ?? Moge się zgodzić że potrzebna mu jest rewitalizacja delikatna i odświeżenie kilka elementów małej architektury nie zaszkodziłoby ale nie przesadzajmy...

Pan Żurek jeszcze nigdzie, poza Cieszynem nie był. Takie to oto odnoszę wrażenie:-(
Cieszyn pada a kto tego nie zauważył tego nie jest wizjonerem. Niestety tylko takich mamy artystów

Jan Żurek nigdzie nie był? Ten światowiec był przecież w Rybniku!!!

Cieszyn nie jest miastem dla mlodych.
Żadnej dobrej pracy za godziwą płacę. Dorobek wielu pokoleń roztrwoniony przez zlodziejską prywatyzację Olzy, Polifarbu, Browaru......... .
Dzielni samorządowcy świętujący swoje sukcesy może pomyśleliby dlaczego jest im tak tobrze by młodym z b.dobrym wykształceniem musiało się chcieć żyć poza Cieszynem.
Dlaczego największym sukcesem Cieszyna mają być osobiste korzyści i kariey ich włodarzy, a nie jak przez wieki dobrobyt Cieszyna był dobrobytem jego mieszkańców i ludzi którzy przybyli do niego za pracą.

Ciekawe jakie jest spojrzenie samych mieszkańców "Małego Wiednia" ?
Czy bliżej im do urzędowego entuzjazmu J. Żurka, czy opinii J. Kronholda?

Mały Wiedeń – określenie stosowane wobec miast czerpiących wzorce z Wiednia, zazwyczaj odnoszony do architektury wzorowanej na wiedeńskiej (dawniej także kultury czy stylu życia). Współcześnie używane jest najczęściej w celach promocyjnych.

"Małym Wiedniem" nazywane są:
Bielsko-Biała i Cieszyn w Polsce
Czerniowce na Ukrainie
Lwów na Ukrainie
Ruse w Bułgarii
Sofia w Bułgarii
Timișoara w Rumunii
Varaždin w Chorwacji

Jeżeli ktoś miał jakieś wątpliwości co stanu do intelektu p. Jerzego Kronholda, to teraz już chyba nie ma złudzeń. To głupek!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama