, piątek 29 marca 2024
Oswoić raka, czyli Dni Onkologiczne w Szpitalu Śląskim
Prelekcja Peigniera dotyczyła profilaktyki chorób nowotworowych przy pomocy nowoczesnych narzędzi diagnostycznych. fot: Barbara Śliż



Dodaj do Facebook

Oswoić raka, czyli Dni Onkologiczne w Szpitalu Śląskim

Z każdym rokiem zachorowalność na nowotwory wzrasta, dlatego wychodząc naprzeciw temu problemowi, Szpital Śląski zorganizował drugie już Dni Onkologiczne.

W Polsce nowotwory są najczęstszą przyczyną zgonu u kobiet i drugą, po chorobach układu krążenia, u mężczyzn. Kobiety chorują głównie na raka piersi, płuc i jelita grubego. Zachorowania u mężczyzn to przede wszystkim rak płuc, rak jelita grubego i rak żołądka.

Statystyki nie kłamią. Rocznie w powiecie cieszyńskim liczba zachorowań na nowotwory oscyluje między 250-300 osób. Od 100 do 150 pacjentów nie potrafi poradzić sobie z chorobą i umiera. - Zdecydowanej większości pacjentów wiadomość o chorobie spada jak grom z jasnego nieba, większość z nich uważa, że zawalił się im cały świat. Jesteśmy tutaj, by uświadomić społeczeństwu wagę problemu, by wiedzieli, że są poradnie, do których można się zwrócić i walczyć z chorobą - mówiła Teresa Wałga, powiatowy inspektor sanitarny w Cieszynie.

Na skutek wielu czynników, takich jak promieniowanie fizyczne, szkodliwe substancje chemiczne czy niektóre wirusy w naszym organizmie powstają komórki wadliwe, zmutowane i niespełniające swojej funkcji. Większość z nich usuwana jest przez sprawne mechanizmy naprawcze naszego organizmu, jednak niektóre z nich przeżywają i mnożą się powodując choroby.

- Nowotwory złośliwe to grupa ok. 200 niejednolitych chorób . W powiecie cieszyńskim najczęściej występującymi rodzajami nowotworów jest rak piersi, jelita grubego, żołądka, płaskonabłonkowy skóry, rak trzonu i szyjki macicy, a także rak jajników. Większość z pacjentów udaje się wyleczyć. Niestety wciąż jest grono osób, które zbyt późno zgłasza się do poradni - informowała dr n.med. Halina Molak-Olczak, kierownik Cieszyńskiego Ośrodka Patomorfologii "INTRA".

Większość rodzajów nowotworów można łatwo, bezboleśnie zdiagnozować. Wczesne wykrycie choroby zwiększa szanse na wyleczenie. W krajach sąsiadujących, zwłaszcza Europy Zachodniej, nowotwory ginekologiczne są wykrywane i leczone tak wcześnie, że rzadko stają się przyczyną śmierci. Niestety w Polsce, mimo dostępności badań, nowotwory te wciąż zbierają obfite żniwo.

Dni Onkologiczne zorganizowane miały na celu uświadomić społeczeństwu wagę problemu, jakim jest rak. W ramach dwudniowych spotkań odbyła się II Konferencja Cieszyńskiego Pielęgniarstwa oraz wykłady Pro Salute. Pracownicy służby zdrowia mieli okazję zdobyć certyfikat uczestnictwa w szkoleniu.

Niespodzianką tych spotkań był wykład dr Marc Peignier, członka Francuskiego Stowarzyszenia na rzecz Medycyny Profilaktycznej MEDIPREVENT, konsultanta Kliniki Profilaktyki Medycznej ds. Bilansów Biologicznych w Warszawie. Prelekcja Peigniera dotyczyła profilaktyki chorób nowotworowych przy pomocy nowoczesnych narzędzi diagnostycznych.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ze wszystkich wykładów najwięcej wyniosłam z wykładu dr Peigniera, dr Mytnika i dr Kalety. Pełna profeska! Gratuluje!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama