, wtorek 7 luty 2023
Radna powiatowa zrzeka się mandatu
Radna Danuta Rabin w Radzie Powiatu jest członkiem Komisji Środowiska i Rolnictwa. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Radna powiatowa zrzeka się mandatu

MB
Danuta Rabin, radna Rady Powiatu Cieszyńskiego poinformowała o rezygnacji z mandatu. Decyzja jest podyktowana przyczynami osobistymi.

- Pani Danuta Rabin 5 czerwca złożyła pismo do przewodniczącego Rady Powiatu z informacją, że z dniem 30 czerwca zrzeka się mandatu radnej. Decyzja ta jest podyktowana przyczynami osobistymi - informuje Katarzyna Raszka ze Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

- Ta informacja, którą przedstawiła radna Danuta Rabin, została odesłana do Komisarza Wyborczego w Bielsku-Białej - informuje przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Bacza.

Zgodnie z prawem miejsce ustępującej radnej obejmuje kandydat, który z danego okręgu (Istebna i Wisła) i danego komitetu wyborczego ("Cieszyński Ruch Samorządowy”) otrzymał największą liczbę głosów podczas zeszłorocznych wyborów samorządowych. Kolejny po Danucie Rabin, która otrzymała 1453 głosy, na liście jest Andrzej Molin, który dostał 502 głosy wyborców. Jednak nie jest jeszcze pewne, czy Andrzej Molin obejmie funkcję radnego, ponieważ aby to się stało, kandydat musi wyrazić na to zgodę. O pewnych informacjach w tej kwestii będzie można mówić po oficjalnym wygaśnięciu mandatu radnej Danuty Rabin.

Radna Danuta Rabin w obecnej kadencji w Radzie Powiatu jest członkiem Komisji Środowiska i Rolnictwa, wcześniej była wójtem Istebnej. Z kolei Andrzej Molin pełnił funkcję burmistrza Wisły w kadencji 2006-2010.

Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Bicie piany z tym Tyrną , donos do prokuratury i po sprawie.

Jeżeli pani Danuta Rabin rezygnuje to znaczy tylko jedno: źle się dzieje w Powiecie. Kobieta która prawie całe życie zawodowe poświeciła gminnemu samorządowi będąc liderem, wzorem w wielu dziedzinach rezygnuje z powodów osobistych nie wylewając "wiadra pomyj" na to niestety "towarzystwo". Zachowuje klasę do ostatniej chwili. Może warto jednak złożyć oświadczenie?

Szkoda, że pani Danuta Rabin nie będzie radną powiatową. Jest to mądra, pracowita i odpowiedzialna osoba, niezwykle uczciwa. Wielka strata dla Rady Powiatu.

Jedyny faktyczny trójpodział władzy w Polsce to mafie, służby i loże.

c.d.Celem ograniczeń jest jak to określono w orzecznictwie trybunału Konstytucyjnego -zapobieżenie angażowania się osób publicznych w sytuacje i uwikłania mogące nie tylko poddawać w wątpliwość ich osobistą bezstronność /np. glosowanie uchwał o wysokości dotacji dla zamku Cieszyn, organizacji pozarządowych, fundacji typu zakładowegoitp./,ale osłabić zaufanie wyborcówi opinii publicznej do prawidłowego funkcjonowania organów państwa. Nikt nie powinien myśleć , że jak został wybrany w wyniku naszego zaufania to ma więcej praw niż inni.
Ustawodawca przewidział zachowanie radnych nie podejmujących uchwał godzących w interes kolegi i upoważnił wojewodę do wydania odpowiedniego postanowienia zastępczego , które przyprowadzało by reprezentację rady do stanu zgodnego z prawem.
Myślę ,że Pan Bartosz Tyrna nie powinien czekać na decyzję wojewody, wiedząc o swoim konflikcie z prawem i złożyć mandat.
Jreżeli RM ma inne zdanie w tej sprawie to mam propozycję- wpiszcie do statutu Gminy Cieszyn ,że u nas nie obowiązuje ustawa antykorupcyjna i po problemie -ale wówczas nie będziecie wierni rocie ślubowania ,że macie przestrzegać prawo polskie.
pozdrawiam. J.S po długiej przerwie nadal Mach.
P.S. Nie dziwi mnie postawa radnych CRS ,że są solidarni z liderem klubu i dla niego są gotowi łamać prawo ale zaskakuje mnie postawa radnych CIS ,którym lideruje Pan Burmistrz ,który gwarantował nam nową "jakość" w pełnieniu urzędu i stanowieniu lokalnego prawa. Moralna klęska, wszak najpierw dajcie dowód ,że przestrzegacie prawo polskie.

Mistrzu, w 99% zgadzam się z Tobą w diagnozie problemu poza jednym wyjątkiem, bo burmistrz przygotowuje projekty uchwał a nie lideruje ugrupowaniu radnych. Mam nadzieję, że jak do tej pory ta osoba nie jest uwikłana w pseudo partyjniactwo i wykonuje swoje zadania powoli, z namysłem i w dobrej wierze i mam nadzieję zgodnie z prawem. Raczej można zaobserwować brak odwagi cywilnej wśród radnych podczas głosowania nad ważnymi problemami, chyba że odwagą można nazwać wstrzymanie się od głosu. Składanie dennych wniosków i interpelacji jakoś niektórym radnym wychodzi.
Życzę wytrwałości w załatwieniu tego problemu, bo organizatorzy „Szkoły Radnych” są odporni na wiedzę i lekturę u.s.g. art 24f.

W całości się z Tobą zgadzam. To jest skandal i brak krzty moralności radnego Tyrny jak i pozostałych radnych. Ciekaw jestem decyzji, rozstrzygnięcia wojewody.

List otwarty.
Pozwalam sobie na wysłanie do waszej redakcji postu w formie listu otwartego. Do jego napisania skłoniły mnie artykuły umieszczone w GZC nr 17 pt. Radny straci mandat ?" oraz w GZC nr 22 pt. "Mandat zachowany" oraz milczenia portali społecznościowych w kwestii wygaśnięcia mandatu radnego Pana Bartosza Tyrny. Rozumiem solidarność cieszyńskich radnych ze swoim kolegą ale jej nie podzielam.
Jestem zdziwiony treścią uchwały X/74/15 z dnia 28 maja br. (patrz i czytaj BIP Cieszyn), odrzucającej mój wniosek bez prawnego uzasadnienia. Uważam ,że RM w poczuciu źle rozumianej solidarności i odpowiedzialności autoryzuje nieudolność i łamanie prawa. W efekcie opinia społeczna zyskuje niepełny i nieprawdziwy obraz sytuacji , zaś radni warunki do dalszego psucia miasta.
Ustawodawca w kodeksie wyborczym i Ustawie o samorządzie gminnym nałożył na radnych obowiązek nie łączenia prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy, w której radny uzyskał manda, nawet jeśli to konkretne działanie nie prowadzi do zysku. szczególnej uwadze polecam bogate orzecznictwo sądowe dotyczące wykorzystywania mienia komunalnego przez stowarzyszenia. Wyroki NSA i WSA o odwołaniu radnych podałem we wniosku do RM Cieszyna. Radny ,który taką działalność prowadzi jest zobowiązany do jej zaniechania w ciągu trzech miesięcy od złożenia ślubowania a jak tego nie uczyni z mocy prawa traci mandat . Radni w rocie ślubowania zobowiązali się do poszanowania Konstytucji RP i prawa polskiego. Głosowanie nad uchwałą jw. to jawne łamanie prawa przez cieszyńskich radnych. Bezsporne są bowiem fakty ,że Pan radny Tyrna wraz ze stowarzyszeniem "Delta partner" ,którego jest wiceprezesem dzierżawi od Zamku Cieszyn pomieszczenia stanowiące własnośc komunalną.
Decyzja o ubieganie się o funkcję radnego ma charakter dobrowolny i obliguje do zastosowania się do pewnych ograniczeń aktywności gospodarczej . c.d.n.

Na wszelki wypadek informuję wszystkich pozostałych radnych ,że dla zachowania mandatu powinni byli do trzech miesięcy od złożenia ślubowania zrezygnować z: 1)z prowadzenia gospodarstwa rolnego na gruntach wydzierżawianych od gminy, korzystania z majątku będącego współwłasnością gminy, pełnienia funkcji w zarządzie stowarzyszenia prowadzącego działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia gminy, z funkcji prezesa spółdzielni dzierżawiącej nieruchomość gminną, bycia wspólnikiem spółki cywilnej , która wynajmuje gminny lokal użytkowy, prowadzenia kancelarii adwokackiej w nieruchomości ,która jest własnością gminy, prowadzenia indywidualnej praktyki lekarskiej w lokalu wynajętym od samorządu oraz zarządzania nieruchomościami gminnymi

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama